Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak żupnicy Kraków budowali

Jolanta Białek
Dawna kamienica Bonerów - żupników w latach 1515-1549 - na rogu rynku i ul. św. Jana.
Dawna kamienica Bonerów - żupników w latach 1515-1549 - na rogu rynku i ul. św. Jana. fot. Jolanta Białek
Historia. Przed wiekami Wieliczka miała ogromny wpływ na architekturę Grodu Kraka. Jest on zauważalny do dziś. Spośród czterdziestu zabytkowych kamienic na krakowskim rynku aż jedenaście przebudowano między innymi dzięki dochodom z kopalni soli.

Ale "11" to niepełna liczba związanych z kopalnią soli zabytkowych obiektów, znajdujących się w sercu Krakowa. Na tej liście jest także Kamienica pod Karpiem (lub pod Szarym Karpiem) znajdująca się u wylotu ul. Grodzkiej, pod adresem Rynek Główny 11, którą żupa wielicka zakupiła na własność pod koniec XVII wieku.

- Żupa zakupiła tę kamienicę wraz z przynależnymi do niej budynkami oraz wyposażeniem za 36 tys. złotych polskich. Zachował się kontrakt zawarty w tej sprawie przez przedstawicieli żup krakowskich i właścicieli budynku - opowiada Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, autorka opracowania "Rezydencje i domy żupne w Krakowie"(zawartego w Studiach i Materiałach do Dziejów Żup Solnych w Polsce, T. 25, s. 67-92).

Kerner zawarł umowę na sprzedaż kamienicy
Było to w październiku 1699 roku. Kontrakt kupna - sprzedaży Kamienicy pod Karpiem sygnowali superintendent solnych składów mazowieckich Nathanael Kerner (mąż dziedziczki kamienicy) oraz administrator żup wielickich i bocheńskich Jan Paweł Lubieniecki, chorąży nowogrodzki. Kamienica pod Karpiem miała być swoistym salinarnym biurem.

"Żupa nabyła kamienicę wraz z przynależnymi do niej budynkami oraz wyposażeniem wewnętrznym za sumę 36 tysięcy złotych polskich. Właścicielom wypłacono jednak 30 tysięcy złotych, oferując ich równowartość w postaci dwóch tysięcy beczek soli, jako że skarb królewski w gotowiznie natenczas był przyszczupleiszy (ubogi). Pozostałe sześć tysięcy potrącono przyjmując na żupy obowiązek spłaty ciążących na kamienicy licznych zapisów dla krakowskich kościołów i duchownych (...). W chwili zakupu przez żupę kamienica była urządzona wygodnie i pozostawała w bardzo dobrym stanie, co podkreślali komisarze królewscy na kartach komisji żupnej. (...). Było to domostwo zamożne, urządzone wygodnie i z dbałością o reprezentację. Jego barkowy wystrój łączyć najpewniej należy z rodziną poprzednich właścicieli Pernusów, reprezentujących zamożny patrycjat" - pisze Klementyna Ochniak-Dudek w "Rezydencjach i domach żupnych w Krakowie".

Kamienica przy krakowskim rynku nie służyła długo administratorom Żup Krakowskich. Jak czytamy, "już w 1710 roku kamienica należała do kupca Aleksandra Ryta, potem do jego syna Jana, który sprzedał ją Franciszkowi Toryani, pochodzącemu z włoskiej Szwajcarii, znanemu w Krakowie architektowi, sztukatorowi i rajcy".

Szlakiem dawnych domów i rezydencji żupników
Takie było hasło niedawnej wycieczki po krakowskim rynku, zorganizowanej przez wielickie muzeum i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich.

Żupnik to zarządca solnego przedsiębiorstwa, które w dawnych czasach obejmowało kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz warzelnie soli. Przedsiębiorstwo będące w okresie staropolskim własnością królewską nazywano Żupami Krakowskimi.

Urząd żupnika powierzano najczęściej osobom majętnym, dla których działalność w Kopalniach Soli w Wieliczce i Bochnii była tylko jedną z wielu prowadzonych i przynoszących znaczne finansowe korzyści. Nieprzypadkowo to właśnie żupnicy stawali się właścicielami najokazalszych rezydencji, należących też do najważniejszych osiągnięć architektury Krakowa.

"Solne" kamienice i pałace przy rynku w Krakowie to m.in.: Pałac Pod Krzysztofory (róg rynku i ul. Szczepańskiej), obecny Pałac pod Baranami (Rynek 27), kamienica Hetmańska (Rynek 17), Kamienica pod Ściętą Głową nazywana też Betmanowską (obecnie Rynek 44), Pałac Zbarskich (Rynek 20) oraz kamienice Bonerów (Rynek 42 i Rynek 9).

"Odzwierciedleniem ogólnego trendu dotyczącego nieruchomości krakowskich w XVII wieku było, iż w poszukiwaniu prestiżowych rezydencji możnowładcy, dzierżawiący Żupy Krakowskie, wykupywali najchętniej domy przy rynku, które później okazale rozbudowywali. Przykładem może być kamienica narożna przy Rynku Głównym 47, którą w 1591 roku zakupili bracia Piotr i Zygmunt Myszkowscy. Około 1600 roku ich budowla została przebudowana na pałac o wystroju zgodnym z ówcześnie panującą mdą. Kamienica ta jest znana obecnie jako Margrabska lub Margrabiowska, bowiem bracia uzyskali tytuł margrabiego. Zygmunt, administrujący żupami w latach 1593-1595, znany jako mecenas sztuki włoskiej, troszczył się o wspaniałość i bogactwo swych rezydencji" - pisze Klementyna Ochniak-Dudek.

Z kolei okazały pałac przy Rynku Głównym 34 (pierzeja pomiędzy ulicami Szewską i Szczepańską, budynek zwany dziś Pałacem Spiskim) został zakupiony w 1605 roku przez żupnika Sebastiana Lubomirskiego, a potem oddziedziczony - wraz z administracją żupną - i rozbudowany przez jego syna Stanisława.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski