MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Intensywny kurs języka obcego

Redakcja
Rozmowa z ANTHONY SMITH z British Council w Krakowie

Mnóstwo szkół językowych oferuje przyspieszone kursy wakacyjne. Czy rzeczywiście można nauczyć się języka w kilka tygodni?

– Nawet jeśli uczestnik kursu ma fotograficzną pamięć, to jest mało prawdopodobne, że nauczy się języka w kilka tygodni. Nigdy nie powinniśmy przestawać uczyć się, zwłaszcza słownictwa, ponieważ język jest czymś żywym, cały czas podlega zmianom. Aby odnieść sukces podczas intensywnego kursu, uczestnik powinien wyznaczać sobie punkty, cele, do których dąży i które planuje zdobyć. Na przykład ktoś, kto uczy się na poziomie średniozaawansowanym, po skończeniu kursu powinien mieć większą wiedzę na temat czasów gramatycznych i lepszą znajomość słownictwa z danego zakresu.

– Na kurs intensywny można zapisać się bez względu na nasz poziom zaawansowania? A może kurs przynosi szczególne efekty tylko na jakimś wybranych poziomie?

– Każdy może wziąć udział w kursie, ale nie wystarczy tylko się zapisać. Rola nauczyciela polega na udzielaniu pomocy, ale uczeń musi być pilny i angażować się w naukę. W przypadku nauki języków obcych sprawdza się powiedzenie: "do tanga trzeba dwojga”. Bardzo ważne jest również, by właściwie wybrać i dopasować poziom kursu do naszych umiejętności. Każdy, od początkujących po zaawansowanych uczniów, może czerpać korzyść z intensywnej nauki, ponieważ ciągłe powtarzanie zdobytej wiedzy, w regularnych odstępach czasowych, zwiększa naszą zdolność skutecznej nauki nowego języka.

– No właśnie. Podczas intensywnego kursu otrzymujemy bardzo dużą dawkę informacji. Jak je zapamiętywać? Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

– Nauczyciel może jedynie zaprezentować różne metody zapamiętywania. Ważne jednak, by uczeń znalazł swój sposób, dopasowany do potrzeb i umiejętności. Na kursie intensywnym uczestnicy otrzymują jednorazowo większą dawkę wiedzy niż podczas tradycyjnych zajęć. Nie jest jednak od nich wymagane, by nauczyli się tego zaraz na następną lekcję. Po przekazaniu wiedzy, następuje seria ćwiczeń, przetwarzanie informacji. Przyswojenie nowych zagadnień czy struktur gramatycznych zajmuje sporo czasu, dlatego od uczniów oczekuje się, że będą też dodatkowo ćwiczyć w domu. Bardzo ważne jest również, by po zakończeniu kursu nadal kontynuować naukę. Im mniej będziemy używać języka, tym mniej będziemy pamiętać. Można korzystać np. ze stron internetowych pozwalających bezpłatnie pogłębiać i rozwijać umiejętności językowe. Dzięki temu uczymy się czytać ze zrozumieniem, poszerzamy słownictwo.

– Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze kursu?

– Powinna liczyć się lokalizacja. Większość intensywnych kursów trwa 5 dni w tygodniu, warto więc pomyśleć o jakimś dogodnym miejscu zajęć. Nie należy sugerować się tylko reklamą szkoły, ale referencjami dawnych uczestników i opinią, jaką ma szkoła. Musimy też określić, jaki cel chcemy osiągnąć poprzez ten kurs. Wybierając typ kursu, warto zastanowić się, czy wolimy uczyć się w kilkuosobowych grupach czy indywidualnie, jakie obszary chcemy rozwijać – więcej czytania i słuchania, czy gramatyki, czy skupiamy się na języku ogólnym czy specjalistycznym, np. języku biznesu.

Rozmawiała KATARZYNA KLIMEK–MICHNO

ANTHONY SMITH - początkowo pracował w szkole językowej w Krakowie, później przeprowadził się do Warszawy. Pracę w British Council rozpoczął w 1999 roku, ale gdy otwarto siedzibę w Krakowie, z powrotem przeprowadził się do Krakowa. Jest egzaminatorem Cambridge na wszystkich poziomach.

R E K L A M A

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski