Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia. LESZEK KRUPNIK, prezes Towarzystwa w Jurczycach (gm. Skawina) mówi o niedocenianiu gen. Józefa Hallera i jego siostry Anny.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
- Sierpień to szczególny miesiąc dla Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków, działającego od 20 lat…

Obchodzimy 99. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wcześniej, 13 sierpnia były urodziny generała, który przyszedł na świat w Jurczycach w 1873 roku. Nie zapominamy też o innych wydarzeniach związanych z Błękitnym Generałem, armią przez niego dowodzoną i jego rodziną. W tym roku przypada setna rocznica powrotu Błękitnej Armii do Polski i 99. rocznica zaślubin Polski z morzem oraz pięćdziesiąta rocznica śmierci siostry generała Anny Haller.

Także znanej patriotki…

Bardzo zaangażowanej w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości, w propagowanie historii Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży. Generał Józef Haller był wojskowym, uczestnikiem wielu walk o wolność Polski i dowódcą armii.

Jego siostra działała głównie na niwie społecznej…

Rodzeństwo wychowywało się w patriotycznej i religijnej atmosferze, co miało ogromny wpływ na ich życie. Ich ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, dziadek ze strony matki był kapitanem Wojska Polskiego i kawalerem krzyża Virtuti Militari.
Anna Haller była nauczycielką, fundatorką szkoły w Jurczycach, organizatorką kursów dla kobiet wiejskich, założycielką Katolickich Związków Młodzieży. Obie te postacie, chociaż działały na różnych polach, łączyła jedna wspólna idea – wolna i niepodległa Polska. Oboje nie zawsze byli doceniani. Generał Józef Haller po przewrocie majowym w 1926 roku, był krytykowany i szykanowany przez piłsudczyków. Po II wojnie światowej pozostał na imigracji w Londynie, gdzie w wieku 86 lat zmarł 4 czerwca 1960 roku. Od 1993 roku jego prochy spoczywają w krypcie w kościele garnizonowym św. Agnieszki w Krakowie. Uważamy, że nie jest doceniany wkład generała Hallera i jego rodziny w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Gloryfikuje się tylko zasługi Józefa Piłsudskiego, który nie było wyszkolonym wojskowym, ale głównie politykiem. Natomiast Józef Haller, był świetnym żołnierzem, dowódcą i strategiem. Jednak te jego umiejętności nie były w Polsce właściwie wykorzystane. Niepotrzebnie Józef Piłsudski upatrywał w nim swego rywala.

Także jego siostra nie została doceniona...

Anna Haller po przewrocie majowym, jako nauczycielka, często była przedstawiana w złym świetle przez nauczycieli sympatyzujących z Józefem Piłsudskim. Po II wojnie światowej, odsunięta od nauczania w szkole, gdyż sprzeciwiła się zapisom w podręcznikach historii, „że Polacy wyjeżdżali na Sybir dobrowolnie, bo mieli tam lepsze warunki do życia”. Nadal jednak uczyła religii. Zmarła w 1969 r. w wieku 93 lat. Jej pogrzeb osobiście prowadził kardynał Karol Wojtyła obecny święty Jan Paweł II.

Towarzystwo organizuje sesje popularno-naukowe przybliżające szczegóły wielu wydarzeń historycznych, głównie związanych z Hallerami…

Podczas ostatniej sesji w sierpniu mogliśmy wysłuchać dwóch wykładów o Annie Haller. Teresa Szczygieł, historyk działająca w Towarzystwie, opiekująca się Izbą Pamięci przygotowała prezentację „Anna Haller nauczycielka i działaczka społeczna”. Natomiast Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przedstawiła materiały o Annie Haller zgromadzone w Muzeum. Z kolei Marek Maciejko, członek naszego Towarzystwa, mówił o strukturze i uzbrojeniu Błękitnej Armii. Natomiast Mateusz Walczak, nauczyciel historii ze szkoły w Krzęcinie miał prelekcję o dziejach V Dywizji Syberyjskiej.

Nie sposób wymienić wszystkich działań Towarzystwa…

Chcemy w różnej formie pielęgnować historię i pamiętamy o ludziach, którzy mieli wpływ na dzieje Polski. Od lat corocznie organizujemy dla szkół konkursy wiedzy o Błękitnym Generale i jego armii. Od piątku uczestniczymy w Lanckoronie corocznym Biegu Konnym na Orientację imienia Generała Broni Józefa Hallera, organizowanym przez Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej imienia 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Do zeszłego roku uczestnicy startowali z Jurczyc, ale po przebudowie centrum wioski, nie mamy odpowiedniego miejsca na wyjazd koni. Jednak pomyślimy nad tym, by start powrócił do Jurczyc.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski