Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie walczyć ze skurczami mięśni nóg [WIDEO]

Redakcja
Bolesne skurcze mięśni nóg zwykle atakują w nocy, pojawiają się nagle i trwają krótko - od kilku sekund do kilku minut. Ich przyczyna pozostaje dla wielu osób ich doświadczających zagadkowa. Warto przyjrzeć się potencjalnym źródłom tej dolegliwości, co pozwoli skutecznie z nią walczyć.

Często przyczyna pojawiającego się nagle skurczu jest błaha, np. nadmierne przeciążenie mięśni po wysiłku fizycznym lub nieprawidłowe siedzenie, które powoduje ucisk i, w konsekwencji, niedokrwienie mięśni. Pomocny jest wtedy masaż nóg lub rozcieranie miejsca skurczu.

Tajemnica tkwi w zaburzeniach elektrolitowych

Osoby doświadczające skurczy w łydkach w pierwszym odruchu sięgają często po preparaty zawierające magnez, co ma pewne uzasadnienie, gdyż jest on ważnym elektrolitem uczestniczącym w prawidłowym funkcjonowaniu nie tylko mięśni, ale i całego organizmu. Jego zażycie może jednak nie przynieść oczekiwanych rezultatów - uzupełnienia wymaga więcej składników.

- Zwykle polecam pacjentom preparaty, które są połączeniem magnezu z potasem w postaci asparaginianów, bo w wielu przypadkach okazują się skutecznym środkiem, który zmniejsza częstość lub całkowicie eliminuje pojawianie się skurczy - mówi mgr farm. Zuzanna Pawłowska.

WIDEO: Nowa choroba nastolatków. SMS-owe napięcie karku

Źródło: CNN Newsource/x-news

Fakt, że to właśnie zaburzenia elektrolitowe są najpowszechniejszą przyczyną występowania bolesnych skurczy mięśni nóg potwierdza dr n. med. Arkadiusz Zygmunt, endokrynolog:

- Przeważnie winowajcą jest obniżony poziom potasu, czyli hipokaliemia, a jej przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne. Takie przypadki też diagnozuję i z powodzeniem leczę. Najczęściej jednak powodem takiego stanu rzeczy są stosowane leki na nadciśnienie - niektóre z nich wypłukują potas z organizmu. Dlatego pacjenci, którzy je zażywają, powinni dodatkowo przyjmować ten składnik w postaci tabletek - wyjaśnia pan doktor.

Co nam "kradnie" potas i magnez z organizmu?

Wśród leków przeciwnadciśnieniowych, które najsilniej zaburzają zarówno poziom potasu, jak i magnezu w organizmie, przeważają leki moczopędne, takie jak: furosemid, hydrochlorotiazyd, indapamid i klopamid. Szczególnie wyczulone powinny być osoby jednocześnie leczone glikozydami naparstnicy - przy silnych niedoborach może u nich dojść do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca.

Podobne ryzyko istnieje także przy współistniejącej chorobie niedokrwiennej serca. W tych przypadkach nie wolno ignorować skurczów mięśni, które mogą być pierwszym ostrzeżeniem, że w organizmie rozwija się niebezpieczny niedobór.

Zaburzenia równowagi elektrolitowej dające w efekcie skurcze mięśni mogą mieć także inne przyczyny. Są skutkiem ubocznym wymiotów i biegunek oraz zażywania środków przeczyszczających, nierzadko stosowanych przez kobiety przy kuracjach odchudzających. Wtedy, dla przywrócenia właściwego poziomu i składu płynów ustrojowych, warto sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty nawadniające, zwykle w formie saszetek do rozpuszczania, które, skuteczniej niż sama woda, przywrócą prawidłowy poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

Gdy układ krążenia cierpi na przewlekłą niewydolność żylną

Skurcze mięśni nóg mogą też być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego. Dr n. med. Andrzej Lewiński, który pracuje jako lekarz pierwszego kontaktu, często diagnozuje u pacjentów uskarżających się na tę dolegliwość, przewlekłą niewydolność żylną:
- Zwykle już na podstawie oceny fizykalnej, to jest widocznych rozszerzonych naczyń żylnych, licznych pajączków i przebarwień wiadomo, że problemem jest właśnie nieprawidłowa praca układu krążenia w obrębie kończyn dolnych. Kieruję wtedy pacjentów na badanie USG dopplerowskie, co pozwala ocenić stopień zaawansowania choroby - wyjaśnia.

Obok zmian naczyniowych widocznych gołym okiem, pacjenci odczuwają przeważnie także obrzęk oraz ból, jednak często ignorują te objawy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno, kiedy już schorzenie jest daleko posunięte w rozwoju. Ci, u których stwierdzono przewlekłą niewydolność żylną są zwykle leczeni lekami doustnymi poprawiającymi krążenie żylne, jak na przykład diosminą.

- Jeśli, mimo ich stosowania oraz suplementacji magnezem i potasem, pacjent nadal dotkliwie odczuwa skurcze, przepisuję leki mioreaksacyjne, to znaczy zwiotczające mięśnie - informuje dr Lewiński.

Kobiety ciężarne - w pierwszej grupie zagrożonych

Problem skurczów w nogach jest bardzo powszechny wśród kobiet w ciąży. Tutaj przyczyną mogą być również zaburzenia elektrolitowe, związane z obfitym poceniem się oraz częstym oddawaniem moczu.

Zniwelowanie skurczów jest możliwe dzięki przestrzeganiu zdrowej diety, przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów oraz zażywaniu preparatów przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży, uzupełniających brakujące składniki. Inne powody, dla których ciężarne są zdecydowanie bardziej narażone na pojawienie się tej dolegliwości, to unikanie aktywności fizycznej, nieprawidłowe ułożenie nóg oraz ucisk rozrastającej się macicy na nerwy przekazujące sygnał do mięśni kończyn dolnych. Na skutek tego samego ucisku a także zmian w gospodarce hormonalnej, niezwykle często rozwija się u nich także wspomniana już przewlekła niewydolność żylna.

Warto wyrobić sobie kilka dobrych nawyków, które w sposób kompleksowy poprawią stan naszych nóg (patrz infografika i ramka poniżej). Niektóre z nich, jak odpowiednia dieta i regularna gimnastyka, wpłyną korzystnie nie tylko na mięśnie kończyn, ale także na zdrowie i kondycję całego organizmu.

MARTA MELER

ZAPOBIEGAJ SKURCZOM

* wykonuj regularnie ćwiczenia rozciągające kończyn dolnych

* siedząc, nie zakładaj nogi na nogę

* pij wodę, najlepiej ok. 1,5 l dziennie

* jedz dużo warzyw i owoców

* wzbogać dietę o źródła magnezu, m.in. orzechy, awokado, otręby oraz kiełki pszenne a także potasu, np. banany, pomidory, ziemniaki w łupinach

* w czasie intensywnego wysiłku fizycznego dbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz dużo pij

* unikaj chodzenia przez cały dzień w butach na wysokich obcasach

* unikaj długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski