Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienne plany Muzeum Krakowa: encyklopedia, wystawy, edukacja

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wspólne odkrywanie dziedzictwa Nowej Huty to jedna z jesiennych propozycji Muzeum Krakowa
Wspólne odkrywanie dziedzictwa Nowej Huty to jedna z jesiennych propozycji Muzeum Krakowa Joanna Urbaniec / Polska Press
"Encyklopedia Krakowa", wystawa poświęcona wpisowi Krakowa na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Dni Pamięci Ofiar Gestapo oraz kolejna odsłona projektu "Zajrzyj do Huty" to wszystko Muzeum Krakowa zaplanowało na wrzesień. A w ostatni weekend miesiąca muzealnicy zaproszą na otwarcie wystawy poświęconej ruchowi harcerskiemu w forcie Jugowice.

Osiem kilo wiedzy o mieście

- Minęło 23 lata od pierwszego wydania „Encyklopedii Krakowa” z 2000 roku, trzeba było zaktualizować i uzupełnić wiedzę o Krakowie: wyrosło całe nowe pokolenie, wiele się w mieście zmieniło, stąd pomysł drugiego wydania – wyjaśnia Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa, które wspólnie z Biblioteką Kraków jest wydawcą kompendium wiedzy o Krakowie.

Na dwutomową „Encyklopedię Krakowa” złoży się 6 tys. haseł, 3 tys. ilustracji, 171 map i planów, będą też tabele i wykresy pokazujące Kraków w liczbach. Nowe hasła opracowało blisko trzystu autorów pod redakcją prof. Jacka Purchli. Dwa tomy wiedzy o Krakowie będzie ważyło 8 kg. Do sprzedaży trafi w połowie października, ale już dziś muzeum prowadzi przedsprzedaż dzieła w promocyjnej cenie. Encyklopedię można zamówić przez stronę internetową www.muzeumkrakowa.pl

45 lat Krakowa na liście UNESCO
We wrześniu Kraków świętuje 45-lecie wpisu miasta na prestiżową listę światowego dziedzictwa. Jednym z wydarzeń będzie wystawa „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO” przygotowana przez Muzeum Krakowa, którą od 7 września do 8 października można będzie oglądać w Pałacu Krzysztofory. Ekspozycja zaprezentuje główne etapy i kierunki działalności SKOZK na rzecz odnowienia zabytków miasta.

Dni Pamięci Ofiar Gestapo
Tradycyjnie już wrzesień to miesiąc pamięci o krakowskich ofiarach Gestapo, na które zaprasza krakowian oddział Muzeum Krakowa Ulica Pomorska, mieszczący się w dawnej siedzibie Gestapo. Tegoroczna edycja odbywać się będzie od 7 do 12 września, a obchody związane są z 80. rocznicą krwawej niemieckiej pacyfikacji Woli Justowskiej przeprowadzonej po wykryciu przez niemiecką policję mieszczących się tam tajnych drukarni. W efekcie pacyfikacji rozstrzelano 21 osób, a 80 wywieziono do KL Auschwitz.

W programie 17 edycji Dni Pamięci Ofiar Gestapo m.in. sesja naukowa, spotkania, spacery edukacyjne, warsztaty. Tegoroczne edycja będzie poświęcona konspiracyjnym drukom, drukarniom i osobom zaangażowanym w wytwarzaniem dystrybuowanie- prasy konspiracyjnej w Krakowie.

Zajrzyj do Huty!
113 wydarzeń złoży się na tegoroczną edycję projektu „Zajrzyj do Huty”, dzięki któremu zarówno mieszkańcy najmłodszej dzielnicy Krakowa, jak i krakowianie z innych części miasta mogą poznać samą dzielnicę, jej historię i dziedzictwo. Przez trzy dni, od 15 do 17 września uczestnicy projektu będą eksplorować Nową Hutę podczas spacerów, wycieczek rowerowych i przejażdżek „ogórkiem”.

- Swoje drzwi otworzą muzea, wielkie zakłady pracy, kościoły i teatry. Poznamy tajemnice dworów i pałaców należących przed wiekami do tak znanych rodów jak Braniccy, Wodziccy, Czartoryscy czy Kirchmayerowie – zapowiada Piotr Kapusta, nowohucki przewodnik. - Pojedziemy na Przylasek Rusiecki, zwiedzimy dawne budynki administracyjne Kombinatu.

Harcerskie ścieżki
Wrześniowe wydarzenia zakończy weekend otwarcia wystawy poświęconej ruchowi harcerskiemu w forcie Jugowice. Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zaprosi na oprowadzania, warsztaty, gry terenowe 30 września i 1 października. Wystawa „Harcerskie ścieżki”, którą pierwsi zwiedzający zobaczą 29 września będzie opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego.

Muzeum na wynos
Muzealnicy przygotowali także program edukacyjny „Muzeum na wynos” adresowany do nauczycieli i opiekunów szkolnych, bibliotek i domów kultury. Zainteresowani mogą wypożyczyć jeden z czterech tematycznych kufrów wyposażony w repliki muzealnych eksponatów, nawiązujący do podstawy programowej.

- Ogromna część uczniów krakowskich szkół trafia do muzeów, ale nie dla wszystkich jest to możliwe, dlatego przygotowaliśmy program „Muzeum na wynos”. To edukacyjny eksperyment, który przetestowaliśmy w krakowskich szpitalach, miejscach, gdzie dzieci nie mogą swobodnie uczestniczyć w kulturze. Kuferki dają możliwość innego niż tylko rozumowe poznania tematu – wyjaśnia Anna Surma z działu edukacji Muzeum Krakowa.

Kuferki „Muzeum na wynos” dostępne są w czterech wersjach tematycznych: „W świecie krakowskich legend”, „Z czego składał się rycerz”, „Życie codzienne w średniowiecznym mieście” oraz „Dole i niedole służących”.

Szczegóły wypożyczenia kufra na stronie internetowej www.muzeumkrakowa.pl/muzeum-na-wynos

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jesienne plany Muzeum Krakowa: encyklopedia, wystawy, edukacja - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski