MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe obywatelstwo dla Jerzego Katlewicza

Redakcja
Jerzy Katlewicz urodził się w Bochni 2 kwietnia 1927 roku. Tutaj spędził dzieciństwo i młodość. Muzyki najpierw uczył go ojciec - organista w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja, potem uczęszczał do prywatnej szkoły muzycznej oraz na lekcje do przebywającego wówczas w Bochni profesora Jerzego Żurawlewa. W 1952 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, które pod koniec lat pięćdziesiątych uzupełniał w Austrii i Włoszech.

Radni podejmą uchwałę

 Na dzisiejszej sesji Rady Miasta podjęta zostanie uchwała o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bochni znanemu dyrygentowi, wieloletniemu dyrektorowi Filharmonii Krakowskiej, Jerzemu Katlewiczowi. Z wnioskiem o nadanie tego zaszczytnego tytułu wystąpiło bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fischera.
 Jego życie zawodowe związane jest przede wszystkim z Operą Krakowską, której w latach 1952-1958 był pierwszym dyrygentem, Państwową Operą i Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, gdzie w latach 1961-1968 był dyrektorem artystycznym, oraz z Państwową Filharmonią Krakowską. Tam pracował najdłużej. W latach 1968-1981 był pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym tejże filharmonii, a w latach 1970-1981 jej dyrektorem. Pracował również w Filharmonii Poznańskiej, a przez pewien czas był dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie od 1983 roku jest profesorem.
 Sztukę dyrygencką Jerzego Katlewicza doskonale znają liczne orkiestry i filharmonie oraz międzynarodowa publiczność. Koncerty dawał w wielu miejscach świata, między innymi w całej Europie oraz w: Mongolii, Chinach, Japonii, Australii, Iraku, na Kubie i w Meksyku. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych. Koncertował z doskonałymi pianistami. Wystarczy wymienić choćby Artura Rubinsteina, Martę Argerich i Krystiana Zimermana.
 W świecie Jerzy Katlewicz uznawany jest za wybitnego specjalistę w interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Był pierwszym kreatorem wielu dzieł znakomitych polskich kompozytorów, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Stefana Kisielewskiego, Kazimierza Serockiego i Adama Walacińskiego.
 Z Bochnią związany był profesor Katlewicz przez całe życie. Nadal żywo interesuje się jej przeszłością, tradycjami kulturalnymi oraz współczesnymi problemami, z jakimi boryka się jego rodzinne miasto.

(PB)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski