Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia trudnej miłości

Maciej Hołuj
Beata Uchacz i Maciej Mirek, odtwórcy głównych ról w „Ikonie” podczas próby
Beata Uchacz i Maciej Mirek, odtwórcy głównych ról w „Ikonie” podczas próby Fot. Maciej Hołuj
Teatr. Premiera spektaklu zatytułowanego „Ikona” to pierwsza, poważna i ważna prezentacja myślenickiego „Teatru przy drodze”. Aktorzy i reżyser pracowali nad nim ponad dwa lata.

Z końcem stycznia oczekujemy premiery nowego spektaklu przygotowywanego przez myślenicki „Teatr przy drodze”. Sztuka nosi tytuł „Ikona” i opowiada o trudnych relacjach pomiędzy umierającą na raka malarką, miłośniczką ikon, a jej wielbicielem sprzed lat. Autorami scenariusza są: Zbigniew Kaleta i Eda Firek. Sztuka powstała dwa lata temu i od tamtego czasu zespół teatralny pracuje nad nią intensywnie.

- To intrygująca historia o miłości - mówi Zbigniew Kaleta. - Ona i on spotkali się, pokochali, zranili, rozstali. Po latach, w dramatycznych okolicznościach próbują zrozumieć, dlaczego im się nie udało.

Teatr, który dojrzewa, trwa w czasie

Prace nad spektaklem prowadzony przez Zbigniewa Kaletę, myśleniczanina, wieloletniego inspicjenta w „Starym Teatrze” w Krakowie zespół rozpoczął… ponad dwa lata temu. Przez ten czas aktorzy amatorzy odbyli wiele żmudnych prób. Podczas tych spotkań Zbigniew Kaleta „wyciskał” ze swoich aktorów siódme poty, często zmieniając koncepcje i ustawienie poszczególnych scen.

- Teatr to jest coś, co dojrzewa, coś co trwa w czasie

- uważa Zbigniew Kaleta.- Pracowaliśmy długo, bo sztuka nie jest łatwa dla aktorów amatorów, pracowaliśmy powoli, ucząc się przez cały czas teatru. Nie chcemy powielać modelu prostej, łatwej rozrywki, chociaż i taka jest pewnie potrzebna wśród wielu innych gatunków teatralnych. Chcemy znaleźć widza, który poza rozrywką szuka w teatrze również przestrzeni refleksji, który razem z nami będzie chciał wyruszyć w tajmniczą podróż w głąb siebie.

„Przy drodze” grają nie całkiem amatorzy

„Teatr przy drodze” powstał spontanicznie trzy lata temu. Pomysł Zdzisława Uchacza, aktora amatora z Myślenic, który swoją przygodę z teatrem rozpoczynał w „Teatrze w stodole” prowadzonym przez Dorotę Ruśkowską, podchwyciły Agnieszka Słomka i Eda Firek.

- Zaprosiliśmy do współpracy Zbyszka Kaletę oraz kilku aktorów amatorów, którzy już wcześniej grali w myśle-nickich teatrach: Radka Skałkę, Beatę Uchacz, Tadeusza Skobejkę - mówi dyrektor „Teatru przy drodze”. - Naszym zamiarem było stworzenie teatru alternatywnego do tych formacji, które już na terenie Myślenic istniały. Zastanawialiśmy się nad koncepcją teatru, nad jego repertuarem, wreszcie także nad nazwą. Z tych twórczych „mąk” i z tej burzy mózgów narodził sie „Teatr przy drodze”.

W sztuce „Ikona” gra siedemnastu aktorów. Dwoje z nich: Beata Uchacz i Maciej Mirek to odtwórcy głównych ról. Beata Uchacz ma na swoim koncie kilka ról brawurowo zagranych między innnymi w myślenickim „Teatrze w stodole” Doroty Ruśkowskiej, posiada zatem pewne doświadczenie sceniczne. Maciej Mirek na scenie w roli aktora debiutuje. Jeśli podczas premiery potwierdzi swoje możliwości z prób, będzie to debiut na pewno bardzo udany. Poza wspomnianą dwójką na scenie sali widowiskowej MOKiS podczas premiery widzowie zobaczą: Zbyszka Bizonia, Wojciecha Cygana, Rafała Dudka, Amelię Gawędę, Jerzego i Krystynę Krygierów, Bogdana Panka, Radka Skałkę, Marię i Tadeusza (mama i syn) Skobejków, Agnieszkę Słomkę, Szymona Święcha, Zdzisława Uchcza, Małgorzatę Wawro i Annę Załogę. Opracowaniem muzycznym spektaklu zajął się Zbigniew Kaleta, dżwiękiem Szymon Święch, zaś światłem Krzysztof Gawęda.

Grupa Mirakl , czyli dzieci mają głos

Premiera „Ikony” będzie zapewne wydarzeniem kulturalnym w Myślenicach. Wielu miłośników teatru od dawna oczekuje z niecierpliwością i zaciekawieniem na spektakl. To pierwsza, poważna oferta w repertuarze teatru. Wcześniej widzowie mogli poznać dokonania sekcji dziecięcej „Teatru przy drodze” - Grupy Mirakl, która zaprezentowała między innymi bardzo udane spektakle: „Calineczkę” oraz „Złotą Rybkę w krainie śmieci”. W chwili obecnej Zbigniew Kaleta pracuje z dziećmi nad spektaklem „Oskar i pani Róża”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski