Hokej. Kanadyjczykom dopisało szczęście

Andrzej Stanowski
Zespół Kanady w wielkim finale Pucharu Świata pokonał drużynę Europy 2:1. Mecz w Toronto był bardzo zacięty, a wynik rozstrzygnął się w końcówce.

Skazywany na pożarcie zespół Europy rozegrał świetną partię. W 7 minucie 39-letni słowacki obrońca Zdeno Chara wjechał w tercję rywali i mocnym strzałem trafił do siatki. W drugiej i trzeciej części lepiej prezentowali się goście, ale znakomicie bronił kanadyjski bramkarz Corey Price, który kilkakrotnie ratował swój zespół przed utratą gola. Gospodarze nie mogli złapać właściwego dla siebie rytmu gry.

Ostatnie trzy minuty meczu przyniosły wielkie emocje. Na ławkę kar powędrował Słoweniec Anzo Kopitar, Kanadyjczycy zamknęli rywali w ich tercji. Na 2.53 min przed końcem spotkania po strzale obrońcy Brenta Burnsa napastnik Patrice Bergeron zmienił tor lotu krążka i było 1:1. Potem karę dostał obrońca Draw Doughty i faworyt był w trudnej sytuacji.

Kanadyjczycy przeżywali ciężkie chwile, po strzale Szwajcara Romana Josiego zadźwięczał słupek. Na 43 sekundy przed końcem grający nadal w osłabieniu Kanadyjczycy wyprowadzili kontrę i Brad Marchand zdobył bramkę na wagę zdobycia Pucharu Świata.

Najlepszym zawodnikiem (MVP) turnieju został wybrany Sidney Crosby, który zdobył 10 punktów (trzy gole, siedem asyst). Natomiast najlepszym strzelcem turnieju okazał się Brad Marchand, który uzyskał 5 bramek.

Kanada zmagania o Puchar Świata wygrała po raz drugi, poprzednio w 2004 roku

Kanada - Europa 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Bramki: 0:1 Chara (Sekera, Nielsen) 7, 1:1 Bergeron (Burns, Crosby) 58, 2:1 Marchand (Toews, Pietrangelo) 60.