Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie przeżyć święta? Radzi pogotowie

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Sprawdź, gdzie jest najbliższy lekarz i dyżurująca apteka. Nie zapomnij o stale przyjmowanych lekach. Zachowaj umiar w jedzeniu przy świątecznym stole. Nie wahaj się wezwać pomocy, jeśli to konieczne. Patrz, czy taka pomoc nie jest potrzebna innym.

To tylko niektóre rady Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dotyczące bezpiecznego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia.

- Pamiętajmy, że podczas dni świątecznych przychodnie i apteki nie pracują w normalnym trybie. Zachęcamy do sprawdzenia i zapisania, jeszcze przed Świętami, numerów telefonów i adresów przychodni, które świadczą usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej, szpitalnych oddziałów ratunkowych czy najbliższej dyżurnej apteki – przestrzega Joanna Sieradzka, rzeczniczka pogotowia. I przypomina, że Karetka pogotowia przyjedzie w ciągu kilku minut, ale tylko w sytuacji poważnego wypadku, zagrożenia zdrowia i życia.

- Dyspozytorom nie wolno jednak wysłać ambulansu w sytuacjach niezagrażających zdrowiu i życiu, czyli np. do dolegliwości po przejedzeniu, przeziębienia, drobnych zranień. Zespoły ratownictwa medycznego są przeszkolone i wyposażone do działania w najpoważniejszych sytuacjach, nie pomogą jednak, gdy trzeba wypisać receptę na leki, które właśnie się skończyły – podkreśla Joanna Sieradzka.

Dlatego zawsze warto mieć zanotowany adres i telefon do najbliższej przychodni dyżurującej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Wykazy takich placówek znajdują się na stronach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce: www.nfz-krakow.pl.

- Bardzo często interwencje naszych karetek w czasie Świąt wynikają z błędów dietetycznych i braku umiaru. Ratujemy w przypadkach ostrych nieżytów żołądkowo-jelitowych czy ataków kamicy pęcherzyka żółciowego. Przy świątecznym stole folgują sobie nawet te osoby, które ze względów zdrowotnych przez cały rok stosują dietę lekkostrawną. Jedzeniu często towarzyszą różne napoje alkoholowe, które przy zachowaniu umiaru, nie szkodzą.

Przesada i nadmiar mogą się jednak źle skończyć – np. bardzo ciężkim, śmiertelnym schorzeniem - ostrym zapaleniem trzustki. Jego przyczyną jest najczęściej kamica żółciowa lub łączenie obfitych posiłków z piciem alkoholu – opowiada rzeczniczka pogotowia. I radzi, by pomiędzy posiłkami robić około trzygodzinne przerwy, aby organizm miał czas na spokojne strawienie pokarmu. By jeść w małych porcjach. A po kolacji, zamiast oglądać telewizję, lepiej wybrać się z rodziną na spacer, gdyż najlepszy jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Inne rady pogotowia

NIE ZOSTAWIAJ NIKOGO BEZ POMOCY
Ktoś się przewrócił na ulicy? Widzisz wypadek? Ktoś upadł na stoku?
Zawsze się zatrzymaj i sprawdź, co się stało.
Nie bój się. Nawet jeżeli trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy, z instrukcją naszego dyspozytora na pewno sobie poradzisz.
Gdy już wiesz, że zespół ratownictwa medycznego ma przyjechać, nie zostawiaj chorego bez opieki. Poczekaj na karetkę.
Nieudzielenie pierwszej pomocy to przestępstwo.
NIE SZALEJ NA STOKU
Narciarze i snowboardziści poniżej 16 rż. mają obowiązek jeżdżenia w kaskach. My zalecamy używanie kasku również dorosłym.
Zawsze pamiętajmy o tym, żeby zatrzymać się przy kimś, kto upadł podczas jazdy i zapytać, czy nie potrzebuje on pomocy. Jeżeli narciarz czy snowboardzista rzeczywiście doznał urazu, należy zawiadomić albo służbę dyżurującą na stoku albo zadzwonić na górski numer alarmowy 601 100 300. Ratownicy górscy wstępnie zaopatrzą i przetransportują osobę poszkodowaną do miejsca, z którego może go zabrać karetka pogotowia ratunkowego.
NIE SZALEJ NA DRODZE
W okresie świąt nasze zespoły są wzywane do bardzo wielu wypadków na drogach. Znaczna część z nich kończy się tragicznie: śmiercią lub poważnymi urazami. Ratownicy często słyszą na miejscu od kierowców: „spieszyłem się do rodziny”, „nie chcieliśmy się spóźnić na Wigilię do mamy”.... Nie warto się spieszyć za wszelką cenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski