MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa zakopianki przeszła ważny test, wkrótce pojadą nią kierowcy [ZDJĘCIA]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Budowa zakopianki trwa w najlepsze! Coraz bliżej do oddania kierowcom odcinka drogi ekspresowej S7 Skomielna Biała-Rabka. W środę odbyły się próby obciążeniowe na ważnym fragmencie, czyli najdłuższym i najwyższym wiadukcie. Zobacz jak wygląda aktualny stan prac!

Jeszcze nie w te wakacje, ale po nich, we wrześniu kierowcy będą mogli pojechać pierwszym z trzech budowanych odcinków drogi ekspresowej S7, ze Skomielnej Białej do Rabki. Sześciokilometrowy odcinek w połowie składa się z mostów, estakad i wiaduktów, w tym z najdłuższego i najwyższego w Polsce. Ma on prawie kilometr długości, a w najwyższym miejscu jezdnia znajduje się 50 metrów nad ziemią, czyli na wysokości... 16. piętra.

W listopadzie do użytku ma zostać oddany kolejny fragment S7 z Lubnia do Naprawy. Wtedy też kierowcy jadący z Krakowa na Podhale, nie skończą - jak dziś - jazdy dwujezdniową zakopianką w Lubniu, pojadą nią aż pod Naprawę. Ale tam wyjadą z powrotem na „starą” zakopiankę i nią dojadą do Skomielnej Białej, gdzie na światłach skręcą w prawo i dotrą do odcinka Skomielna Biała - Rabka, tego, który wczoraj przeszedł testy obciążeniowe.

Najdłużej, bo do 2021 roku, trzeba będzie poczekać na ukończenie budowy tunelu, czyli środkowego fragmentu S7. Miał być gotowy już w przyszłym roku, ale pojawiły się problemy. Zarówno natury technicznej (osuwisko w Skomielnej Białej, z powodu którego jeszcze nie rozpoczęło się od tej strony drążenie drugiej komory), jak i ekonomicznej (nad firmą Astaldi, głównym wykonawcą, zawisło widmo bankructwa).

Te wszystkie problemy to nic w porównaniu do tego, co dzieje się na innych budowach dróg ekspresowych i autostrad w Polsce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych wypowiedziała już kilka kontraktów, w tym na A1 i S3, które realizowała włoska firma Salini. To ona odpowiada za kończony właśnie odcinek S7 ze Skomielnej do Rabki, a także pierwszy fragment ekspresówki na północ od stolicy Małopolski (z Krakowa do Widomej). Oficjalnie nie ma żadnego zagrożenia wypowiadania umów dla tych małopolskich inwestycji drogowych.

Wizualizacje nowych odcinków zakopianki

Budowa drogi ekspresowej Lubien-Rabka ruszyła w 2016 roku. Była i jest podzielona na trzy odcinki. Pierwsza z pracami ruszyła firma Salini Impregilo odpowiedzialna za odcinek Skomielna Biała-Rabka i właśnie on ma zostać oddany do użytku kierowcom jako pierwszy. Co nie znaczy, że w terminie. - Miał być oddany w maju, niestety przesuwa się to na wrzesień - mówił wczoraj Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Z różnych powodów zarówno finansowych związanych z działalnością wykonawcy, jak i z pogodą - wiemy jaką mieliśmy w maju. Prace wykończeniowe przy takiej pogodzie nie postępują szybko.

Jedyny taki wiadukt

Częścią tego odcinka jest wyjątkowy, bo najdłuższy i najwyższy wiadukt drogowy w Polsce. Na nim właśnie wczoraj i przedwczoraj przeprowadzono próby obciążeniowe. Jak się okazuje, wypadły pomyślnie. Tak dynamiczne, podczas których samochody ciężarowe przejeżdżały po wiadukcie z określoną prędkością (50 km/h), jak i wcześniejsze próby statyczne. Te zaś polegały na ustawieniu określonej liczby (a konkretnie ośmiu) samochodów ciężarowych o określone wadze (każdy ważył 32 tony) we wskazanych prze projektanta miejscach, a zainstalowane pod wiaduktem czujniki mierzyły ugięcia konstrukcji.

- Wbrew pozorom to nie są małe ugięcia, bo na poziomie kilku a nawet kilkunastu centymetrów - mówił Karol Malinowski, kierownik robot mostowych na odcinku Skomielna Biała-Rabka dodając, że to nic niepokojącego i tak właśnie powinno być, a dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński potwierdził: - Sztywność obiektu oraz samej konstrukcji płyty, pomostu, jak i podpór okazała się zgoda z założeniami.

Tunel też z opóźnieniem

Drążony w skale, pod masywem Lubonia Malego najdłuższy tunel drogowy w Polsce połączy odcinek Skomielna Biała-Rabka z odcinkiem Lubień-Naprawa, który ma być gotowy w listopadzie br. Ale będzie gotowy dopiero w 2021 roku, a nie jak zapowiadano w 2020.

Dopiero niedawno tempo prac w tunelu przyspieszyło. Szacuje się, że w październiku komora zachodnia tunelu, która jest drążono z obydwu stron naraz, zostanie przebita na wylot.

Na opóźnienie prac miały wpływ kłopoty finansowe jego głównego wykonawcy, czyli firmy Astaldi. Wieść o nich pojawiła się jesienią ubiegłego roku. To spowodowało, że podwykonawcom Astaldi zaczęła płacić sama GDDKIA. Tak to się dzieje do teraz, choć jak powiedział nam wczoraj dyrektor Pałasiński, Astaldi częściowo uruchamia płatności.

GDDKiA przez kilka miesięcy, do niedawna płaciła również podwykonawcom Salini Impregilo, ale od kwietnia jak mówił dyrektor Pałasiński, firma ta już sama reguluje płatności. - Trzymamy rękę na pulsie - dodał dyrektor oddziału GDDKiA.

Za Rabką dalej po staremu

We wrześniu, kiedy zostanie oddany odcinek ze Skomielnej do Rabki połączy się on z używanym już przez kierowców od kilku miesięcy fragmentem nowej drogi w rejonie Rabki Zaborni. I tu na razie skończy się droga ekspresowa.

Ale we wrześniu ubiegłego roku podpisano umowę na podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 16 kilometrów drogi z Rdzawki do Nowego Targu. Aktualnie prace nad projektem budowlanym dobiegają końca, a w ciągu najbliższych tygodni w Urzędzie Wojewódzkim ma zostać złożony wniosek o wydanie ZRID-u (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej).

Wczoraj w Skomielnej Białej padło także zapewnienie, że pod koniec czerwca zakończą się utrudnienia w Białym Dunajcu, bowiem prace przy budowie mostu już się kończą i na lipiec zaplanowane są odbiory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski