MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zabytkowy szpital w Kobierzynie wzbogaci się o kilometry nowych dróg, chodników i parkingi

PAP
PAP
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Drogi na terenie kompleksu szpitalnego w Kobierzynie są w fatalnym stanie technicznym, długo nie było środków na ich kompleksową przebudowę
Drogi na terenie kompleksu szpitalnego w Kobierzynie są w fatalnym stanie technicznym, długo nie było środków na ich kompleksową przebudowę Marcin Banasik
Prawie 4 km nowych dróg, blisko 4,5 km chodników i ścieżek, a także parkingi o powierzchni prawie 11 tys. mkw. zyska zabytkowy szpital psychiatryczny w Krakowie Kobierzynie do końca przyszłego roku. W czwartek władze szpitala i województwa podpisały umowę z wykonawcą na remont dróg.

Umowa z wykonawcą na remont dróg

Oprócz tego odnowione zostaną freski w kaplicy szpitalnej Matki Boskiej Częstochowskiej oraz fasada, wraz z ponad stuletnią zewnętrzną stolarką i drzwiami w budynku nr 15 - budynek teatru.

W czwartek władze szpitala i województwa podpisały umowę z wykonawcą na remont dróg. Dzień wcześniej dyrekcja placówki odebrała symboliczne czeki na remont kaplicy i fasady – na kaplicę zarząd województwa przeznaczył 50 tys. zł, a na fasadę budynku teatru – 150 tys. zł. Dofinansowanie to zostało przyznane w ramach konkursu „Ochrona zabytków małopolski”.

„Zarówno kaplica szpitalna jak i teatr należą do najbardziej oryginalnych i koncentrujących w sobie charakterystyczne dla całego zespołu elementy architektoniczne budowli i tym samym zasługują na szczególną troskę, zwłaszcza, że na równi z pawilonami chorych służą pacjentom” – powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego Maciej Bóbr.

Pierwszy etap prac

Jeżeli chodzi o budowę dróg, chodników i parkingów, to – jak poinformował szpital – powinny się zakończyć do końca 2025 r. Pierwszy etap prac ma potrwać do końca maja 2025 r. Jego koszt to 14 mln zł. Drugi etap prac mniej pilnych do końca 2025 r. Ten drugi etap zaplanowany jest do wykonania w „prawie opcji”, a jego koszt oszacowano na 13 mln zł.

Wcześniej, w latach 2022-2023 przebudowano kilkusetmetrowy odcinek dróg pomiędzy apteką szpitalną a budynkiem 4B.

„Drogi na terenie kompleksu szpitalnego w Kobierzynie są w fatalnym stanie technicznym, długo nie było środków na ich kompleksową przebudowę. Wyboje i dziury łatane były doraźnie, często tylko poprzez wypełnianie ich szutrem” – ocenił rzecznik szpitala.

Gabinety i sale do terapii

Jak zauważył, w przeszłości priorytetowo traktowano prace modernizacyjne przy pawilonach, w których leczeni są chorzy, aby warunki hospitalizacji i przychodni spełniały wymogi XXI w.

Remonty zabytkowych budynków szpitalnych nadal są realizowane. Do końca czerwca tego roku do użytkowania pacjentom ma zostać przekazany budynek 6A. Mieścić się w nim będą gabinety i sale do terapii w ramach opieki ambulatoryjnej realizowanej w Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Podgórze. Obiekt ten został wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki środkom europejskim z programu REACT-EU oraz środkom z budżetu województwa małopolskiego.

Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w krakowskim Kobierzynie działa na terenie zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego. Od 2018 r. nosi nazwę kliniczny. Ma 16 oddziałów stacjonarnych, osiem opieki dziennej, dziewięć zespołów leczenia środowiskowego i prowadzi osiem poradni zdrowia psychicznego. Leczy się tam rocznie ok. 8,5 tys. osób oraz udzielanych jest ok. 100 tys. porad, konsultacji i wizyt domowych.

Kompleks szpitalny

Placówka została otwarta w 1917 r. Kompleks szpitalny został wybudowany w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta ogrodu i był wówczas zaliczany do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie. Na obszarze 52 ha wybudowano 15 pawilonów dla chorych, ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych. Szpital miał m.in. własną piekarnię, pralnię, elektrociepłownię, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej; ponadto były tam gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Zabytkowy szpital w Kobierzynie wzbogaci się o kilometry nowych dróg, chodników i parkingi - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski