Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Trela z Nagrodą im. Zygmunta Hübnera

Wacław Krupiński
Jerzy Trela wyróżniony
Jerzy Trela wyróżniony Fot. Wojciech Matusik
Teatr. Jerzy Trela został laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru 2016”. Odbierze ją 21 marca, w warszawskim Teatrze Powszechnym, który nosi imię patrona nagrody.

- Zygmunt Hübner był wyjątkowy - i jako człowiek, i jako człowiek teatru. Fakt, że dostałem nagrodę jego imienia to dla mnie naprawdę wielki zaszczyt - powiedział nam Jerzy Trela. Jak dodał, to Zygmunt Hübner stworzył podwaliny zespołu Starego Teatru, który później tak wspaniale funkcjonował. To dzięki niemu współpracę z tym teatrem podjęli Andrzej Wajda i Konrad Swinarski, a do zespołu aktorskiego trafili m.in. Anna Polony, Anna Seniuk, Jerzy Bińczycki, Jan Nowicki, Wojciech Pszoniak, Marek Walczewski.

- _Ja przyszedłem już po jego odejściu, ale spotkaliśmy się zawodowo później. Grałem z nim i Gustawem Holoubkiem w „Kartotece” w reżyserii Kieślowskiego, grałem w „Nie-Boskiej komedii” zrealizowanej przez niego dla Teatru Telewizji. Miałem wielką atencję dla Hübnera, a i on mnie lubił. Gdy był dyrektorem Teatru Powszechnego parę razy, to już było po śmierci Konrada Swinarskiego, proponował mi, bym przeszedł do jego teatru. Ale nie umiałem opuścić mojego Starego Teatru i Krakowa. Gdy zostałem rektorem PWST właśnie Zygmunta Hübnera zaprosiłem, by wygłosił wykład inauguracyjny podczas otwarcia roku akademickiego. Przy okazji w rozmowie wsparł mnie celnymi, bardzo mądrymi radami. Powtórzę: to był wyjątkowy człowiek -_mówi aktor.

Zmarły w 1989 r. Zygmunt Hübner był, przypomnijmy, dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru w latach 1963-1970. Odszedł na znak protestu, gdy władze wymusiły zdjęcie z afiszu dwóch sztuk.

Nagroda im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru” ustanowiona została przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby przypominać i propagować wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee patrona. Nagroda ma na celu promowanie ludzi, podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako dyrektor, artysta i autor, jak i promowanie wartości, którym przez całe życie był on wierny - zawodową rzetelność, uczciwość, pracowitość, obywatelską odpowiedzialność, wszechstronność w działaniu na gruncie teatralnym.

Kapitułę III edycji Nagrody tworzyli członkowie Rady Fundacji: Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody - Anna Augustynowicz i Jan Englert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski