Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie pod własnym dachem

EP
Pięć lat temu zaczynali w jednym pomieszczeniu, udostępnionym przez krakowski oddział NOT, i zatrudniali tylko jednego pracownika. Potem przenieśli się do czterech pomieszczeń wynajętych w części pałacyku Lubomirskich przy ul. Warszawskiej. Podczas tegorocznych wakacji Małopolska Izba Inżynierów Budownictwa wprowadziła się do własnej siedziby, którą uroczyście otwarto 3 września br. Małą kamieniczkę przy ul. Czarnowiejskiej 80 poświęcił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, życząc jej użytkownikom: "abyście tu dobrze służyli społeczeństwu, a przez społeczeństwo Chrystusowi".

3 września uroczyście otwarto nową siedzibę MOIIB

Izba Inżynierów Budownictwa (a także Izba Architektów oraz Izba Urbanistów) zostały powołane do życia ustawą z 2000 r., jako kolejne z szesnastu samorządów zawodowych w Polsce. Po rocznym vacatio legis od początku 2002 r. izby zaczęły organizować swoją działalność w szesnastu okręgach w kraju. W pierwszych krokach samorządowi zawodowemu inżynierów budownictwa pomagały doświadczenia zaprzyjaźnionych izb budowlanych z Czech, Słowacji i Węgier. Dwie pierwsze mają bowiem już 15-letnią historię, węgierska - 10-letnią. Dzisiaj polscy inżynierowie nie muszą się już uczyć od swoich zagranicznych kolegów, a wręcz mogą im imponować: wiedzą, kompetencjami, dorobkiem, organizacją i takimi jak ta w Krakowie - siedzibami. Podczas uroczystego otwarcia gratulacje na ręce przewodniczącego Rady MOIIB - dr. inż. Zygmunta Rawickiego - składali przedstawiciele Czeskiej Izby Autoryzowanych Inżynierów i Techników Budownictwa (CKAIT), Węgierskiej Izby Inżynierów (MMK) oraz Słowackiej Izby Inżynierów Budownictwa (SKSI). Gratulacje z nutką zazdrości składali Małopolanom również przewodniczący sąsiednich izb okręgowych, m.in. jednej z największych w kraju - śląskiej - którzy nie doczekali się jeszcze własnych siedzib. Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa jest bowiem tylko jedną z czterech w Polsce posiadających własny lokal. Pozostałe na razie podjęły uchwały obligujące rady okręgowe do działań zmierzających do zakupu własnych siedzib.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa skupia obecnie ponad 110 tys. inżynierów i techników budownictwa uprawnionych do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie aż w dziewięciu specjalnościach. Około 100 tys. z nich to czynni specjaliści. Małopolska jest trzecią w kraju co do wielkości i - jak podkreślał prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, prof. Zbigniew Grabowski - jedną z najlepiej zarządzanych. W jej bazie figuruje 13 tys. członków, z czego 10 tys. czynnych, a więc rzeczywiście wykonujących najbardziej odpowiedzialne prace kierowników budów, projektantów, producentów konstrukcyjnych materiałów budowlanych.
Na podstawie przepisów wspomnianej na wstępie ustawy, samorząd zawodowy przejął od administracji wojewódzkiej prawo nadawania uprawnień zawodowych. Tylko MOIIB w ciągu swej krótkiej działalności nadała takie uprawnienia około 1000 młodym inżynierom. W całej Polsce rocznie uzyskuje je około 4000 osób. Żadna z innych grup zawodowych, do których dostęp jest licencjonowany, nie ma tak licznego napływu młodych kadr. Zdawalność na egzaminach na uprawnienia budowlane wynosi 89 proc.
Budownictwo jest odpowiedzialne i mocno zaangażowane w odczuwalny obecnie boom gospodarczy. To izby zawodowe muszą dbać o jakość kadr, bowiem inżynierowie budownictwa stali się - podobnie jak lekarze czy prawnicy - zawodem zaufania publicznego. W gestii izb pozostaje stałe doskonalenie zawodowe budowlanych.
- Rocznie około 30 tys. osób bierze udział w różnego rodzaju szkoleniach. Tego zjawiska nie było przed powstaniem izb - mówił podczas poniedziałkowej uroczystości prof. Zbigniew Grabowski.
Członkowie izby z całej Małopolski będą mieli gdzie teraz organizować szkolenia (udział w nich jest bezpłatny), kursy, testy egzaminacyjne i egzaminy ustne. Nowa siedziba MOIIB ma przestronną salę konferencyjną, sale recepcyjne, własnymi pokojami dysponuje rzecznik odpowiedzialności zawodowej oraz przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego.
W uroczystym otwarciu nowej siedziby Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa wzięli udział: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, wiceprezydent Krakowa Wiesław Starowicz, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Janusz Żbik, prof. Zbigniew Grabowski - prezes PIIB, prezes PZITB Wiktor Piwkowski, przewodniczący izb okręgowych z Polski południowej, przedstawiciele UW oraz goście z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzem uroczystości był przewodniczący Rady MOIIB - dr inż. Zygmunt Rawicki. (EP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski