18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedz i nie martw się

Redakcja
Trendy jadalne

O tym, jak jedzenie wpływa na nasze samopoczucie, wiemy doskonale, bo wiele razy zdarzało nam się zjeść coś dobrego na poprawę humoru. A ponieważ przedwiośnie jest okresem sprzyjającym wahaniom nastrojów, warto wzbogacić dietę o rozweselające produkty. Na liście tych najbardziej skutecznych pierwsze miejsce zajmują czekolada i kakao, ze względu na zawartość magnezu. Brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka w organizmie powoduje znacznie większą podatność na stres, rozdrażnienie, zmęczenie psychiczne i fizyczne. Wszystko to obniża naszą zdolność do pracy i utrudnia sprawne funkcjonowanie.
Niedobór magnezu, niezależnie od natężenia, zawsze jest czynnikiem zwiększającym wrażliwość na stres. Stres z kolei stanowi przyczynę utraty magnezu w organizmie. Osoba o obniżonym poziomie magnezu w organizmie znajduje się więc w błędnym kole. Dlatego warto wzbogacić dietę o produkty zawierające ten pierwiastek.
A oto najbogatsze źródła magnezu:
(zawartość magnezu w 100 g produktu):

•
kakao (16 proc.) - 420 mg
•
kasza gryczana - 218 mg
•
fasola - 169 mg
•
czekolada gorzka - 165 mg
•
orzechy laskowe - 140 mg
•
płatki owsiane - 129 mg
•
ciecierzyca - 124 mg
•
groch - 124 mg
•
szpinak - 53 mg
•
makrela - 30 mg
•
dorsz - 29 mg

Należy także pamiętać, że istnieją produkty i czynniki zaburzające wchłanianie magnezu, który dostarczany z żywnością zostaje przyswojony w zdecydowanie mniejszym stopniu, Wchłanianie magnezu utrudniają inne współistniejące czynniki m.in. nadmiar tłuszczu i cukru w diecie, alkohol, mocna kawa, herbata a także stosowanie tak zwanych "diet cud", chodzenie do sauny i uprawianie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Kobiety potrzebują dziennie 300 mg, kobiety w ciąży 350 mg, a mężczyźni 370 mg tego pierwiastka.
Innym ważnym elementem naszej diety, który wpływa na poprawę nastroju i uspakaja nerwy, jest witamina B 12. Ma ona wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe, a także neuroprzekaźników nerwowych, które ułatwiają przepływ informacji między komórkami. Poza tym B12 - razem z kwasem foliowym - bierze udział w procesie wytwarzania metioniny, zapewniającej dobry nastrój. Tak więc witamina B12 ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej, pomaga w uczeniu się i skupieniu uwagi.
Obecność tej witaminy w przyrodzie jest bardzo ograniczona, ale za to już małe jej dawki są bardzo aktywne. Najbogatszymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli wątroba, nerki i**serce, a**także chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i**jaja.
Przy długotrwałym utrzymywaniu się stresu zwiększa się również zapotrzebowanie na białko. Z tego powodu staje się bardzo istotne regularne spożywanie produktów wysokobiałkowych tj. kurczaków, indyków, niektórych rodzajów
ryb, chudego czerwonego mięsa, jaj, mleka i**jego przetworów oraz fasoli w czasie naszych codziennych posiłków.
Również istotne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jedzenie na przykład
łososia, pstrąga, tuńczyka i**sardynek** - to bardzo dobry wybór, ponieważ zawierają one kwasy tłuszczowe zdolne do zmniejszenia nadmiernej krzepliwości krwi, która pojawia się pod wpływem adrenaliny.
Wzrost stężenia adrenaliny w czasie długiego okresu stresu wymusza na organizmie potrzebę dostarczenia większej ilości wit. C, która jest niezbędna w produkcji nowych ilości adrenaliny. Wiele zwierząt potrafi zwiększyć własną syntezę tej witaminy, aby utrzymać jej wysokie stężenie w razie nadzwyczajnych potrzeb. Podobno kozy potrafią zwiększyć produkcję witaminy C nawet o 500 proc. Niestety, człowiek musi polegać na swojej diecie w celu pozyskania tego niezbędnego składnika odżywczego, czyli jeść produkty bogate w witaminę C.
Jedzenie w celu przeciwdziałania stresowi wiąże się ze stosowaniem zdrowej, zrównoważonej diety i dokonywaniem mądrych wyborów żywnościowych. Należy pamiętać też o tym, że równie ważne jak prawidłowy sposób żywienia są regularne ćwiczenia. Mogą one zwiększać produkcję endorfin (naturalnego polepszacza humoru) nie mówiąc o poprawie sprawności fizycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski