Jego wychowankowie też zagrali

ZK
Uczestnicy memoriałowych zmagań w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów Fot. Zdzisław Karaś
Mija kolejna rocznica śmierci naszego redakcyjnego kolegi Ryszarda Leśniaka. Działacze sportowi z Podhala podtrzymują pamięć o nim, organizując zawody memoriałowe jego imienia.

TENIS STOŁOWY. W zakopiańskiej Szkole Podstawowej nr 9 odbył się VI memoriał Ryszarda Leśniaka

Ryszard Leśniak był osobą aktywną w wielu dziedzinach. Najpierw, jako młody człowiek, uprawiał sport - był bramkarzem piłkarskiej drużyny WKS Zakopane. Po zakończeniu kariery zawodniczej został piłkarskim sędzią. W krótkim czasie powierzono mu też funkcję wiceprezesa w jednym z najstarszych polskich klubów - SN PTT 1907 Zakopane. Później nasz kolega redakcyjny kierował wieloma stowarzyszeniami. Między innymi był szefem podhalańskich arbitrów piłkarskich, szefem sędziów narciarskich przy Tatrzańskim Związku Narciarskim i wreszcie prezesem Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej. Był także trenerem zakopiańskich pingpongistów w klubie MKS Zakopane.

Memoriał im. Ryszarda Leśniaka w piłce nożnej organizują podhalańscy sędziowie. Już odbył się w marcu, w hali sportowej w Niedzicy. Natomiast memoriał w tenisie stołowym został niedawno przeprowadzony w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 9 w Zakopanem na Harendzie. To była niegdyś baza zakopiańskich tenisistów stołowych. Pracuje w niej nauczycielka wychowania fizycznego Hanna Kardaś-Wicher i ona, przy współpracy Żytomira Stacha, Kazimierza Trzebuni i Andrzeja Stachowskiego, organizuje zmagania pingpongistów. Tegoroczna impreza, podobnie jak w latach poprzednich, zgromadziła wielu miłośników tenisa stołowego - dorosłych, młodzież i dzieci z Zakopanego i okolic, w tym byłych wychowanków Ryszarda Leśniaka, zawodników obecnie III-ligowego Sokoła Zakopane.

W turnieju indywidualnym w kategorii open pierwsze miejsce wywalczył Tomasz Chyc, zawodnik właśnie TG Sokół Zakopane (na niedawnych mistrzostwach Małopolski Chyc zdobył brązowy medal w deblu). Drugi był zeszłoroczny zwycięzca Tomasz Nędza Kubiniec z Kościeliska. Trzecie miejsce zajął, co było megasensacją, Marian Różański z Zakopanego. Różański, absolutny amator, pozostawił w pokonanym polu wielu zawodników.

W grupie łączącej uczniów szkół podstawowych i gimnazjów najlepszy był Mateusz Gut, a tuż za nim uplasował się jego imiennik Mateusz Stachoń Haziak. Trzecie miejsce wywalczył Piotr Kowal - wszyscy są uczniami Gimnazjum nr 1 z Zakopanego. Wyłoniono również najlepszego zawodnika ze szkoły podstawowej, który w kategorii SP/G zajął najwyższe miejsce. Został nim Szymon Bachleda Żarski z SP 9 Zakopane. Najlepszą zawodniczką turnieju w kategorii open została Mariola Galica (Zakopane), a w kategorii SP/G - Aneta Rzadkosz (SP 9 Zakopane). Wszyscy zwycięzcy swoich kategorii otrzymali pamiątkowe puchary.

Miłym gościem turnieju była Danuta Leśniak - żona patrona memoriału Ryszarda Leśnika, która wręczyła puchary, dyplomy, liczne nagrody i upominki uczestnikom imprezy. Danuta Leśniak otrzymała od organizatorów memoriału wiązankę kwiatów, która później została złożona na grobie jej męża.

Emocje były również poza stołami pingpongowymi, bowiem na zakończenie turnieju wśród wszystkich uczestników zawodów zostały rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez darczyńców imprezy. Przeprowadzenie turnieju nie byłoby możliwe bez pomocy i życzliwości wielu osób, firm i instytucji. Wśród sponsorów memoriałowych zawodów byli: Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Zakopane, PSS Społem Zakopane, Hurtownia "Duo" Zakopane, Hurtownia "Gawis" Frydman, MiD Sklep Sportowy Nowy Targ oraz osoby prywatne: Piotr Kyc - dyrektor SP 9 Zakopane, Mirosław Marcisz, Janusz Szczepaniak, Małgorzata i Leszek Behounkowie, Marek Barnowski.

WYNIKI

Kategoria open: 1. Tomasz Chyc (Zakopane), 2. Tomasz Nędza Kubiniec (Kościelisko), 3. Marian Różański (Zakopane), 4. Wojciech Waliczek (Zakopane), 5. Kazimierz Stopka Prokowski (Zakopane), 6. Tadeusz Kliszcz (Małe Ciche), 7. Paweł Pęksa (Zakopane), 8. Roman Baran (Witów), 9. Andrzej Stachoń Haziak (Zakopane), 10. Roman Krupa (Dzianisz), 11. Mariola Galica (Zakopane).

Szkoły podstawowe i gimnazja: 1. Mateusz Gut, 2. Mateusz Stachoń Haziak, 3. Piotr Kowal, 4. Paweł Bachleda Baca, 5. Bartłomiej Bachleda, 6. Jakub Fryzowicz (wszyscy Gim. nr 1 Zakopane), 7. Szymon Bachleda Żarski (SP 9 Zakopane), 8. Aneta Rzadkosz (SP 9 Zakopane), 9. Mariusz Gut (SP 9 Zakopane), 10. Arkadiusz Patyrak (Gim. nr 1 Zakopane), 11. Dominik Szkurat, 12. Jakub Starzyk, 13. Magdalena Stachoń Haziak, 14. Michalina Gąsienica Laskowy, 15. Patrycja Galica (wszyscy SP 9 Zakopane), 16. Bartłomiej Gąsienica Kotelnicki (SP 5 Zakopane), 17. Justyna Król (SP 9 Zakopane).