Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie dochodzić roszczeń alimentacyjnych

Kamil Gąsior, radca prawny
Twój prawnik radzi. Świadczenia alimentacyjne służą zaspokojeniu potrzeb materialnych oraz niematerialnych osób do nich uprawnionych. W większości przypadków wykonanie obowiązku alimentacyjnego polega na comiesięcznej zapłacie określonej sumy pieniężnej osobie uprawnionej lub jej przedstawicielowi.

W przypadku braku sporu dotyczącego alimentów wierzyciel oraz dłużnik mogą określić w drodze umowy rodzaj, wysokość oraz termin spełnienia świadczeń. W praktyce bywa jednak tak, że dłużnicy uchylają się od zapłaty. Wówczas zachodzi konieczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Roszczenia alimentacyjne mogą być dochodzone w drodze powództwa cywilnego przed sądem rejonowym. W sprawie o alimenty powód korzysta ze zwolnienia od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Oznacza to, że nie musi on uiszczać opłaty od pozwu, opłat kancelaryjnych oraz innych należności związanych z postępowaniem. W pozwie należy określić wysokość żądanych alimentów oraz przytoczyć okoliczności faktyczne dla uzasadnienia żądania. Do pozwu należy dołączyć posiadane dowody oraz odpis pozwu dla strony przeciwnej.

Uprawniony z tytułu alimentów może przed wszczęciem postępowania lub w jego toku wystąpić o zabezpieczenie powództwa. Udzielenie zabezpieczenia może polegać na zobowiązaniu dłużnika do zapłaty uprawnionemu jednorazowo (albo okresowo) określonej sumy.

Dochodzenie roszczeń może również odbywać się w ramach tzw. zawezwania do próby ugodowej. Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika. Zawarta w następstwie przeprowadzonego postępowania ugoda będzie stanowiła tytuł egzekucyjny, który uprawnia do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Po uprawomocnieniu się orzeczenia wierzyciel powinien wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w celu prowadzenia egzekucji świadczeń. Można tego dokonać, składając w sądzie stosowny wniosek. Następnie należy skierować wniosek o egzekucję do właściwego komornika.

Zasądzone przez polski sąd należności alimentacyjne mogą być skutecznie egzekwowane w państwach Unii Europejskiej na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 4/2009 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14-16.30 pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski