MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedni zmienili komitety, drugim zmieniono miejsca

Redakcja
Paradoksalnie - w jednym z najmniejszych powiatów w Małopolsce - jest największa liczba komitetów. W sumie o 17 mandatów radnego będzie się ubiegało 230 osób.

ANALIZA. Kandydatów do Rady Powiatu zgłosiło aż 9 komitetów

Najwięcej, bo po 34 kandydatów, wystawiły Polskie Stronnictwo Ludowe, Samorządny Region Miechowski i Ziemia Miechowska. Najmniej, bo 9, KWW "Nasza Ziemia".

Większych niespodzianek nie ma na listach SLD. W okręgu nr 2 obejmującym gminy Książ Wielki, Kozłów i Słaboszów trzy pierwsze miejsca należą do osób popieranych przez SLD, które jednocześnie powalczą o fotel wójta w poszczególnych gminach. Listę otwiera Chryzostom Zegan (Książ Wielki), 2. miejsce ma Joanna Maciejek (Kozłów), a 3 - Mirosława Malmon (Słaboszów). Natomiast liderem w okręgu nr 3, do którego należą gminy Miechów i Racławice jest Paweł Osikowski, szef powiatowych struktur lewicy.

Inaczej jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zaskoczeniem jest pozycja starosty Mieczysława Bertka. Na liście w okręgu nr 3 zajmuje on drugie miejsce. On sam komentuje jedynie, że jest to numer łatwy do zapamiętania, bo również lista PSL-u ma "2". Dlaczego liderem listy jest były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Feliks Dela, a nie urzędujący samorządowiec? Jan Ostrowski, szef powiatowy PSL-u, tłumaczy, że nie ma obligu, by starosta musiał mieć 1. miejsce. - Nigdzie nie jest tak powiedziane. W całym kraju PSL zaprasza na listy autorytety i daje im przewodniczenie na tych listach. Były komendant główny bardzo dużo zrobił dla naszego powiatu, więc fakt, iż jest liderem listy nie jest żadną ujmą, wręcz przeciwnie. My wychodzimy do różnych środowisk. Akurat w tym okręgu zachęciliśmy do startu lekarzy, samorządowców, rolników, szefów różnych instytucji. Bo ze wszystkimi chcemy współpracować. Natomiast do rady można wejść i z ostatniego miejsca. Wszystko zależy od wyborców - wyjaśnia Jan Ostrowski.

W pozostałych okręgach liderami PSL-u są: w nr 1 - Stefan Nowak (radny wojewódzki), a w nr 2 - Stanisław Krawiec (obecny przewodniczący Rady Powiatu). Platforma Obywatelska w okręgu nr 1 stawia na lek. med. Andrzeja Gumulę, w okręgu nr 2 - na Bożenę Tabor (kier. Gminnej Biblioteki Publicznej w Kozłowie), a w nr 3 - na Zbigniewa Skrzypczyka, przewodniczącego PO w gminie Miechów.

W okręgu nr 3 listę PiS-u otwiera Andrzej Markiewicz, który jednocześnie startuje w wyborach na burmistrza miasta i gminy. Drugie miejsce ma Anna Owczarska, a 3 - Lech Kochański. Jednak PiS ma małego pecha. Już po rejestracji komisarz wyborczy cofnął listę tej partii w okręgu nr 2. Jej przedstawiciele odwołali się do sądu i czekają na rozstrzygnięcie. Jest ono o tyle istotne, iż jest to akurat lista, z której do Rady Powiatu zdeklarowali się startować ci, którzy jednocześnie ubiegają się o fotel wójta, czyli Jan Zbigniew Basa (Kozłów) i Jan Biesaga (Książ Wielki), a także obecny radny powiatowy Jarosław Moskwa, który w dotychczasowych wyborach uzyskiwał bardzo dobry wynik.

Liderem listy Samorządnego Regionu Miechowskiego w okręgu nr 1 jest Stanisław Pietrzyk, obecny wicestarosta, w okręgu nr 2 - Anna Imielińska. Ułożenie listy w okręgu nr 3 też dla niektórych było niespodzianką. Otwiera ją Radosław Szastak, radny powiatowy, a dopiero drugi jest Andrzej Chmielewski - przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie. 3. miejsce ma Lidia Baranowska, nauczycielka SP nr 1 w Miechowie. Na liście pojawia się również nazwisko Doroty Hołdy, która jeszcze kilka lat temu raczej nie była zwolenniczką Jerzego Muszyńskiego - byłego burmistrza i obecnie kandydata tego stowarzyszenia na to stanowisko.
O ile jeszcze w poprzednich wyborach Maria Orłowska i Mirosław Dróżdż startowali do Rady Powiatu z list PiS-u, o tyle teraz idą pod szyldem "Wspólnoty Samorządów", będąc liderami listy w okręgu nr 1. Natomiast w okręgu nr 3 listę otwiera Krzysztof Świerczek - burmistrz, który ubiega się o reelekcję. Kolejne miejsca mają Tadeusz Chwastek i Marcin Dudziński.

Liderem Ziemi Miechowskiej w okręgu nr 1 jest Ewa Wojciechowicz, była dyr. SP w Szreniawie, a obecnie pracująca w hospicjum, w okręgu nr 2 - wójt Stanisław Pluta, a w okręgu nr 3 - Dariusz Marczewski, będący też kandydatem na burmistrza.

Niespodzianką w wyborach do Rady Miejskiej jest nazwisko Anny Świerczek pojawiające się na listach Platformy Obywatelskiej. Była żona obecnego burmistrza, która jeszcze 4 lata temu zachęcała mieszkańców, by oddali głos na kandydata PiS-u, dziś sama startuje w wyborach, i to pod szyldem PO.

Listy pokazują, że niektórzy obecni radni, startując ponownie do rady, zmienili ugrupowania. I tak np. Henryk Więcławek, który w 2006 roku startował z PSL-u, teraz idzie ze "Wspólnotą Samorządów". Z tego komitetu startują też Marek Adamus i Andrzej Dudek (transfer z "Ziemi Miechowskiej").

Radnych Rady Miejskiej będziemy wybierać w 14 okręgach. O 15 mandatów powalczy 97 kandydatów. Listy kandydatów - jutro.

Magdalena Uchto

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski