MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie studia, jaka praca?

KAR
Odwiedzający targi, a więc w głównej mierze maturzyści, mieli okazję zapoznać się z ofertą kilkunastu szkół. Najliczniejszą grupę, co oczywiste, stanowiły uczelnie i szkoły krakowskie: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Ekonomiczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Pedagogiczna, Akademia Rolnicza, Papieska Akademia Teologiczna, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich (2-letnia szkoła policealna kształcąca w zawodzie poligraf lub archiwista) oraz Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony. Obecne były także: Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Nowego Targu, Wyższa Szkoła Ekonomii Turystyki i Nauk Społecznych z Kielc, Zespół Szkół im. A. Średniawskiego z Myślenic, Prywatne Szkoły dla dorosłych z Wiśniowej i z Myślenic, Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych z Myślenic, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Lubnia, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Sułkowic, Publiczne Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych w Czasławiu, Środowiskowy Hufiec Pracy i Informatyczne Centrum Edukacyjne z Myślenic. Grupa pracodawców reprezentowana była przez trzy firmy mające swe siedziby na terenie powiatu myślenickiego: Tele-Fonika Kable, Scandinavian Tobacco oraz Cooper Standard Automotiv.

Drugiego dnia IV Targów Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego i I Targów Pracy salą wystawienniczą w SP nr 3 w Myślenicach zawładnęły szkoły wyższe. Wśród wystawców obecne były zarówno uczelnie wyższe o długoletniej tradycji, jak i powstałe niedawno, prywatne i publiczne, kształcące na poziomie wyższym oraz szkoły policealne. Nie zabrało także stoisk pracodawców oraz stoiska Powiatowego Urzędu Pracy.

Na stoiskach tych ostatnich młodzież, a także pozostali odwiedzający mogli dowiedzieć się o ewentualnych możliwościach i warunkach zatrudnienia oraz odbycia w tychże firmach praktyk lub staży.
O atrakcyjności swej oferty edukacyjnej przekonywały szkoły wyższe, prezentując nie tylko foldery opisujące szeroką gamę kierunków studiów i specjalizacji, ale też zachwalając swą wysoko wykwalifikowaną kadrę i nowoczesne pracownie.
I tak na przykład do studiów na Papieskiej Akademii Teologicznej jej przedstawicielka zachęcała przypominając, iż od niedawna można na niej studiować historię sztuki, ale można też zdecydować się na równie ciekawy kierunek - historię i kulturę krajów Europy Wschodniej.
Nawiązując do I Targów Pracy w SP nr 3 zorganizowano konferencję poświęconą rozpoczętemu projektowi badawczemu, realizowanemu wspólnie przez: Myślenicką Agencję Rozwoju Gospodarczego, Informatyczne Centrum Edukacyjne oraz Grupę 24. Projekt pod nazwą "Diagnoza popytu i podaży zasobów pracy w powiecie myślenickim" zakończony ma zostać we wrześniu tego roku, a sformułowane w jego efekcie wnioski mają pomóc w polepszeniu sytuacji na tutejszym rynku pracy.
- Nasza praca badawcza będzie polegała na analizie dotychczas zgromadzonych danych, przeprowadzaniu wywiadów grupowych, a następnie także indywidualnych z pracodawcami, pracownikami oraz osobami bezrobotnymi, ankietowaniu ich oraz próbie monitoringu, m.in. tego, w jakim stopniu oferta edukacyjna dostosowana jest do potrzeb rynku pracy - mówił Marcin Szczepański z Grupy 24, koordynujący i nadzorujący projekt od strony merytorycznej.
Pracujący nad projektem mają znaleźć odpowiedzi na pytania, jak przywrócić bezrobotnych z powrotem na rynek pracy, jaki jest stosunek osób pracujących do pracy, na ile mobilni są pracownicy działających tu firm i zakładów oraz w jakim stopniu są oni skłonni do migracji zarobkowej z terenu powiatu myślenickiego do innych powiatów, a zwłaszcza do Krakowa.
Jak poinformował obecny na konferencji Mieczysław Kęsek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myślenicach, w roku 2006 bezrobocie w powiecie myślenickim spadło o 27 proc. (co jest rekordem w skali województwa małopolskiego). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pozyskane przez PUP 5,5 mln zł, które przeznaczone zostały na aktywizację osób bezrobotnych. Od podejmowanych teraz działań, także takich jak I Targi Pracy, zależy to, czy z końcem roku w powiecie zmaleje liczba osób bez pracy (w grudniu 2006 roku stanowili oni 11,3 proc., co dało powiatowi 10. miejsce w woj. małopolskim).
Patronat medialny nad IV Targami Edukacyjnymi oraz I Targami Pracy objęła redakcja "Dziennika Polskiego".
Tekst i fot.(KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski