Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interwencja. Rodzice uczniów z Pozowic i Wielkich Dróg walczą o wydłużenie godzin w świetlicach. Burmistrz zapewnia przychylność

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Rodzice protestowali pod ratuszem
Rodzice protestowali pod ratuszem fot. Magdalena Sikora
W tym roku szkolnym władze gminy skróciły czas przebywania dzieci w szkolnych świetlicach. Rodzice skarżą się, że nie mają jak zapewnić im opieki, gdy pracują. W minionym roku szkolnym szkoła zapewniała dzieciom pobyt w świetlicach od rana do popołudnia. W tym roku władze ograniczyły godziny ich funkcjonowania.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Głównie chodzi o najmłodsze dzieci, z klas I-III i z oddziałów zerowych. - Na przykład w Wielkich Drogach świetlica jest nieczynna rano, gdy rodzice jadą do pracy. Nie mają z kim zostawić swoich dzieci. Niektórzy biorą urlopy, a nawet rezygnują z pracy z tego powodu. A przecież władzom powinno zależeć, aby ludzie pracowali, bo do gminy każdy pracujący mieszkaniec wnosi podatki – przekonuje Bartłomiej Szwed, prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom, Nasze Wielkie Drogi”.

W tej wiosce świetlica jest czynna w godz. 11.30-15.30, a w Pozowicach w godz. 7.45-8.45 i 12.30-14.30. Taki czas dostępności do świetlicy nie rozwiązuje problemu pracujących rodziców. Niektórzy myślą o przeniesieniu dzieci do innych szkół, gdzie funkcjonują świetlice od rana do popołudnia.

Na razie rodzice postanowili zaprotestować pod ratuszem. Towarzyszyli im soltysi obu miejscowości. Chcieli rzekonać władze do wydłużenia czasu otwarcia świetlic w tych szkołach. Spotkał się z nimi wiceburmistrz Witold Grabiec, zajmujący się sprawami oświaty w gminie, podkreślający, że nie ma złej woli, ale musi mieć racjonalne podejście do wydawania pieniędzy.

- To dobry znak, że przyjął większą grupę rodziców, nie tylko małą delegację i że mogliśmy powiedzieć głośno o problemach z brakiem opieki nad naszymi dziećmi. Dobrze, że wiceburmistrz nie stoi już na twardym stanowisku – powiedziała nam jedna z mam.

Ograniczenia ruchu w gminie Zielonki. Utrudnienia powstają z...

Opinię rodziców potwierdza Bartłomiej Szwed, ale też zaznacza, że oczekiwali oni konkretów, bo zależy im na szybkich decyzjach, gdyż muszą planować różne formy opieki nad dziećmi. Uważa, że częste argumenty, że na wsiach dziećmi mogą się opiekować babcie, w dzisiejszych czasach są nieaktualne. Wiele babć pracuje zawodowo i nie może podejmować się wychowywania wnuków.

W poniedziałek wiceburmistrz spotka się z dyrektorkami obu szkół i ustalą co można zmienić w obecnym systemie.
- Pierwsze dwa tygodnie września, to czas testowania go i dostosowania go do potrzeb. Nie da się jednym podpisem zwiększyć liczby świetlicowych godzin. Muszą być dopasowane do podziału lekcji, a wszelkie zmiany w arkuszach wymagają opinii Kuratorium Oświaty, związków zawodowych i zatwierdzenia przez burmistrza, który jest przychylny wnioskom rodziców – tłumaczy Witold Grabiec.

Zaznacza też, że podział lekcji i czas funkcjonowania świetlic, trzeba będzie dostosować do harmonogramu dowozów uczniów. Wiąże się to ze zwiększeniem wozokilometrów.

Wyjaśnia także, że nie można porównywać szkół w mieście, gdzie świetlice są czynne do godz. 17. - Tam dzieci kończą lekcje o godzinie 15, więc, zapewniamy im pobyt w świetlicy przez dwie godziny. A na przykład w Wielkich Drogach jedna klasa ma lekcje po południu, więc trzeba byłoby dzieciom zorganizować opiekę od rana do czasu rozpoczęcia zajęć. Jeśli ze świetlicy korzystałoby 27 dzieci, to wówczas musielibyśmy zatrudnić dwie osoby – dodaje wiceburmistrz.

Zdaniem Bartłomieja Szweda, reprezentującego rodziców, najbogatsza w powiecie krakowskim gmina, nie powinna oszczędzać na oświacie i przywrócić funkcjonowanie świetlic w odpowiednim wymiarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski