Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janów Dolny-strasse

Redakcja
Niecodzienny eksponat znaleźli państwo Barczyńscy podczas remontu dachu domu i generalnych porządków po jego zakończeniu. Na polepie, w kąciku, leżała tablica z nazwą ulicy, przy której stoi dom - w języku polskim i niemieckim.

Eksponat z mrocznej przeszłości

   Tablicę znalazł jeden z synów państwa Barczyńskich**Zbigniew. _- Tato, popatrz, co znalazłem. Tego nie mają nawet w miechowskim muzeum - _to były jego pierwsze słowa.
   U góry podwójnie grubszy i dominujący napis Untere Bergstrasse, pod spodem - ul. Janów Dolny. W dosłownym tłumaczeniu była to w czasie okupacji ul. Podgórna lub ul. Pod Górą. Po odnowieniu i odpowiednim zakonserwowaniu będzie to kolejny eksponat muzealny w bogatej kolekcji znanego nie tylko w powiecie miechowskim zbieracza pamiątek przeszłości Włodzimierza Barczyńskiego.
   Niemcy wkroczyli na ziemię miechowską już na początku września 1939 roku, a miasto zajęli szóstego dnia tego miesiąca. Wobec wcześniejszego wycofania się wojsk polskich Miechów nie doznał żadnych zniszczeń. W powiecie uległ zniszczeniu wskutek bombardowań dworzec kolejowy w Charsznicy, bombardowany był także Tunel, zginęło kilka cywilnych osób.
   Miechowskie weszło w skład tzw. Generalnego Gubernatorstwa, do dystryktu krakowskiego. Jako "Kreis Miechów" składało się z byłego powiatu miechowskiego oraz części powiatów: pińczowskiego i olkuskiego. Obejmowało obszar 2971 km kw. Władzę sprawował landrat, czyli starosta, od 1940 r. tzw. Kreis - Hauptman.
Tekst i fot. (WOJ.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski