Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wezwać do zawarcia ugody

Kamil Gąsior, radca prawny
Twój prawnik radzi. Istniejący pomiędzy stronami spór lub stan niepewności dotyczący oznaczonego stosunku prawnego, np. umowy, może być usunięty poprzez zawarcie ugody sądowej.

W jej ramach strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w celu polubownego zakończenia sprawy. Ugoda sądowa może być zawarta w każdej sprawie cywilnej, której charakter na to pozwala. Dopuszczalność jej zawarcia zachodzi zarówno na etapie toczącego się już postępowania, jak również jeszcze przed jego wszczęciem, tj. przed wniesieniem pozwu.

Postępowanie, które służy zawarciu ugody przed wniesieniem pozwu, uregulowane zostało w Kodeksie postępowania cywilnego i nosi nazwę postępowania pojednawczego. Według przepisów normujących powyższe postępowanie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej można wnieść do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. Sądem ogólnie właściwym dla przeciwnika będzie sąd rejonowy miejsca zamieszkania lub jego siedziby.

We wniosku należy określić strony postępowania, tj. wzywającego i przeciwnika, sąd, do którego wniosek jest kierowany, oraz co najważniejsze, zwięźle oznaczyć sprawę. Zwięzłe oznaczenie sprawy nie oznacza jej lakonicznego opisu. Precyzyjne oznaczenie żądania ma istotne znaczenie m.in. dla skuteczności przerwania biegu przedawnienia roszczenia. Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej podlega opłacie sądowej w kwocie 40 zł. Do wniosku należy załączyć także jego odpis w celu doręczenia przeciwnikowi.

Z posiedzenia pojednawczego sąd sporządza protokół, do którego w przypadku zawarcia ugody wciągana jest jej treść. Należy pamiętać, iż ugoda zawarta przed sądem ma moc wyroku sądowego. Z tej przyczyny po nadaniu klauzuli wykonalności stanowi tytuł wykonawczy podlegający co do zasady egzekucji sądowej. Dlatego formułując ugodę sądową, wzywający powinien mieć na uwadze, aby jej treść została skonstruowana w sposób umożliwiający jej wykonanie.

W przypadku, gdy przeciwnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się na posiedzenie pojednawcze, sąd nałoży na przeciwnika obowiązek zwrotu kosztów sądowych. Podobnie w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa wzywającego – sąd na żądanie przeciwnika obciąży wzywającego kosztami postępowania.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu publikacji w godz. 14-16.30, pod nr. tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski