Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena i awansował do finału Pucharu Świata oraz turnieju pretendentów!

Jerzy Filipiuk
31.08.2020, Kraków: Jan-Krzysztof Duda podczas drużynowych mistrzostw Polski
31.08.2020, Kraków: Jan-Krzysztof Duda podczas drużynowych mistrzostw Polski Anna Kaczmarz
W półfinale szachowego Pucharu Świata, rozgrywanego w Soczi, 23-letni Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) pokonał po dogrywce jednego z najlepszych graczy w historii, aktualnego mistrza globu, Norwega Magnusa Carlsena. Dzięki zwycięstwu awansował do finału PŚ i - jako pierwszy Polak w historii - turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata.

FLESZ - Jaka pogoda na drugą połowę wakacji?

od 16 lat

Po remisie 1:1 w partiach klasycznych doszło do dogrywki (w skróconym czasie gry). Pierwsza partia zakończyła się remisem (po 33 ruchach), w drugiej Carlsen - najbardziej utytułowany szachista ostatnich lat i lider światowego rankingu - uznał się za pokonanego (po 74 posunięciach). W środowym finale Polak zagra z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem.

- Trzy pieczenie na jednym ogniu. Polak nigdy nie grał w finale Pucharu Świata, nigdy nie wystąpił w turnieju pretendentów, nigdy nie pokonał w meczu aktualnego mistrza świata, nawet jeżeli to był mecz dwupartiowy. Wielu rodaków dzisiaj się smuci, bo siatkarze przegrali w ćwierćfinale igrzysk w Tokio, ale dla polskich szachistów jest to wydarzenie, które - myślę - będzie trwale pamiętane. Gdyby szachiści mogli ustanawiać święto narodowe, to byłby to dzień 3 sierpnia - komentuje w portalu chess.24 Mateusz Bartel, były mistrz Polski.

Duda już po raz trzeci pokonał Carlsena - najpierw w maju 2020 roku w turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge w szachach błyskawicznych, a potem w październiku 2020 roku podczas turnieju Norway Chess w Stavanger w szachach klasycznych, przerywając jego wspaniałą serię 125 gier bez porażki (przez 801 dni).