Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ochronić drewno

Monika Kaczyńska
Kolejną warstwę szybkoschnącego  impregnatu czy lakierobejcy  można nałożyć już po godzinie od zakończenia pierwszej aplikacji
Kolejną warstwę szybkoschnącego impregnatu czy lakierobejcy można nałożyć już po godzinie od zakończenia pierwszej aplikacji FOT. archiwum
Konserwacja. Preparaty szybkoschnące skracają czas zabiegów. Drewno użytkowane na zewnątrz narażone jest na zniszczenie przez grzyby, pleśń czy insekty oraz czynniki atmosferyczne. Dlatego wymaga trwałego zabezpieczenia.

Drewniane elewacje, podbitki dachowe, płoty, bramy, altanki, ławki czy pergole wymagają pokrycia odpowiednim preparatem impregnującym. Czynność tę trzeba systematycznie powtarzać raz na kilka lat.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do renowacji powierzchni drewnianych należy odpowiednio przygotować podłoże. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Najlepiej posłużyć się papierem o granulacji 120. Po tym procesie należy szlifowaną powierzchnię dokładnie odpylić, na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki. Gdy mamy odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możemy przystąpić do jej zabezpieczania.

Panuje przekonanie, że aby dobrze zabezpieczyć powierzchnie drewniane na zewnątrz, należy poświęcić na to trzy dni. To prawda, gdy używa się produktów bazujących na rozpuszczalnikach. Profesjonalne zabezpieczenie powierzchni drewnianych składa się z trzech etapów: nałożenia bazy gruntującej, a następnie pierwszej oraz drugiej warstwy impregnatu.

Czas schnięcia poszczególnych warstw wynosi średnio 20 godzin. By odnowić drewniane elementy metodą tradycyjną, potrzebujemy więc minimum trzech dni. Przy zmiennej wiosennej pogodzie dopasowanie harmonogramu pracy do prognoz bywa trudne.

Wodne też chronią

Jest inne wyjście. Nowością na rynku są impregnaty i lakierobejce szybkoschnące bazujące na wodzie. W Europie stanowią one już ponad 80 proc. sprzedawanych produktów.

Ich właściwości pozwalają skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia. Produkty te są odporne na deszcz już po godzinie od nałożenia. Ich zaletą jest mniej drażniący zapach niż produktów opartych na rozpuszczalniku.

Jeżeli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją, należy przed malowaniem użyć szyboschnącego gruntującego impregnatu do drewna, który zabezpieczy drewno przed grzybami, sinizną i owadami.

Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która wprowadza na rynek impregnaty i lakiero-bejce szybkoschnące. To prawdziwy przełom dla fachowców i konsumentów – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny ze spółki Altax. – Warto zaznaczyć, że jakość produktów wodnych nie odbiega od rozpuszczalnikowych i zapewnia 5 lat ochrony przed __wpływem czynników atmosferycznych – dodaje Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski