Jerzmanowice. W trosce o nietoperze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jerzmanowice. W trosce o nietoperze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Teresa Sieradzka  i Tadeusz Nabagło odebrali wyróżnienie „Złotego Podkowca”
1/37
przejdź do galerii

Teresa Sieradzka i Tadeusz Nabagło odebrali wyróżnienie „Złotego Podkowca” ©Fot. Barbara Ciryt

W Zespole Szkół w Jerzmanowicach zorganizowano Festiwal Nietoperzy. Mieszkańcy mogli lepiej poznawać tego tajemniczego ssaka, który żyje w ich sąsiedztwie, w jaskiniach i na strychach.
Dlaczego nietoperze są pożyteczne? Jak je chronić? Na takie pytania dotyczące przyrody i jej walorów opowiadali naukowcy podczas Festiwalu Nietoperzy organizowanego przez Stowarzyszenie Ekoturystyki „Ostaniec” przy wsparciu powiatu krakowskiego i współpracy artystów i przyrodników.- Naszym celem jest propagowanie ekologii, ochrony przyrody oraz nietoperzy, których w tej okolicy jest wiele. Szukamy atrakcyjnych sposobów edukacji dzieci i młodzieży - mówi Tadeusz Nabagło, dyrektor Zespołu Szkół w Jerzmanowicach i przedstawiciel Stowarzyszenia Ekoturystyki „Ostaniec”.
Zobacz galerię

Mieszkańcy gminy poznawali nietoperze podczas paneli edukacyjnych.
Ciekawostki o latającym ssaku - podkowcu małym (z naroślą na pyszczku w kształcie podkowy, służącą echolokacji) i sposobach jego ochrony opowiadał Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. - Podkowiec mały waży 4-10 gram, czyli tyle, co łyżeczka cukru. W Polsce żyje tylko na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Karpatach i Sudetach. Jest pożyteczny, zjada w ciągu nocy ok. tysiąca komarów - opowiada.

Latem kolonie rozrodcze te nietoperze tworzą na strychach dworów, drewnianych kościołów, cerkwi, a zimują w jaskiniach, m.in. w Jaskini Nietoperzowej.

- Realizujemy program ochrony nietoperzy i dzięki niemu udało się wyremontować już 38 obiektów, m.in. świątyń, w których strychy służą latem nietoperzom - mówi pan Piotr. - Te ssaki podczas kolonii rozrodczych szukają spokojnych, przestronnych i bardzo ciepłych miejsc. Na poddaszach mają latem temperaturę 40 do 50 stopni i to im odpowiada. Młode rodzą się latem. Czas porodu przypada na godziny 6-8 rano, bo do wieczora, nim samica poleci na polowanie, taki mały nietoperz musi nauczyć się sam wisieć głową w dół - opowiada Firlej.

O ochronie przyrody i jej bogatych zasobach, np. wód podziemnych, mówili w Jerzmanowicach także dr Bogusław Kołodziej i Piotr Freiwald z Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

Festiwal Nietoperzy był też okazją do zorganizowania warsztatów wspinaczkowych w Dolinie Będkowskiej, zajęć artystycznych dla dzieci ze Stowarzyszeniem „Ceramika bez granic”, zwiedzania kościoła w Rac- ławicach i pleneru malarskiego. Na zakończenie był konkurs „ciasta nietoperzowego”, degustacje jurajskich smaków i zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej

Reprezentanci Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, prezes Rafał Szczudlarek i Piotr Firlej wyróżnieniem „Złotego Podkowca” uhonorowali organizatorów Festiwalu Nietoperzowego. Odebrali je Teresa Sieradzka prezes Stowarzyszenia „Ostaniec” i Tadeusz Nabagło.Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo