MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje wchodzące w skład rewitalizacji Proszowic wreszcie nabrały rozpędu. Jeszcze w tym roku powinna się zakończyć największa z nich

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Rewitalizowany amfiteatr w Proszowicach. W głębi widoczne budynki Biblioteki Publicznej i Domu Kultury.
Rewitalizowany amfiteatr w Proszowicach. W głębi widoczne budynki Biblioteki Publicznej i Domu Kultury. Aleksander Gąciarz
Rewitalizacja, czyli kompleks kilkunastu inwestycji w obszarze sportu i rekreacji oraz kultury miała odmienić Proszowice. Początki były jednak trudne. Trzeba było unieważnić kilka przetargów, gdyż wykonawcy proponowali zbyt wysokie ceny za swoje usługi. Pojawiały się nawet głosy, że z wielkiej chmury spadnie mały deszcz, czyli z rewitalizacji nic nie wyjdzie. Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że ten scenariusz się nie spełni. Wprawdzie do zakończenia inwestycji daleko, ale prace – czy to przy deskach kreślarskich, czy w terenie - jednak posuwają się do przodu.

FLESZ - Wyjazd na ferie jednak możliwy?

Hala prawie gotowa

Przebudowa hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji to sztandarowa inwestycja w obszarze sportu. Jest największą i najkosztowniejszą ze wszystkich zadań, składających się na rewitalizację. Jest też w tej chwili najbardziej zaawansowana. Prace przy niej dobiegają końca. Kilka dni temu została ułożona nowa nawierzchnia boiska sportowego. W najbliższych dniach wykonawca ma zgłosić inwestycję do odbioru. Po z górą 20 latach obiekt będzie można wreszcie uznać za w pełni ukończony. W drugim etapie zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie hali w sprzęt sportowy i meble. Ma to nastąpić w tym roku.

Obiekt zarówno na zewnątrz jak i w środku prezentuje się efektownie. Tym, co psuje efekt końcowy jest trybuna zewnętrzna, której odnowienie nie zostało ujęte w programie rewitalizacji. Koszty tej operacji są szacowane na 300 tys. złotych. Być może znajdą się na to środki w przyszłym roku, choć nie jest to przesądzone.

W parku są już nowe alejki

Bardzo zaawansowane są również prace przy rewitalizacji parku miejskiego. A przynajmniej tej jej części, która obejmuje wymianę nawierzchni alejek, budowę placów zabaw, montaż oświetlenia itp. Zakończenie tej części inwestycji jest planowane jeszcze na listopad.

To jednak nie koniec ponieważ w ramach odrębnego zadania planowana jest m. in. budowa przystani kajakowej i parkingu. W tym wypadku trwają jeszcze prace projektowe.

Aby park można było uznać za w pełni zrewitalizowany, trzeba będzie jeszcze zająć się terenami zielonymi. Na te został złożony wniosek do Funduszu Norweskiego, skąd można uzyskać dofinansowanie obejmujące nawet 90 procent wartości prac. W tej chwili jest na etapie oceny.

Na etapie projektu jest również budowa skate parku nad Szreniawą, obiektów sportowych w sąsiedztwie hali oraz parkingów i placu zabaw przy ul. Partyzantów. Kilka dni temu rozpoczęła się natomiast budowa placu zbaw przy ulicy Leśnej. Ponieważ nie jest to duża inwestycja, ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Jako ostatnie w obszarze sportu i rekreacji zostaną zapewne zrealizowane inwestycje polegające na budowie terenu rekreacyjnego na tzw. Parceli przy ul. Kościuszki oraz modernizacji boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 2. Na te zadania nie zostały jeszcze ogłoszone przetargi, ale w odróżnieniu od większości pozostałych, gmina ma projekty obu planowanych obiektów.

Wykonawcy odrabiają straty

W przypadku drugiej część programu rewitalizacji, dotyczącej obszaru kultury, najdalej posunięta jest przebudowa miejskiego amfiteatru. Ta rozpoczęły się wiele miesięcy temu, ale bardzo długo nie posuwała się do przodu. Teraz wykonawca nadrabia stracony czas i pracowników można spotkać na placu budowy nawet w niedziele. Według otrzymanych informacji w grudniu powinny się zakończyć prace na zewnątrz obiektu: montaż siedzisk, podłogi na scenie, zadaszenia itp. Na przyszły rok pozostanie wykonanie m. in. sanitariatów i szatni pod sceną. Zakończenie całości jest planowane na luty.

Konserwator musi wydać zgodę

Z kolei rozpędzają się dopiero firmy, które będą przebudowywać Dom Kultury oraz budynek Biblioteki Publicznej. W obu przypadkach wykonywane są te prace, które nie wymagają pozwolenia na budowę (głównie rozbiórkowe). Aby o pozwolenie wystąpić, potrzebne były pozytywne opinie konserwatora zabytków. Te udało się już uzyskać i wnioski do Starostwa Powiatowego powinny zostać złożone w najbliższych dniach. Póki co zarówno Dom Kultury jak i Biblioteka działają w pomieszczeniach zastępczych.

Najmniej zaawansowana jest przebudowa miejskiego Rynku, gdzie wprawdzie rozstrzygnięto przetarg, ale nie rozpoczęły się jeszcze prace projektowe. Ciągle trwają uzgodnienia dotyczące koncepcji jego przyszłego wyglądu z konserwatorem zabytków. Mimo to zdaniem odpowiedzialnego za gminne inwestycje Zbigniewa Kotlarza planowane na przełom lipca i sierpnia przyszłego roku zakończenie pac w ramach rewitalizacji miasta nie jest w tej chwili zagrożone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski