MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hydraulicy.

CT
Ważne informacje. Użyteczne wskazówki. Przydatne adresy.

W. Brytania

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nasi hydraulicy szturmem zdobyli brytyjski rynek pracy. Ceny ich usług były nawet dwa razy niższe niż stawki brytyjskich kolegów po fachu, przy zachowaniu takiego samego poziomu wykonania. Dziś nie są już tak tani, ale nadal konkurencyjni wobec brytyjskich hydraulików ze względu na dużą dyspozycyjność, zwłaszcza w weekendy.
Istnieje wiele agencji pracy, które pośredniczą w zatrudnianiu polskich hydraulików w Wielkiej Brytanii. Od kandydatów wymagają przede wszystkim wykształcenia kierunkowego (zawodowego lub średniego), od dwóch do pięciu lat doświadczenia zawodowego oraz komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Szansę na zatrudnienie zwiększa również posiadanie prawa jazdy kategorii B.
Polski hydraulik w Wielkiej Brytanii musi spełnić szereg kryteriów, by móc pracować w zawodzie. Jednym z najważniejszych jest uzyskanie wpisu do tzw. Corgi Register, potwierdzającego wysoką jakość świadczonych usług. Bez niego hydraulik nie może np. podłączać bojlerów. Aby zostać członkiem Corgi, należy złożyć w tej instytucji aplikację wraz z przetłumaczonym świadectwem ukończenia szkoły zawodowej. Zamiast świadectwa można złożyć deklarację osoby będącej już członkiem Corgi, potwierdzającą, że aplikant posiada dwuletnie doświadczenie zawodowe. Należy również wykazać się komunikatywną znajomością języka angielskiego. Kandydat spełniający wymienione warunki odbywa szkolenie, które kończy się egzaminem zawodowym.
Zarobki hydraulików zależą od ich doświadczenia, renomy w branży i charakteru zatrudnienia. Początkujący mogą liczyć na 10 funtów za godzinę pracy. Więcej informacji: CORGI -**www.trustcorgi.com; Europejskie Służby Zatrudnienia EURES -**www.eures.praca.gov.pl; agencja pracy HM Serwis -**www.hmserwis.pl; agencja pracy Eurosource -**www.eurosource.uk.com; agencja pracy Workplanet -**www.workplanet.pl; agencja pracy Workforce Plus -**www.workforceplus.co.uk.(DUE)
Irlandia
Najczęściej stawiane warunki to komunikatywna znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie zawodowe (zwykle pięć lat). Wymagana jest umiejętność czytania rysunku technicznego. Hydraulik w Irlandii musi umieć pracować pod presją czasu i mieć dobre zdolności komunikacyjne, które najczęściej sprowadzają się do łatwego nawiązywania kontaktu z klientami. Niektórzy pracodawcy zapewniają zakwaterowanie, które pracownik opłaca tygodniowo lub miesięcznie. Średnie zarobki w zawodzie to około 10-12 euro za godzinę. W wielu ofertach podkreśla się możliwość wzięcia godzin nadliczbowych.
Więcej informacji: www.praca.info; www.myireland.pl; www.jobs.ie; www.irishjobs.ie; www.irl.com.pl; www.vaveeva.com.
(WALCZ)
Szwecja
Strony regionalnych urzędów pracy w Polsce to najlepsze miejsce do szukania zatrudnienia w tym zawodzie. Na miejscu można przeglądać także oferty dostępne w urzędach szwedzkich. Aby podjąć pracę hydraulika, należy posiadać ponaddwuletnie doświadczenie zawodowe oraz niezbędne licencje i certyfikaty potwierdzające umiejętności. Często są one dodatkowym atutem, ponieważ lepiej wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na wyższe zarobki. Wielu pracodawców za niezbędną uważa komunikatywną znajomość języka szwedzkiego lub angielskiego, niektórzy z nich ponadto wymagają posiadania prawa jazdy. Oprócz tego pracodawcy często chcą, aby pracownik posiadał własne narzędzia pracy. Zatrudniający oferują pracę na godziny lub na akord, z trzymiesięcznym okresem próbnym. Poszukiwani są głównie wykonawcy instalacji hydraulicznych w budynkach mieszkalnych. Zarobią oni około 2300 euro miesięcznie. Więcej informacji: Europejskie Służby Zatrudnienia - www.eures.praca.gov.pl;
(GEB)
Hiszpania
Obecnie jest dosyć dużo ofert pracy dla hydraulików w Hiszpanii. Od aplikantów wymaga się przede wszystkim od trzech do pięciu lat doświadczenia w branży oraz znajomości języka hiszpańskiego, rzadziej angielskiego, w stopniu komunikatywnym. Wykształcenie jest bardzo rzadkim wymogiem, nieliczne oferty określają je jako wykształcenie zawodowe techniczne, kierunkowe bądź ogólne. Bardzo często pojawia się również konieczność posiadania prawa jazdy kat. B. Dostępne oferty dotyczą zarówno umów na czas określony (3-6 miesięcy), jak również na czas nieokreślony, po wcześniejszym okresie próbnym. Rocznie hydraulicy w Hiszpanii mogą zarobić od 12 000 do 21 000 euro, pracując po 40 godzin tygodniowo. Ceny wynajmu mieszkania kształtują się od 220 do 300 euro miesięcznie, podobną kwotę należy przeznaczyć na wyżywienie (zdarzają się jednak oferty, w których pracodawcy zapewniają całodzienne wyżywienie). Po przyjeździe każdy cudzoziemiec powinien jak najszybciej uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu oraz numer identyfikacji cudzoziemca.
Więcej informacji: www.zanimwyjedziesz.eu/index.php?artykul_id=3\kraj_id=1; http://europa.eu.int/eures/main.jsp?lang=pl\acro=job\catId=482\parentCategory=482.
(SKI)
Włochy
Włoscy pracodawcy poszukują zazwyczaj hydraulików z przynajmniej dwuletnim doświadczeniem w zawodzie. Przydatne może okazać się także prawo jazdy. Poszukiwani są hydraulicy do 45. roku życia, o dobrym stanie zdrowia. Znajomość języka nie jest konieczna, a jeśli pracodawca stawia takie wymaganie, to najczęściej oczekuje znajomości włoskiego na poziomie podstawowym. Pracy najłatwiej poszukiwać przez agencje pośrednictwa. Należy przesłać tam swoje CV oraz świadectwo ukończenia szkoły. Przydatne będą także referencje wydane przez poprzedniego pracodawcę. Zainteresowany musi również przedłożyć swój dowód osobisty oraz paszport. Hydraulik może zarobić we Włoszech od 18 do 25 tysięcy euro rocznie. Pracodawcy zazwyczaj gwarantują zakwaterowanie, rzadko zapewniają natomiast wyżywienie.
Więcej informacji: Ambasada Włoch w**Polsce -**www.italianembassy.pl; http://labor.org.pl -**Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy; www.epraca.com -**oferty pracy we Włoszech; www.eures.praca.gov.pl -**europejskie służby zatrudnienia; www.quanta.com -**biuro pośrednictwa pracy; www.infopolonia.it -**strona**informacyjna**dla Polaków wyjeżdżających do**pracy we Włoszech; www.infoitalia.com.pl -**strona**poświęcona**informacjom na**temat Włoch. Włoskie portale z**ofertami pracy: www.interinaleitalia.it; www.stepstone.it; www.bancalavoro.it; www.jobpilot.it.
(KUF)
Francja
Hydraulik to już niemal przysłowiowy zawód dla Polaka wyjeżdżającego do pracy we Francji. Ofert w tym zawodzie faktycznie nie brakuje. Dość wysokie są jednak wymagania, jakie powinien spełnić kandydat: przeważnie jest to komunikatywna znajomość języka francuskiego, co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe, umiejętność spawania i lutowania miedzi oraz, już rzadziej, wykształcenie kierunkowe. Zależnie od oferty przyda się także doświadczenie w montowaniu urządzeń sanitarnych, umiejętność czytania planów lub np. własny samochód. Obok uprawnień zawodowych liczy się dyspozycyjność, gotowość do podnoszenia kwalifikacji. Dla kandydatów, którzy nie znają języka francuskiego, dobrym rozwiązaniem jest szukanie ofert pracy w ekipach budowlanych lub wykończeniowych. Jeżeli w grupie jest więcej obcokrajowców lub inni Polacy, do podjęcia pracy wystarcza np. podstawowa znajomość języka angielskiego.
Ze względu na częściowe zamknięcie francuskiego rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE, przed zatrudnieniem trzeba załatwić szereg formalności i uzyskać pozwolenie na pracę i pobyt. Najprostszym i najszybszym sposobem pozwalającym ominąć te procedury jest zatrudnienie przez polską agencję pracy tymczasowej. Agencja szuka na zlecenie francuskiego pracodawcy kandydatów w Polsce, podpisuje z nimi na miejscu umowę na czas określony (nawet do dwóch lat) i bez konieczności załatwiania pozwoleń, na podstawie przepisów o wolnym świadczeniu usług, wysyła pracowników na delegację do pracy we Francji. Zatrudnienie w tym przypadku odbywa się jednak według zasad francuskiego prawa, z uwzględnieniem 35-godzinnego tygodnia pracy i pensji minimalnej w wysokości 7,61 euro za godzinę.
Ofert agencji najlepiej jest szukać w Internecie i w ogłoszeniach prasowych. Po wysłaniu na podany adres CV firma kontaktuje się z kandydatem i zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której sprawdzane są dane kandydata i jego uprawnienia. Nie wymaga się w tym przypadku tłumaczeń dokumentów. Dodatkowym plusem jest nawiązanie współpracy z agencją, która może w przyszłości zgłosić się do nas, poszukując pracowników na podobne stanowiska. Ofertami dla hydraulików we Francji dysponują np. Eurojob Polska czy Work Express.
O wiele trudniejszym sposobem jest odpowiadanie bezpośrednio na oferty zamieszczone przez francuskich pracodawców. Pozwolenia na pracę nie musimy mieć tylko wtedy, gdy podejmujemy pracę we Francji na czas nie dłuższy niż trzy miesiące bez przerw lub sześć miesięcy w roku na kilku umowach. Oferty pracy na dłuższy okres zdarzają się rzadko, ponieważ to po stronie francuskiego pracodawcy leży obowiązek załatwienia dla kandydata pozwolenia na pracę i wniesienia wysokich opłat na rzecz Biura Migracji Międzynarodowych. Ze swojej strony pracownik dostarcza przysięgłe tłumaczenia dokumentów oraz stawia się na badania lekarskie organizowane przy Ambasadzie Francji w Warszawie. Procedura uzyskiwania pozwolenia trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy.
Warunki zatrudnienia hydraulików we Francji ściśle zależą od oferty i kwalifikacji. Często zastrzega się konieczność pracy powyżej 35 godzin tygodniowo, a dodatkowe wynagrodzenie naliczane jest wg stawek kodeksu pracy. Płace wynoszą około 10 euro za godzinę, jednak w przypadku wyższych kwalifikacji lub większego zakresu obowiązków mogą wzrosnąć nawet do 14 euro. Należy jednak pamiętać, że także koszt życia we Francji jest wysoki: na zakwaterowanie, które powinien nam zaproponować pracodawca, oraz wyżywienie trzeba przeznaczyć około 500 euro miesięcznie.
Więcej informacji: Europejskie Służby Zatrudnienia -**www.eures.praca.gov.pl; Work Express**Sp. z**o.o. -**Doradztwo Personalne -**www.workexpress.pl; Wojewódzki Urząd Pracy -**www.wup-krakow.pl;(GAŁ)
Holandia
Na holenderskim rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na hydraulików. Od kandydatów na to stanowisko wymagane jest wykształcenie średnie, techniczne lub zawodowe. Mile widziane jest co najmniej dwuletnie doświadczenie. Konieczna jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub holenderskiego. Od kandydatów wymaga się często posiadania prawa jazdy kat. B. W przypadku braku własnego samochodu pracodawcy zapewniają transport z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem oraz pokrywają jego koszty. Stawka za godzinę w tym zawodzie wynosi od 7 do 10 euro. Tygodniowe zarobki wahają się w granicach 300-450 euro. Czas pracy to zwykle około 40 godzin tygodniowo. Na stanowisko to poszukiwani są pracownicy w wieku 20-45 lat. Pracodawcy bardzo często zapewniają pracownikom zakwaterowanie, legalne zatrudnienie, umowę o pracę, pełny pakiet ubezpieczeń, w tym ubezpieczenie zdrowotne oraz liczne kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe. Pokrywają również koszty zakupu odzieży roboczej.
Więcej informacji: http://praca.owi.pl; www.praca.fm/za,granica.aspx; www.praca.int.pl; www.careerjet.nl/zoeken/jobs?s=holandia; www.praca.info/; http://praca.gratka.pl;
(JKL)
Norwegia
Doświadczeni hydraulicy należą do najbardziej poszukiwanych i dobrze wynagradzanych zawodów w Norwegii. Mnóstwo ofert pracy w języku polskim znajdziemy na portalach internetowych. Szczególne zapotrzebowanie jest na wykwalifikowanych hydraulików przemysłowych do pracy na statkach w norweskich portach. Dobry fachowiec może tam zarobić od 18 euro netto za godzinę, przy czym zdarza się, że przy podpisywaniu umowy o pracę pracodawca zapewnia pracownikowi zakwaterowanie, przejazdy i posiłki. Do najczęściej wymaganych dokumentów należą: ważny paszport na okres minimum roku, aktualne CV w wersji europejskiej, kopie posiadanych certyfikatów oraz uprawnień zawodowych w języku angielskim. W zależności od oferty wymaga się co najmniej 3-5-letniego doświadczenia na podobnym stanowisku. Aplikant powinien wykazać się znajomością języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, natomiast umiejętność posługiwania się językiem niemieckim lub norweskim będzie dodatkowym atutem.
Czas pracy hydraulika w Norwegii może wynosić od 40-60 godzin tygodniowo. Bez umowy o pracę w Norwegii można przebywać legalnie przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, pod warunkiem że jest się zarejestrowanym w AETATEN (norweskim urzędzie pracy). W przeciwnym razie okres dozwolonego pobytu wynosi tylko trzy miesiące.
Starający się o pracę na miejscu są zobowiązani do uzyskania pozwolenia na pobyt z uprawnieniem do podjęcia pracy, do czego konieczne jest otrzymanie zatrudnienia na pełnym etacie (40 godzin tygodniowo). O takie pozwolenie należy ubiegać się w Polsce przez norweską ambasadę lub składając wniosek na policji w Norwegii.
Więcej informacji: www.amb-Norwegia.pl; www.nav.no; www.wehoslo.com/polski/; www.amb-norwegia.pl/Workinnorway/; www.stepstone.com.(DAG)
Islandia
Choć na wyspie hydraulików z Polski jest dużo i panuje coraz większa konkurencja, fachowcy nadal są potrzebni. Tak bardzo, że większość firm budowlanych decyduje się na zapewnienie im zakwaterowania i wyżywienia lub przynajmniej na pomoc w organizacji przelotu i znalezieniu mieszkania. Pracodawcy oczekują jednak co najmniej kilkuletniego doświadczenia w zawodzie, najlepiej w pracy za granicą, komunikatywnej znajomości języka angielskiego, a często także uprawnień spawalniczych i umiejętności czytania rysunku technicznego. Hydraulicy potrzebni są zwłaszcza w firmach budowlanych. Zatrudnienia najlepiej szukać jeszcze w Polsce: przez Internet oraz przez biura pośrednictwa pracy. Zatrudnienie znaleźć można także już na miejscu - przeglądając oferty w lokalnych gazetach. Hydraulików najbardziej brakuje w Reykjaviku i jego okolicach. Dzień pracy trwa ok. 10 godzin, wolne są niedziele. Średnie zarobki hydraulika, jeśli ma zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie, to ok. 1180 ISK brutto miesięcznie
. Więcej informacji: http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=pl; http://praca.vinna.is/ -**można**tu znaleźć kilka ofert pracy dla hydraulików; www.mbl.is/mm/frettir/ -**islandzki dziennik Morgunbladid, w**którym także jest sporo ofert; www.starf.is/; www.job.is/atvinnutorg/ -**islandzkie portale z**ogłoszeniami o**pracę; http://mbl.is/mm/atvinna/ -**portal o**Islandii z**dużym działem o**warunkach pracy w**tym kraju i**z**działem ogłoszeń o**pracę; www.leit.is/ -**dobra wyszukiwarka islandzka; www.forum.iceland.pl/ -**prężnie działające forum, można**tu dowiedzieć się wiele o**warunkach pracy na**Islandii i**nawiązać kontakty z**Polakami pracującymi na**wyspie. Także hydraulikami. www.vinnumalastofnun.is/page1.asp?id=1272 -**Urząd Pracy; www.utl.is/english -**Urząd Imigracyjny; http://eng.felagsmalaraduneyti.is/immigrants/employment/polski/nr/2826 -**Ministerstwo Polityki Socjalnej.
(SPA)
Austria
W Austrii hydraulicy są zawodem deficytowym. W Internecie można bez problemu znaleźć oferty we wszystkich regionach. Osoby spełniające wymagania zostają zwykle zatrudnione od zaraz i na czas nieokreślony. Pracują 38 godz. tygodniowo. Nadgodziny oraz praca w weekendy i dni świąteczne jest odpowiednio lepiej płatna. Zarobić można zwykle od 1700 do 2500 euro brutto, w zależności od liczby przepracowanych w miesiącu godzin. Jeśli jednak posiada się duże kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie, dochody mogą sięgać nawet 3500 euro. Zwykle pracownicy dostają 13 (niekiedy nawet 14) pensji rocznie. Część firm wymaga ukończonej nauki zawodu (szkoła zawodowa, technikum), ale często wystarcza samo doświadczenie (ponad 5 lat). Konieczne są: prawo jazdy typu B, komunikatywna znajomość języka niemieckiego, samodzielność i rzetelność. Duże firmy oferują swoim pracownikom pomoc w znalezieniu mieszkania. Niestety, rynek pracy w Austrii nie jest jeszcze w pełni dla nas otwarty.
Więcej informacji i**oferty pracy: http://at.gigajob.com; www.jobpilot.at/job_suche/search.phtml; www.europa.eu.int/eures/.
(CT)
Szwajcaria
Ogłoszeń dla hydraulików - zwłaszcza doświadczonych - jest w Szwajcarii bardzo dużo. Dzielą się one na dwie grupy. Pierwsza i zdecydowanie większa kierowana jest do monterów urządzeń sanitarnych, grzewczych, a także kuchenek, pralek, zmywarek itp. Tu potrzebna jest m.in. umiejętność spawania. Pozostałe oferty dotyczą pracy przy naprawach i serwisie. Konieczna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego lub francuskiego (w zależności od regionu). Wymagane jest prawo jazdy typu B, a czasem również własny samochód. Większe firmy oczekują odpowiedniego wykształcenia, jednak większości pracodawców wystarczy udokumentowane doświadczenie w zawodzie. Stałą posadę dostaje się zwykle po trzymiesięcznym okresie próbnym. Poszukiwane są osoby odpowiedzialne, dyspozycyjne, uprzejme dla klientów i przede wszystkim samodzielne, ponieważ do większości zleceń wysyła się tylko jedną osobę. Miesięczne zarobki kształtują się zwykle w granicach 2000-2500 euro netto. Przypominamy, że Szwajcaria nie zdecydowała się jeszcze na pełne otwarcie swojego rynku pracy.
Więcej informacji i**oferty pracy: http://www.treffpunkt-arbeit.ch/; http://ch.gigajob.com; www.europa.eu.int/eures/; www.hrc.pl/index.php?dzid=124\did=692\part=2.** (CT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski