Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja Rosji na Ukrainę. USA mają szacunki, jak długo może potrwać wojna

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ukraina, 10 sierpnia 2022. Zniszczenia na lotnisku w Hostomelu, niedaleko Kijowa. Lotnisko zostało zajęte przez Rosjan pierwszego dnia inwazji 24 lutego 2022 r.
Ukraina, 10 sierpnia 2022. Zniszczenia na lotnisku w Hostomelu, niedaleko Kijowa. Lotnisko zostało zajęte przez Rosjan pierwszego dnia inwazji 24 lutego 2022 r. Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Zdaniem amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą. Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) „poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia »mobilizację przemysłu« w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów. HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy prezydent Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD)” – relacjonuje instytut.

Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na doniesienia rosyjskiego portalu Ura, według którego w zakładach Urałwagonzawod wizytę złożył 12 sierpnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Urałwagonzawod to największy rosyjski producent czołgów. Według wywiadu ukraińskiego zakłady borykają się z problemami finansowymi z powodu sankcji zachodnich i nie wywiązały się z kontraktów państwowych.

„Jeśli wizyta Szojgu faktycznie się odbyła, to sugeruje ona, że Kreml próbuje wznowić operacje kompleksu wojskowo-przemysłowego, lub je rozszerzyć” – ocenia ISW.

Instytut przypomina, że już wcześniej wskazywał na „kryptomobilizację gospodarki rosyjskiej” dokonywaną przy pomocy regulacji prawnych. Chodzi o przepisy podpisane przez Putina 14 lipca, zobowiązujące biznes rosyjski – zarówno państwowy, jak i prywatny – do wykonywania zamówień wojskowych. Przepisy te pozwalają również władzom państwowym na wprowadzanie zmian w warunkach zatrudnienia pracowników przedsiębiorstw.

Przyjęcie tych przepisów „wskazuje, że Kreml będzie wprowadzał dalsze kroki na rzecz rozszerzenia swej bezpośredniej kontroli nad działaniami rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego” – wynika z prognoz instytutu.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Rosyjskie wojska ostrzeliwują i niszczą kluczowe obiekty infrastruktury, przeprowadzając masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wielu wyrzutni rakiet i pocisków balistycznych.

Według Pentagonu rosyjskie straty wynoszą ok. 70-80 tys. żołnierzy, wliczając to rannych.

mac

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwazja Rosji na Ukrainę. USA mają szacunki, jak długo może potrwać wojna - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski