Jeśli zarzuty potwierdzą się prezes i zarząd będą zawieszeni

Redakcja
Poniżej publikujemy w całości oświadczenie Polskiej Konfederacji Sportu w sprawie podejrzenia o korupcję w Polskim Związku Narciarskim.

Oświadczenie Polskiej Konfederacji Sportu

   W związku z informacjami zawartymi w artykułach "Przeglądu Sportowego" z 28-29 i 30 maja 2005 r. i programie TVN z 29 maja 2005 r. na temat przyjęcia łapówki przez prezesa PZN Pana Pawła Włodarczyka Polska Konfederacja Sportu oświadcza, co następuje:
   1. Polska Konfederacja Sportu potępia wszelkie przejawy łamania prawa w polskich związkach sportowych, w tym w szczególności fakty korupcji i łapówkarstwa. Ubolewamy, że takie zjawiska odbijają się niekorzystnie na wizerunku całego sportu i nie służą jego rozwojowi. Polska Konfederacja Sportu współpracuje ściśle z NIK, prokuraturą, sądownictwem i mediami w ujawnianiu patologicznych zjawisk w sporcie oraz ich eliminowaniu z życia sportowego.
   2. Niezależnie od powyższego Polska Konfederacja Sportu - dla eliminowania nieprawidłowości w środowisku sportowym - wykorzystuje swoje uprawnienia nadzorcze i kontrolne przewidziane w art. 15 i 16 Ustawy o kulturze fizycznej. Warto podkreślić, że ustawowe środki nadzorcze:
   - dotyczą wyłącznie polskich związków sportowych
   - dotyczą działalności organów tych związków z punktu widzenia zgodności z prawem i postanowieniami statutu
   - są nieliczne i dokładnie wymienione w ustawie
   - powinny być stosowane bez naruszenia autonomii związku, stowarzyszeń i z poszanowaniem demokratycznych form działania wymienionych organizacji społecznych.
   3. W odpowiedzi na sygnały prasowe o nieprawidłowości w PZN Polska Konfederacja Sportu przeprowadziła w IV kwartale 2004 r. kontrolę wykorzystania przez związek środków publicznych przeznaczonych na realizację w 2003 r. przygotowań zawodników do imprez międzynarodowych. Kontrolą nie zostały objęte umowy sponsorskie, bowiem dokumentacja z nimi związana została zabezpieczona na potrzeby Prokuratury Rejonowej w Krakowie. W podpisanym przez obie strony protokóle kontroli stwierdzono szereg nieprawidłowości w działalności Zarządu Związku, a w szczególności:
   - ustalenie składki członkowskiej niezgodnie ze statutem
   - dokonanie zakupu towarów i usług z naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych
   - nieprawidłowe i niezgodne z umową zaliczenie do kosztów zadań zleconych wydatków na kwotę 82 199,27 zł.
   Polska Konfederacja Sportu pismem z 11 lutego 2005 r. zobowiązała Zarząd PZN do wykonania zaleceń pokontrolnych w terminie do 10 marca 2005 r. Reakcja Zarządu Związku na zalecenia pokontrolne nie była zadowalająca. W pismach z 8 marca oraz 6 i 29 kwietnia 2005 r. nie wyjaśniono wszystkich wykazanych w protokóle kontroli nieprawidłowości i nie zapewniono skutecznych działań naprawczych. W tej sytuacji Polska Konfederacja Sportu:
   - odmówiła zawarcia z PZN umowy o realizację przygotowań w 2005 r. zawodników do imprez międzynarodowych ze środków publicznych i rozważa możliwość wydania w najbliższych dniach decyzji o utracie prawa do otrzymania przez PZN dotacji przez kolejne trzy lata w trybie Ustawy o finansach publicznych
   - wystąpi z wnioskiem do sądu powszechnego o zawieszenie Zarządu w trybie art. 17 Ustawy o kulturze fizycznej, jeżeli Prokuratura Rejonowa w Krakowie postawi zarzuty innym - oprócz Pawła Włodarczyka - członkom Zarządu PZN.
   4. Polska Konfederacja Sportu oświadcza, że informacje o przyjęciu łapówki przez pana P. Włodarczyka od pana P. Metlengi zawarte w wymienionych artykułach "Przeglądu Sportowego" nie stanowią wystarczającej podstawy do wdrożenia postępowania nadzorczego. Pozostajemy w ścisłym kontakcie z Prokuraturą Rejonową i Okręgową w Krakowie i jeżeli organy ścigania postawią zarzuty panu P. Włodarczykowi, prezes Polskiej Konfederacji Sportu wyda decyzję o zawieszeniu go jako prezesa Zarządu PZN.
PAP

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie