MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać kurs językowy?

Redakcja

Wakacje to świetna okazja, żeby podszlifować język. Wiele szkół proponuje intensywne zajęcia. Specjaliści zalecają, by kurs dobierać do własnych potrzeb oraz możliwości i pamiętać, że najważniejsza jest systematyczność.

Kiedy uczenie się będzie efektywne? Jak podkreśla Małgorzata Świątek, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Językowego, najważniejsza jest motywacja do nauki.

– To jest klucz do sukcesu. Dlatego dobrze wiedzieć, w jakim celu się uczymy i co chcemy osiągnąć. Bardzo popularne są intensywne kursy wakacyjne, bo jest to okazja, żeby podszlifować język przed wyjazdem zagranicznym, egzaminem czy ze względu na obowiązki służbowe – mówi Małgorzata Świątek, dodając że Jagiellońskie Centrum Językowe uruchomi w wakacje intensywne kursy językowe. Będą z nich mogli skorzystać studenci i pracownicy UJ, ale również klienci komercyjni.

– Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu trzy–, czterotygodniowego kursu nie nauczymy się języka. To szansa, żeby poprawić nasze umiejętności, utrwalić wiedzę, poszerzyć słownictwo, popracować nad konwersacją, ale nie można wychodzić z założenia, że pójdziemy na intensywny kurs od podstaw i po nim już będziemy świetnie mówić w danym języku – mówi Małgorzata Świątek, tłumacząc, że przede wszystkim liczy się systematyczność, również po zakończeniu kursu. Lepiej uczyć się mniej, a częściej niż robić duże przerwy w nauce, a później intensywnie je nadrabiać.

– Bardzo ważna jest też indywidualna praca poza zajęciami; czytanie różnych materiałów obcojęzycznych, samodzielne poszerzanie słownictwa. Powinno być to uzupełnieniem oferty szkolnej. Wybierając kurs, należy też zwrócić uwagę na model nauczania, aby był on dobrany do naszych potrzeb. Jeśli np. chcemy skupić się na rozwijaniu konwersacji, lepiej wybrać taki kurs, podczas którego nie będą dominować zagadnienia gramatyczne i ćwiczenia podręcznikowe – sugeruje dyrektor Jagiellońskiego Centrum Językowego. – W tym momencie szkoły oferują tak wiele możliwości i modeli uczenia, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

CZYTAJ DALEJ >>
R E K L A M A


Szkoły językowe przyciągają nie tylko intensywnymi lekcjami. Do wyboru są zajęcia standardowe, biznesowe, konwersacyjne oraz przygotowujące do egzaminów czy matury. Jeśli pasjonuje nas język lub chcemy po prostu nauczyć się czegoś nowego, na co wcześniej nie mieliśmy czasu lub możliwości, wówczas można wybrać się na ogólny, tradycyjny kurs językowy. Ci, którym potrzebna jest znajomość języka ze względu na wykonywany zawód, mają do wyboru kursy specjalistyczne. Wówczas większy nacisk położony jest na ćwiczenia językowe, przydatne w relacjach biznesowych. Oprócz tradycyjnych metod nauki, proponowane są też bardziej wyszukane sposoby przyswajania języka obcego. Popularnością cieszy się również metoda Callana. Jest ona oparta na konwersacji, kładzie duży nacisk na poprawną wymowę. Nie ma tutaj ćwiczeń gramatycznych, jak podczas tradycyjnych kursów. Chodzi o nauczanie języka obcego w taki sam sposób, w jaki przyswajany jest język ojczysty w dzieciństwie. A więc najpierw wymowa, a dopiero potem pisanie i czytanie.

Inną metodą, która również opiera się na konwersacji, jest metoda Berlitza. Zajęcia zaplanowane są tak, aby zmusić uczestników kursu do maksymalnej aktywności. W ogóle nie używa się rodzimego języka.

Ci, którzy nie chcą uczyć się w grupach, mogą zapisywać się również na spotkania indywidualne. Angielskiego można nauczyć się bez względu na wiek – przekonują eksperci. Do szkół zapisuje się często młodzież i studenci, ale nie dziwi również widok kilkuletnich dzieci, które już od małego oswajają się z brzmieniem języka. W szkołach nie ma ograniczeń wiekowych. Zgłaszają się więc osoby w wieku 60+, które na przykład planują podróżować na emeryturze i nie chcą się martwić o bariery językowe.

Bez względu na to, jaką formę kursu wybierzemy, czy będą to standardowe zajęcia dwa razy w tygodniu, czy intensywne lekcje, nie można zapominać o samodzielnym przyswajaniu wiedzy i ćwiczeniach. Pomocne są w tym czasopisma i książki obcojęzyczne, słuchanie płyt CD czy oglądanie filmów. Nawet krótka konwersacja z zagranicznymi internautami za pomocą komunikatorów internetowych może być też świetnym uzupełnieniem kursu.

(KLIM)

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski