Historyczna chwila

Redakcja
Udostępnij:
Ojciec Święty pobłogosławi mieszkańców i obraz

Skawina

Skawina

Ojciec Święty pobłogosławi mieszkańców i obraz

   - To będzie najbardziej znaczący dzień w historii Skawiny. Chociaż wielu z nas osobiście miało kontakt z papieżem, kiedy był najpierw biskupem, a potem kardynałem, to jednak ta wizyta jako Ojca Świętego przejdzie do historii i mówić będą o niej pokolenia - mieszkańcy Skawiny nie ukrywają wzruszenia podczas rozmów o poniedziałkowym spotkaniu z Janem Pawłem II.
   Papież w ostatnim dniu swego pobytu w Polsce, w poniedziałek, odwiedzi klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pojedzie tam przez Skawinę, gdzie około godziny 10 zatrzyma się w pobliżu kościoła Miłosierdzia Bożego. - Ojciec Święty zobaczy owoc swoich starań. Jako metropolita krakowski usilnie zabiegał o budowę kościoła na tym osiedlu, na co, po wielkich trudach, zezwolenie parafia otrzymała dopiero w grudniu 1981 r. - powiedział proboszcz parafii ks. Włodzimierz Łukowicz, który, gdy papież zatrzyma się w Skawinie, wraz z proboszczem parafii Szymona i Judy Tadeusza ks. Leonem Baranem i ks. Marianem Podgórnym, twórcą parafii Miłosierdzia Bożego, zwróci się z prośbą o pobłogosławienie obrazu, który umieszczony zostanie w głównym ołtarzu kościoła.
   W imieniu mieszkańców Skawiny pamiątki Ojcu Świętemu wręczą przewodniczący Rady Miejskiej dr hab. Marek Ptak i burmistrz Stanisław Pac. Papież otrzyma od skawinian oprawiony w białą skórę, z wytłoczonym herbem Skawiny album zawierający zdjęcia Karola Wojtyły podczas wizytacji skawińskiej parafii w latach 1958-1978. W drugiej części albumu pokazana będzie współczesna Skawina. Przedstawiciele władz miasta wręczą także papieżowi dwie płyty CD. Na pierwszej nagrano utwory w wykonaniu chóru żeńskiego, działającego przy Centrum Kultury i Sportu "Cantica" z Woli Radziszowskiej, m.in. z pieśnią pt. "Słowiańska dusza", której autorem jest Karol Wojtyła. Na drugiej płytce CD znajduje się film nakręcony w 1969 r. przez skawinianina Stanisława Cinala. - To krótki, 6-minutowy film na
8-mm taśmie. Nakręciłem na nim początek najdłuższej, bo sześciodniowej, wizyty duszpasterskiej kardynała w Skawinie. Zarejestrowałem powitanie Jego Eminencji przez proboszcza parafii Stanisława Kowalskiego. Karol Wojtyła przyjechał wówczas do Skawiny m.in. w asyście swego sekretarza Stanisława Dziwisza - wspomina autor filmu. - Podczas tej wizyty, do bierzmowania przystąpiło 1821 osób - dodaje ks. Leon Baran.
   Skawinianie dobrze pamiętają Karola Wojtyłę odwiedzającego Skawinę nie tylko podczas przepisowych wizytacji kanonicznych, które odbywały się co 10 lat, ale także np. z wizyt związanych z nawiedzeniem obrazu Najświętszej Marii Panny w 1969 r. Po raz pierwszy, jako biskup sufragan, do Skawiny Karol Wojtyła przyjechał w czerwcu 1960 r. - W ciągu trzydniowego pobytu w parafii wybierzmował aż dwa i pół tysiąca osób - mówi ksiądz proboszcz. Biskup Wojtyła celebrował wówczas msze stanowe, m.in. dla osób chorych, matek z dziećmi oraz małżeństw obchodzących srebrne i złote gody. Prowadził także procesję w święto Bożego Ciała. "Otoczony tłumem wiernych i obsypany kwiatami Jego Ekscelencja opuszczał parafię" - napisano w kronice parafialnej.
   Ks. proboszcz Leon Baran wspomina papieża jako swego wykładowcę etyki społecznej podczas studiów w seminarium, a także moment konsekrowania Karola Wojtyły na biskupa 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu, gdzie ceremonii towarzyszył klerycki chór, w którym śpiewał obecny proboszcz parafii.

Obraz

   Obraz przedstawiający Jezusa Miłosiernego stanie na trawniku, po drugiej stronie deptaku prowadzącego do kościoła, w pobliżu miejsca, gdzie zatrzyma się papamobile. Postawiony zostanie na platformie z dwoma schodami i specjalnej konstrukcji około 90 cm nad ziemią. Z jednej strony, wzdłuż obrazu umocowana będzie flaga biało-czerwona, z drugiej papieska.
   Namalowany na płótnie temperą, farbami olejnymi i pastelami woskowymi w pracowni malarskiej krakowskiego artysty Jerzego Kumali obraz jest wierną ale powiększoną kopią obrazu znajdującego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Ważący prawie 250 kg, o wymiarach 283,5 x 144,5 m, obraz po poświęceniu przez papieża zostanie uroczyście, w asyście harcerzy z Kręgu Instruktorskiego "Czerwony Mak", wniesiony do kościoła i zamontowany w prezbiterium.
   - Miejsce, gdzie zatrzyma się papież, uwiecznimy obeliskiem z tablicą pamiątkową. Na pewno nie uda się go umieścić dokładnie w miejscu postoju papieża, który zatrzyma się na ulicy i nie wysiadając z papamobile, pobłogosławi mieszkańców oraz poświęci obraz, ale może stanie np. w miejscu poświęconego obrazu - zapowiada burmistrz Stanisław Pac.

Papież w Radziszowie

   Kolumna z Ojcem Świętym, przejeżdżając przez Radziszów, zwolni prędkość, a nawet zatrzyma się na moment, by Ojciec Święty mógł pobłogosławić mieszkańców i ołtarz, który umieszczony zostanie na ścianie kaplicy św. Nepomucena - poinformował proboszcz parafii w Radziszowie ks. Stanisław Kamionka.
   Dwa tysiące słupków od granicy ze Skawiną do Krzywaczki stanie po obydwu stronach drogi powiatowej w Radziszowie. Będą one rozstawione co 3,5 m i połączone trzema wstążkami. Każdy z nich ozdabiać będzie kwiatek oraz chorągiewki w barwach papieskich i biało-czerwonych (szyją je mieszkanki Radziszowa). - Wszystkie elementy dekoracyjne będą w kolorach papieskich: białych, żółtych i niebieskich - mówi Halina Wasyl. W jej pracowni konserwatorskiej powstaje powitalny ołtarz. Na platformie z trzema schodami postawiony będzie drewniany, wysoki na 4,5 m krzyż. Pod jego lewym ramieniem umieszczony zostanie obraz przedstawiający Matkę Boską Królową Aniołów, dostarczony przez Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków w Jurczycach. Pod kopią tego obrazu (oryginał znajduje się w Sewilli), znajdującego się w kościele parafialnym w Mińsku Mazowieckim, przed bitwą warszawską w sierpniu 1920 r. modlił się gen. Józef Haller.

Służba medyczna

   Wszystkie placówki służby zdrowia w Skawinie czynne będą w tych samych godzinach co zawsze.
   W Zespole Lecznictwa Otwartego (pogotowie ratunkowe) dyżurować będzie lekarz oraz pielęgniarka oraz w pogotowiu czekać będzie jeden ambulans. W czterech miejscach stać będą karetki pogotowia: przy ul. Bukowskiej, w pobliżu skrzyżowania z drogą prowadzącą do Bukowa, przy ul. Ogrody (w sąsiedztwie dawnej kotłowni) oraz w Radziszowie, obok kościoła parafialnego oraz na drodze niedaleko granicy z Krzywaczką.
   Czynne będą dwa stałe punkty medyczne w pobliżu sektorów: w Przedszkolu Parafialnym przy kościele Miłosierdzia Bożego oraz przy ul. Bukowskiej, w namiocie ustawionym pomiędzy blokami nr 5 i 6. Ponadto punkt taki mieścił się także będzie w "Przychodni Zdrowia Skawina", przy ul. Popiełuszki.
   Służbę medyczną pełnić też będą harcerze z Hufca Podkrakowskiego pod komendą hm. Andrzeja Woźniczki oraz z Kręgu Instruktorskiego "Czerwony Mak" z komendantem Kazimierzem Dymanusem. Będą oni w harcerskich mundurach, z identyfikatorami oraz czerwonymi opaskami na rękawach. W skład sześciu pieszych patroli medycznych wejdzie po siedmiu harcerzy, mających uprawnienia do udzielania pomocy przedmedycznej. Będzie ich można spotkać na os. Ogrody, w okolicach kościoła, w sektorach oraz na starym osiedlu.

Komunikacja

   Ruch samochodowy wstrzymany zostanie już w godzinach nocnych. Ul. Krakowską do Skawiny wjechać będzie można do godz. 3, natomiast do godz. 7 wyjechać. Autobusy MPK linii 201 i 206 jeździć będą do godz. 7, później dojeżdżać będą do Skotnik.
   Na czas przejazdu kolumny papieskiej wstrzymany zostanie ruch pociągów, a zakaz poruszania się samochodów obowiązywać będzie na trasie przejazdu papamobile ulicami: Krakowską, ks. Jerzego Popiełuszki, Bukowską, Monte Cassino, Kościuszki, Żwirki i Wigury, Radziszowską i przez Radziszów.
   Do Krakowa będzie można dostać się ulicami: Energetyków i Tyniecką oraz przez Libertów i Opatkowice.

Bezpieczeństwo

   Nad bezpieczeństwem i porządkiem w mieście i na trasie przejazdu kolumny papieskiej przez Radziszów czuwać będzie prawie 450 policjantów i 500 druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Przewiduje się, że do Skawiny przyjedzie około 40 tys. osób. Zastępca dowódcy operacji "Skawina" (tak nazywa się roboczo akcja służb policyjnych) komendant Komisariatu Policji podinsp. Adam Szłapa apeluje o niewnoszenie do sektorów długich oraz ostrych przedmiotów, m.in. lasek, parasolek, noży, scyzoryków, a także napojów w szklanych butelkach (można w plastikowych). Oczywiście nie wolno wnosić z sobą żadnej broni, także gazowej. Wierni muszą się liczyć z kontrolą np. torebek przed wejściem do sektorów.

Sektory

   Ponad sześć tysięcy osób zmieści się w pięciu sektorach przy ul. Monte Cassino. Sektory od A do E znajdują się po lewej stronie ul. Monte Cassino, pomiędzy deptakiem prowadzącym do kościoła a ul. Koniastą. Po drugiej stronie ulicy powstał sektor F, z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Po tej samej stronie znajdować się będzie obraz, który poświęci Ojciec Święty oraz scena, na której koncertować będzie chór żeński "Cantica" z Woli Radziszowskiej.
   Do sektorów wpuszczane będą osoby posiadające karty wstępu, ważne wraz z dowodem osobistym. Organizatorzy zachęcają, by miejsca w sektorach zajmować jak najwcześniej. Po godz. 7.30 dotarcie do nich może być utrudnione.
   W Przedszkolu Parafialnym zorganizowany zostanie punkt dzieci zagubionych. Wskazane jest, by wszystkie dzieci miały przy sobie karteczki ze swoimi danymi (imię, nazwisko, adres, nr telefonu).
EWA TYRPA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie