Innowacyjny zabieg w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym...

Innowacyjny zabieg w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Archiwum

Archiwum ©brak

Specjaliści z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. JPII wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezkoniuszkowej implantacji stent-graftu do aorty piersiowej u pacjentki z dużym pękającym tętniakiem.
Archiwum

Archiwum ©brak

Innowacyjną operację przeprowadzono w oddziale chirurgii naczyń z pododdziałem zabiegów endowaskularnych krakowskiej lecznicy. Zabieg wykonał czteroosobowy zespół w składzie: dr n. med. Robert Sobczyński, kardiochirurg, dr n. med. Mariusz Trystuła – chirurg naczyniowy, dr n. med. Jarosław Trębacz – kardiolog interwencyjny oraz dr n. med. Marek Kazibudzki – chirurg naczyniowy.

Pacjentka, która wymagała niestandardowej pomocy, trafiła pod opiekę krakowskich specjalistów z dużym pękającym tętniakiem aorty piersiowej.

Ze względu na jej stan i niedrożne tętnice, lekarze nie mogli skorzystać ze standardowego sposobu leczenia wykorzystywanego w takich sytuacjach przez chirurgów naczyniowych, czyli wprowadzenia specjalnej protezy zabezpieczającej przed pęknięciem tętniaka przez tętnicę udową i aortę brzuszną.

Stent-graft do aorty piersiowej założyli więc przez koniuszek i lewą komorę serca, korzystając z doświadczenia zespołu kardiologów i kardiochirurgów, którzy na co dzień wymieniają w taki sposób uszkodzone zastawki.

Nowatorski zabieg zakończył się sukcesem. Krakowscy lekarze wykorzystali taką metodę jako pierwsi w Polsce. Na całym świecie przeprowadzono do tej pory zaledwie 9 podobnych operacji.KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »