18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jej niedobór wpływa negatywnie na urodę

Redakcja
Maseczki z witaminą C rozjaśniają skórę i likwidują przebarwienia Fot. Ingimage
Maseczki z witaminą C rozjaśniają skórę i likwidują przebarwienia Fot. Ingimage
Schorzenia żołądka, samoistne krwawienia, wybroczyny, złe gojenie i odnawianie się ran, rozpulchnienie dziąseł, bóle stawów i mięśni, obrzęki kończyn, osłabienie, utrata apetytu, depresja, osteoporoza - to tylko niektóre skutki braku witaminy C w organizmie. Jej niedobór wpływa także negatywnie na urodę. Nie przedawkować

Maseczki z witaminą C rozjaśniają skórę i likwidują przebarwienia Fot. Ingimage

MŁODOŚĆ. Oprócz odpowiedniej diety warto stosować kosmetyki z witaminą C

Dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na witaminę C (kwas askorbinowy) wynosi 45-90 mg. - Jednak, w przeciwieństwie do większości zwierząt, nasz organizm nie jest w stanie samoistnie wytworzyć takiej ilości kwasu askorbinowego. Dlatego możemy go uzupełniać preparatami, które zawierają go w swoim składzie, ale najlepiej braki wyrównywać odpowiednio dobraną dietą, zawierającą warzywa i owoce - radzi dermatolog dr Iwona Kaczanowska ze szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie. Przestrzega też przed dawkami w nadmiarze. Mimo że kwas askorbinowy jest wydalany z organizmu z moczem, to jednak przedawkowanie może wywoływać kłopotliwe dolegliwości, np. torsje, nudności, biegunkę, a także wysypkę skórną.

W większych ilościach witaminę C należy przyjmować w sytuacjach stresu i wysiłku fizycznego.

Gdzie szukać?

Najwięcej witaminy C zawierają świeże owoce i warzywa, głównie zielonoliściaste. Te, które mają znaczne ilości witaminy C, jak gwajawa czy acerola, rosną w Ameryce. Z dostępnych u nas roślin sporą ilość witaminy C ma czerwona papryka (140 mg w jednej sztuce). Troszkę mniej zawiera jej papryka zielona. Natomiast o połowę mniej od czerwonej papryki ma witaminy C cytryna, która nadal, chyba z racji kwaśnego smaku, uchodzi za owoc w nią bogaty. Tyle samo w jednym owocu ma kiwi, pomarańcza, grejpfrut, sześć sztuk brukselki i prawie pół kilograma pomidorów. Witamina C znajduje się w większości spożywanych przez nas warzyw i owoców, m.in. w melonach, ananasach, jabłkach, czerwonych i czarnych porzeczkach, truskawkach, malinach, a także kapuście, szpinaku, kalafiorze, rzepie, cebuli, szparagach, ziemniakach.

Jednak należy pamiętać, że przetwarzanie warzyw i owoców, takie jak np. długie gotowanie czy konserwowanie, odgrzewanie, zamrażanie i rozmrażanie, powoduje utratę witaminy C. - Jest bardzo wrażliwa na działanie światła, temperatury, powietrza, szybko się utlenia i rozpuszcza w wodzie - dodaje dr Kaczanowska.

Wymiatacz wolnych rodników

Jak objawia się brak witaminy C najlepiej wiedzą osoby dotknięte szkorbutem, kojarzącym się najczęściej z krwawieniem dziąseł, które goją się wówczas bardzo trudno. Choroba uszkadza naczynia krwionośne. Następują też zmiany w zębach, (np. zgorzel), także m.in. w stawach i mięśniach, dochodzi do osteoporozy. Chory traci apetyt i często popada w depresję.

Brak witaminy C uwidacznia się też na skórze, bowiem kwas askorbionwy jest antyutleniaczem, pokonującym wolne rodniki. Jeśli go brakuje, to wolne rodniki mają duże pole do popisu. - To największy wróg młodości i urody. Rodniki znacząco wpływają na starzenie się skóry, powodują jej wiotkość i zmarszczki. Dlatego, oprócz diety bogatej w witaminę C, warto stosować preparaty do pielęgnacji ciała z jej zawartością - mówi dr Andrzej Jaworek ze Specjalistycznego Gabinetu Dermatologicznego i Wenerologicznego w Bęble.
Witamina C zwana jest też witaminą młodości, ponieważ bierze aktywny udział w syntezie kolagenu, który jest odpowiedzialny m.in. za elastyczność skóry. Produkowana jest z niego tkanka łączna, znajdująca się np. w kościach, rogówce oka, mięśniach, stawach i naczyniach krwionośnych. Jeśli kolagenu, a pośrednio witaminy C, jest w nich pod dostatkiem, to łatwo goją się rany, złamania i siniaki.

Co stosować na skórę?

Preparatów z witaminą C i innymi witaminami jest na rynku farmaceutycznym i kosmetycznym bardzo dużo. Firmy konkurują z sobą, oferując coraz skuteczniejsze produkty. Zdaniem dermatologów w wyborze kosmetyków warto kierować się składem i wynikami badań nad efektami ich stosowania. Włoskiej firmie General Topics udało się stworzyć i opatentować Synchrowit C - pierwsze serum liposomowe z połączenia witaminy C i cynku z antyoksydantami enzymatycznymi. Preparat ma działanie nie tylko przeciwzmarszczkowe, ale też rozjaśnia skórę i likwiduje przebarwienia. Na rynku są też inne preparaty z dużą zawartością witaminy C, m.in. serum Flawo-C firmy Auriga czy Active C produkowane przez La Roche-Posay. Mniejsze stężenie mają kremy do codziennej pielęgnacji skóry.

Ewa Tyrpa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski