MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie dyrektorem Starego Teatru? Minął termin zgłaszania kandydatur

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Do końca maja poznamy nazwisko osoby, która od nowego sezonu pokieruje Starym Teatrem
Do końca maja poznamy nazwisko osoby, która od nowego sezonu pokieruje Starym Teatrem Wojciech Matusik
Do 15 kwietnia mieli czas na zgłoszenia chętni, by pokierować Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Póki co, ministerstwo nie zdradza personaliów kandydatów. Nazwiska osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu mamy poznać w maju. To pierwszy od blisko dekady konkurs w Starym Teatrze.

"Lista kandydatów, którzy spełnili wymagania formalne zostanie podana do wiadomości po pierwszym posiedzeniu komisji konkursowej, które planowane jest w maju br. Skład komisji konkursowej jest w trakcie ustalania" - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zgodnie z ogłoszeniem, zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 31 maja. Wówczas poznamy nazwisko nowego dyrektora Starego Teatru lub dyrektorki, bo na giełdzie nazwisk pojawia się m.in. Dorota Segda, aktorka Starego Teatru i rektorka Akademii Sztuk Teatralnych, której rektorska kadencja dobiega właśnie końca. Wśród osób, o których w krakowskim środowisku teatralnym mówi się w kontekście dyrektorskiego fotela w Starym są także wymieniania Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa i Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Natomiast o tym, że do konkurs nie stanie informował nas Jan Klata, którego ówczesny minister kultury Piotr Gliński odwołał w 2017 roku ze stanowiska dyrektora krakowskiej narodowej sceny.

Kto zostanie nowym dyrektorem Starego Teatru?

"Na pewno potrzeba kogoś, kto z powrotem nada Staremu Teatrowi charakteru i wyrazistości, ponieważ wydaje mi się, że trochę nam tego brakuje i marketingowo, i artystycznie. Na pewno musi to być ktoś, kto będzie umiał komunikować się z tak dużym, zróżnicowanym i wielopokoleniowym zespołem, w którym są osoby o dużym doświadczeniu i silnych charakterach"

- mówił nam tuż po ogłoszeniu konkursu Radosław Krzyżowski, aktor Starego Teatru i członek jego Rady Artystycznej.

"Zależy nam na zachowaniu i rozwoju dorobku Starego Teatru oraz na tym, by kandydaci poradzili sobie z marką, jaką jest ta instytucja. Oczekujemy też, że zapewnią rozwój tej placówki zgodnie z jej misją i we współpracy z zespołem oraz - co jest bardzo ważne - z poszanowaniem publiczności" - mówiła Hanna Wróblewska, dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Grzegorzowi Janikowskiemu z PAP.

Minimum pięć lat pracy w instytucji kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach gospodarczych w obszarze kultury i przynajmniej trzy lata przepracowane na stanowisku kierowniczym, do tego umiejętność porozumiewania się w języku angielskim i znajomość przepisów z zakresu funkcjonowania i finansowania instytucji kultury to główne wymagania, jakie stawia ministerstwo przed osobami kandydującymi na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Dodatkowo kandydaci muszą też przedstawić swoją koncepcję na kierowanie teatrem i plany artystyczne na kolejnych pięć sezonów.

Kandydaci spotkają się z zespołem

Umiejętność współpracy z zespołem to kompetencja, na którą również zwracała uwagę Hanna Wróblewska. Ministerstwo rekomenduje spotkania kandydatów z zespołem.

"Ucieszyliśmy się, kiedy w regulaminie konkursowym zobaczyliśmy rekomendację dla kandydatów, by przedstawili zespołowi swój program" - mówił nam Radosław Krzyżowski, aktor Starego Teatru i członek jego Rady Artystycznej. - "Spotkanie kandydata z zespołem jest jedyną szansą, żebyśmy przed przesłuchaniem konkursowym dowiedzieli się jaką dana osoba ma wizję, plany wobec teatru, jaką strategię. Bardzo się cieszę, że tym razem taka sugestia znalazła się już w regulaminie i nawet nie jako możliwa, a wręcz pożądana".

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie to jedna z najstarszych publicznych scen w Polsce i jeden z najważniejszych rodzimych teatrów. Od października 2020 roku dyrektorem Starego Teatru jest Waldemar Raźniak, dyrektorem artystycznym Beniamin Bukowski.

Co ciekawe, jak poinformował "Wprost", Raźniak jest jednym z kandydatów na dyrektora warszawskiego Teatru Dramatycznego, opuszczonego w atmosferze skandalu przez Monikę Strzępkę. Tam trwa już II etap konkursu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto zostanie dyrektorem Starego Teatru? Minął termin zgłaszania kandydatur - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski