Jak powinno wyglądać miasto przyszłości? Smart City oczami uczestników Kongresu 3W

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Smart city, to także dyskusja o samowystarczalności miasta. Dobrym przykładem jest wrocławska aquafarma. „Chcemy pokazać, że produkcja żywności w mieście jest możliwa i wydajna” – tłumaczy jej twórca, dr inż. Paweł Pedrycz.

Smart City a technologia uprawy roślin

Na Kongresie 3W, podczas rozmów o nowych technologiach, nie zabrakło wzmianki o smart city. Idea nowoczesnego miasta wiąże się nie tylko z rozwojem cyfrowym, ale również z wysoką technologią uprawy roślin oraz wykorzystania zieleni. Jednym z projektów, które wyznaczają trendy jest wrocławska aquafarma.

- Aquafarma jest innowacyjna, ponieważ to wielokrotne łącznie różnych aspektów. Dokładnie tak jak dobre miasta. Technologia akwaponiczna to produkcja żywności w sposób łączony – w zamkniętym obiegu wody prowadzona jest hodowla zwierząt wodnych oraz roślin. W ten sposób organizmy wodne, a właściwe ich odchody, stanowią naturalny nawóz dla roślinności. W ten sposób oszczędza się wodę – tłumaczy dr inż. Paweł Pedrycz z Politechniki Warszawskiej, twórca aquafarmy.

Jak dodaje, połączone jest to ze społecznym aspektem miasta.

- To miejsce przyjazne mieszkańcom, które wzbogaciliśmy o program edukacyjny. Chcemy pokazać, że produkcja żywności w mieście jest możliwa, wydajna, a dodatkowo aquafarma może stanowić przyjemne miejsce do bycia – dodaje Pedrycz.

Dlaczego współpraca i interdyscyplinarne zespoły są niezbędne?

W dniach 27-28 listopada w Warszawie odbyła się trzecia edycja Kongresu 3W. Wydarzenie ma na celu promocję idei Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Zgodnie z nią w ramach transformacji energetycznej i modernizacji gospodarki powinniśmy skupić się na 3W: wodzie, wodorze i nowych technologiach związanych z węglem.

Przez dwa dni Kongresu prowadzono spotkania, debaty i warsztaty. Ich głównym celem było stworzenie okazji do dialogu dla przedstawicieli świata nauki, administracji i biznesu.

Zdaniem organizatorów Kongresu 3W współpraca i tworzenie interdyscyplinarnych zespołów są niezbędne. Dzięki temu można najpierw wypracować innowacyjne rozwiązania – czym zajmuje się świat nauki – a następnie wdrożyć je do polskich przedsiębiorstw osiągając tym samym przewagę technologiczną.

Hubem, który umożliwić ma transfer technologii jest Interdyscyplinarne Centrum Innowacji powołane w oparciu o ideę 3W przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak powinno wyglądać miasto przyszłości? Smart City oczami uczestników Kongresu 3W - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski