Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość Willi Decjusza

Łukasz Gazur, Mateusz Borkowski
Przyszłość stowarzyszenia stoi pod znakiem zapytania
Przyszłość stowarzyszenia stoi pod znakiem zapytania Anna Kaczmarz
Kontrowersje. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, trwają rozmowy o tym, jak ma działać Willa Decjusza. Padła propozycja, by stała się... filią Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

Odbyło się już w tej sprawie spotkanie u prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, na którym obecne były m.in. władze Stowarzyszenia Willa Decjusza, zastępca prezydenta ds. kultury i spraw społecznych Andrzej Kulig oraz szefowa Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos.

Jak wiemy nieoficjalnie, z powodu złej sytuacji finansowej władze Stowarzyszenia starały się od kilku miesięcy o przekształcenie Willi w miejską instytucję kultury. Teraz udało nam się ustalić, że miasto chce jednak, by Willa Decjusza, w której od 20 lat działa stowarzyszenie o tej samej nazwie, stała się filią Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

W należącym do miasta zabytkowym budynku ma mieścić się teraz instytucja bliższa modelowi domu kultury. - Nie mam oporów przed takim połączeniem, ale trzeba się zastanowić, czy to nie zmusi Willi do otwarcia się na wydarzenia ludyczne. A za tym idzie ryzyko, że zmieni się znacząco profil działalności tej instytucji - mówi Bogusław Sonik, przewodniczący zarządu stowarzyszenia.

Stowarzyszenie od 20 lat działa na rzecz dialogu społecznego, integracji europejskiej, ochrony dziedzictwa kulturowego, problematyki mniejszości narodowych, kształtowania pluralizmu i tolerancji w życiu publicznym, a także edukacji i sztuki. Stowarzyszenie przyznaje m.in. stypendia twórcze dla pisarzy, poetów, krytyków, tłumaczy.

Od 2003 roku przyznaje Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello, którą wyróżnia osoby i organizacje pozarządowe za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Stowarzyszenie organizuje m.in. Letnią Szkołę Wyszehradzką i Polsko-Brytyjski Okrągły Stół. - To wypracowana od 1995 roku jakość, specyficzna dla polityki Krakowa. To był kawałek Europy w Krakowie. Myślę, że tej jakości w innym wykonaniu nie da się powtórzyć - mówi Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Krakowa.

Zdezorientowani są pracownicy Willi, którzy nie wiedzą, czy w skutek zmian nie stracą pracy. Narzekają, że nie są informowani o tym, co ich czeka. To oni dotąd odpowiedzialni byli za merytoryczną działalność Willi.

Dyrektor stowarzyszenia dr Danuta Glondys, spytana o dalsze losy tego miejsca, odmówiła komentarza. Jak nam zapowiedziała, w połowie grudnia odbędzie się walne zebranie, na którym uzgodnione zostanie stanowisko stowarzyszenia.

Próbowaliśmy zadać pytania o przyszłość tego miejsca sekretariatowi zastępcy prezydenta, Andrzeja Kuliga, i Biuru Prasowemu UM, do którego skierowało nas Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Ale wczoraj odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Mamy je dostać dziś.

- Być może uda się wynegocjować taką formę, która zapewni współistnienie tych instytucji mimo różnic w ich działalności? Ale widzę też szansę w postaci współpracy Willi Decjusza z Sejmikiem Małopolskim. Będę o tym rozmawiał z władzami województwa - tłumaczy Sonik.

Komentarz
*Czasem jest jak w bajce: mrówka pokonuje słonia. I tylko happy endu raczej nie będzie. Trudno bowiem zrozumieć, jak to się stało, że instytucja rozpoznawalna poza granicami Polski, którą odwiedzają politycy, pisarze i poeci z całego świata, prowadząca działalność kulturalną na wysokim poziomie, podlegać ma domowi kultury. To są nieprzystawalne wymiary dzialności - nawet jeśli okazać by się miało, że dom kultury działa wzorowo, a stowarzyszenie złapało finansową zadyszkę. Zmiany w kulturze wymagają jednak delikatności mrówki, a nie niezgrabności słonia.
Łukasz Gazur, Mateusz Borkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski