MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak ustrzec się przed skutkami mrozu?

Redakcja
Kaczki zimujące w potoku Bysinka też marzną Fot. Maciej Hołuj
Kaczki zimujące w potoku Bysinka też marzną Fot. Maciej Hołuj
Wczoraj zamknięto trzy placówki oświatowe w Tenczynie: przedszkole, szkołę podstawową oraz gimnazjum. Placówki w Tenczynie (gmina Lubień) zamknięte zostały na polecenie wójta Lubnia Kazimierza Szczepańca.

Kaczki zimujące w potoku Bysinka też marzną Fot. Maciej Hołuj

POWIAT. O to, jak radzić sobie z niskimi temperaturami zapytaliśmy m.in. lekarza pediatrę, weterynarza, właściciela zakładu mechanicznego.

- Przyczyną odwołania zajęć była awaria w dostawie prądu - mówi Kazimierz Szczepaniec. - Awaria sieci doprowadziła do wyłączenia pieców i pomp grzewczych, temperatura w pomieszczeniach klasowych spadła do jedenastu stopni, w tych warunkach nie sposób było się uczyć, dlatego odwołałem zajęcia.

Jak poinformował nas Kazimierz Szczepaniec awaria zostanie usunięta, taką przynajmniej obietnicę uzyskał wójt interweniując w zakładzie energetycznym. Wówczas także w placówkach oświatowych Tenczyna przywrócone zostaną zajęcia.

Jak przed konsekwencjami mrozu ustrzec dzieci? - Dzieci są szczególnie narażone na działanie niskich temperatur zatem najlepszym wyjściem z sytuacji jest ... nie wychodzenie z domu - mówi Anna Górnik, myślenicki lekarz pediatra. - Jeśli nie musimy wychodzić z dziećmi na mróz, nie wychodźmy, jeśli jednak musimy, pamiętajmy o tym, aby ubrać je ciepło, na tak zwaną cebulkę, nie zapominając o ciepłych rękawiczkach, czapce, najlepiej kominiarki, która chroni buzię. Nie polecam tak popularnego wśród rodziców smarowania twarzy dzieciaka tłustym kremem. Zawiera on w swoim składzie wodę, która w czasie niskiej temperatury zamarza na skórze dziecka. Dobrze jest także po powrocie do domu podać malcowi gorcą herbatę z cytryną lub sokiem.

Na działanie niskich temperatur narażone są także zwierzęta.

- Najczęściej z konsekwencjami mrozu muszą borykać się właściciele psów - mówi Elżbieta Wołoszyn, lekarz weterynarii z Myślenic. - Przy tak niskich temperaturach dobrze jest posmarować naszemu czworonożnemu pupilowi opuszki łap wazeliną. Uchroni je to przed odmrożeniem. Natomiast psy, które znajdują się na uwięzi muszą być na noc zwalniane z łańcucha i umieszczone w zamkniętym pomieszczeniu. Sposoby postępowania ze zwierzakami w czasie zimy reguluje m.in. ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku.

O kilka porad dla posiadaczy samochodów poprosiliśmy Franciszka Wołka, właściciela jednego z autoryzowanych serwisów samochodowych w Myślenicach. - Zazwyczaj silniki samochodów, które garażują pod chmurką nie chcą rano odpalić z powodu rozładowania akumulatora. Radzę zanim przekręcimy kluczyk w stacyjce naszego samochodu włączyć na kilka sekund światła mijania. W ten sposób pobudzimy akumulator do działania zanim będzie on musiał podjąć ciężką pracę z uruchomieniem silnika. Oczywiście dobrym, choć kłopotliwym sposobem jest po prostu wymontowanie jej i przeniesienie do ciepłego pomieszczenia. Warto także sprawdzić filtr paliwa, czy przypadkiem nie ma w nim zamarzniętej wody. Nawet jedna, zamarznięta kropla może spowodować niedrożność filtra, a co za tym idzie określone trudności w uruchomieniu silnika.

Prognozy na najbliższy weekend są raczej mało optymistyczne. Zapytaliśmy o nie szefa Wydziału Zarządzania Kryzysowego w myślenickim starostwie powiatowym Tadeusza Rabskiego. - W najbliższych dniach temperatura w nocy może spaść nawet do trzydziestu stopni poniżej zera - usłyszeliśmy.

Maciej Hołuj

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski