Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeździsz na gapę? Rekordzista ma do zapłacenia 5 tys. zł kar

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Fot. Mikołaj Suchan
Małopolski gapowicz - rekordzista ma do zapłacenia blisko 5 tys. złotych z tytułu nałożonych na niego kar. Ogólnopolski rekord dzierży kobieta z Pomorza - do zapłacenia ma ponad 58,2 tys. złotych.

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, długi gapowiczów z całej Polski warte są w 27,2 mln złotych. Średnio na jednego przypada 783 złote, ale rekordziści mają już do zapłaty kwotę, za którą można kupić całkiem niezły samochód. Wprawdzie to mężczyźni ponad czterokrotnie częściej jeżdżą bez biletu, ale rekord w należnościach za jazdę na gapę dzierży kobieta. Mieszkanka Pomorza ma do zapłacenia 58 213 złotych. Dla porównania – rekordzista z Małopolski zalega z zapłatą 4 948 złotych.

Jak wynika z bazy BIG InfoMonitor, najwięcej nieuczciwych pasażerów zamieszkuje Mazowsze, co wiąże się z najwyższą wartością łącznych długów z tego tytułu w tym regionie (ponad 4 mln zł). Tuż za Mazowszem znajdują się województwa: wielkopolskie, śląskie i pomorskie. Pomorze choć na 4. miejscu jeśli chodzi o liczbę dłużników, plasuje się na drugim pod względem kwoty zadłużenia. Największy średni dług przypada województwom: kujawsko-pomorskiemu i zachodniopomorskiemu.

Liczba gapowiczów w ciągu roku obniżyła się z 38,3 tys. do 34,7 tys., co oznacza, że szybciej regulujemy należność za brak biletu podczas kontroli lub częściej te bilety kupujemy. Do rejestru dłużników można trafić przy opóźnieniu przekraczającym 60 dni, na kwotę na co najmniej 200 złotych. W wielu miastach kara za brak biletu przewyższa tę wartość. Dla przykładu w transporcie miejskim w stolicy „opłata dodatkowa”, jak nazywana jest tego typu kara, wynosi 38-krotność ceny normalnego biletu przesiadkowego, czyli 266 złotych. W Krakowie jest to 240 złotych.

Pokusa jazdy na gapę nie jest bynajmniej domeną osób młodych. Na 34 738 osób, jedna trzecia to pasażerowie którzy ukończyli 35 lat. Gapowicze między 35 a 44 rokiem życia stanowią najliczniejszą grupę dłużników. Zdecydowanie przeważają też mężczyźni - czterech na pięciu gapowiczów to właśnie panowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski