Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeżeli jesień, to tylko z grzybami

Redakcja
Jesień w pełni, czyli lasy pełne grzybów - choć jak co roku grzybiarze narzekają na ich brak. Taka oto polska tradycja. Moim zdaniem na targach i bazarach ich jednak nie brakuje, dlatego nie powinno ich także zabraknąć w naszym codziennym menu.

Ania Starmach: ŻYCIE ZE SMAKIEM

Najpopularniejsze, zbierane, kupowane i przygotowywane grzyby to oczywiście: prawdziwki, kurki, rydze, maślaki, podgrzybki, kanie (do zbierania tych ostatnich nie namawiam, bo zbyt często są mylone z trującym muchomorem).

Skoro już mamy przed sobą koszyk pełen darów lasu warto w pełni wykorzystać tkwiący w nich smak. Na początek, co ważne, dokładnie je trzeba umyć i oczyścić. Nie polecam jednak wrzucania ich do miednicy z wodą i pozostawiania na bliżej nieokreślony czas. Grzyby są bowiem jak gąbka, szybko nasiąkają i tracą swe walory smakowe.

Należy je jak najszybciej opłukać pod bieżąca woda, następnie delikatnie obrać i ewentualnie - używając szczoteczki - pozbyć się ostatnich ziarenek piasku/ ziemi. Tak przygotowane grzyby możemy: a) zamrozić, b) ususzyć, c) zamarynować albo przygotować z nich od razu idealną kolację składającą się np. z kaszy gryczanej z kurkami albo z klasycznego kremu borowikowego. Ja tym daniom nie odmawiam NIGDY!

KURKI Z KASZĄ GRYCZANĄ

Składniki: szklanka kaszy gryczanej, 0,5 kg świeżych kurek, cebula, ząbek czosnku, Świeży tymianek, szklanka, śmietanki kremówki, 2 łyżki masła, natka pietruszki, 50 g parmezanu

Przygotowanie: Kaszę ugotuj na sypko. Kurki dokładnie umyj i oczyść z piasku. Masło rozgrzej na patelni, dodaj posiekaną cebulę, potem kurki, po paru minutach dolej śmietankę, wsyp posiekany tymianek i gotuj około 10 minut. Dopraw do smaku.

Kaszę przełóż do naczynia żaroodpornego, zalej ją sosem kurkowym, posyp świeżo startym parmezanem, włóż do piekarnika o temperaturze 180 stopni na 10 minut. Podawaj z pietruszką.

KREM Z BOROWIKÓW

Składniki: 0,5 kg prawdziwków, 750 ml bulionu, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 100 ml śmietany, świeży koperek, sól, pieprz.

Przygotowanie: Umyte i oczyszczone grzyby kroimy w grubą kostkę. Cebulę i czosnek siekamy, przysmażmy na odrobine masła, po chwili dodajemy grzyby, smażymy parę minut, zalewamy bulionem i gotujemy około 15 minut, pod koniec gotowania dodajemy śmietanę i świeży koperek. Zupa smakuje jeszcze lepiej z domowym makaronem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski