Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłko do bukietu

Ewa Tyrpa
Zbieranie ziół było dla uczestników dużą atrakcją
Zbieranie ziół było dla uczestników dużą atrakcją FOT. MONIKA DUDEK
Święto. Nawet 90 różnych ziół ma zawierać bukiet grupy z Tenczynka, przygotowywany na poniedziałkowy konkurs w Rudnie. Nie będzie przypominał wiązanki z kwiaciarni.

Kilka lat temu Monika Dudek, etnografka i krzewicielka dawnych zwyczajów, postanowiła jeszcze bardziej rozpowszechnić zwyczaj tworzenia bukietów z polnych roślin. To nie jedyna tradycja, jaką uważa za ważną do kultywowania. Założyła Fundację „Kobieta w Regionie” i kapelę, w której gra na skrzypcach. Organizuje m.in. „Noc Świętojańską” i konkurs bukietów „Ziele z ziół”. Na wszystkich imprezach Monikę Dudek można spotkać w regionalnym stroju i często w wianku z kwiatów na głowie .

Miłość do ludowości i regionalizmu skierowała ją na studia w tym kierunku. Jest etnografką, ale jak podkreśla, to nie tylko zawód, ale jej wielka pasja od dzieciństwa. - Wychowałam się na wsi. Mama pochodzi z Rudna, tato z Tenczynka. Tam wciąż spotykałam się z różnymi tradycjami.

Gdy zobaczyłam, że w święto Matki Boskiej Zielnej dużo ludzi w Rudnie przychodzi z kwiatami do kaplicy, wtedy pomyślałam o konkursie bukietów i rozszerzeniu go na cały powiat. W zeszłym roku ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Rudno nadaliśmy mu jeszcze większą rangę, organizując przed świętem warsztaty zielarskie - relacjonuje Monika Dudek.

Obie organizacje otrzymały na to grant z powiatu krakowskiego. Warsztaty zostały przeprowadzone w Bibicach (gm. Zielonki), Jerzmanowicach oraz Tenczynku. Pomogły w nich m.in. Maria Jedlińska z Koło Integracji Bibic, Renata Imioło, prezes Stowarzyszenia Ogrodowego „Tenczyńskie Skałki” i wiceprezes Irena Podolak.

- Bardzo ciekawe, fajnie zorganizowane i przydatne, zwłaszcza pod kątem wiedzy o ziołach - tak krótko podsumowała warsztaty w Tenczynku prezes Renata Imioło. To w ogrodach „Tenczyńskie Skałki” odbyły się warsztaty. Wcześniej uczestnicy wyruszyli na łąki. O każdej roślinie opowiadała im miłośniczka ziół Elżbieta Augustynek z Zalasu. - Dzisiaj dzieci lepiej znają smak coca-coli, a my w dzieciństwie poznawaliśmy smaki roślin, ssąc łodygi, na przykład koniczynkę i najadając się poziomkami. Las i łąki dawniej żywiły ludzi - wspomina pani Elżbieta.

- Pani Augustynek jest kopalnią wiedzy, potrafi bardzo ciekawie i barwnie opowiadać o każdej roślinie. Nie wiedzieliśmy na przykład, że są cztery odmiany skrzypu i że do każdego bukietu należy włożyć jabłko - wrażeniami z warsztatów dzieli się Irena Podolak.

Jabłko obok korony i berła jest symbolem władzy królewskiej, a Matka Boska od dawien nazywana jest królową Polski, dlatego więc, jak wyjaśnia miłośniczka ziół z Zalasu taki symbol musi znaleźć się w bukiecie.

Opowieści Elżbiety Augustynek o ziołach ceni też Daniel Kubler z Igołomi. Sam nie będzie tworzył bukietu, a na warsztaty do Tenczynka przyjechał, bo interesuje się folklorem. - Dowiedziałem się, że dżem z jarzębiny i bluszczyk kurdybanek pomagają na dolegliwości żołądkowe, a do kiszenia ogórków można stosować liście dębu zamiast chrzanu - mówi Daniel Kubler.

Nie sposób wymienić nazw ziół jakie znajdą się w bukietach. Elżbieta Augustynek obliczyła, że w jednym bukiecie może być od 50 do 90 różnych roślin. Nie ma obawy, że bukiety będą szare i smutne, bo zioła kwitną kolorowymi kwiatami. Obowiązkowo musi być w nim m.in. po kłosie każdego zboża, kukurydzy, jarzębina, lebiodka zwana też oregano z różowymi kwiatami, mięta, dziurawiec i wrotycz kwitnące żółtymi kwiatami.

Panie z tenczyńskiego stowarzyszenia postanowiły wykonać jeden bukiet na konkurs. - Będzie duży, okazały i musi zawierać historię regionu. Nie taki jak z kwiaciarni - zastrzega Irena Podolak. Jest malarką z Krakowa, a lato spędza w Tenczynku, którego widoki inspirują ją do tworzenia obrazów.

Paniom wcale nie chodzi o nagrodę, jest nią dla nich poznawanie ziół i spotkanie się z sobą. Irena Podolak zdradza nam, że czułaby się niezręcznie, gdyby ich bukiet zdobył pierwsze miejsce, gdyż to ona podarowała na główną nagrodę namalowany przez nią obraz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski