MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jura co kwartał

PS
Towarzystwo na rzecz Ochrony Przyrody wydało drugi numer periodyku "Jurajskie Krajobrazy".

Zainicjowane stosunkowo niedawno przez znaną krakowską organizację ekologiczną pismo poświęcone jest ochronie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W "Jurajskich Krajobrazach" towarzystwo chce pokazywać zagrożenia czyhające na niepowtarzalną przyrodę Jury, jej krajobraz i zabytki. Chce też ukazywać pozytywne inicjatywy, akcje i pomysły, zmierzające do ochrony Jury oraz jej dziedzictwa. Drugi numer "Krajobrazów" prezentuje zatem ciekawe inicjatywy ekologiczne zrealizowane niedawno. "Są one przykładami skutecznego i taniego rozwiązywania lokalnych problemów (gospodarka odpadami) oraz łączenia funkcji ochronnych z innymi ważnymi potrzebami (turystyka, rolnictwo, rozwój lokalny, edukacja). Analogiczne inicjatywy można realizować w każdej miejscowości, ku pożytkowi przyrody i społeczności lokalnej" - czytamy w słowie od redakcji.
Wewnątrz numeru zawarte są m.in. teksty: Jarosława Snopka, omawiającego akcje ochrony płazów w Ojcowskim Parku Narodowym, Mariusza Waszkiewicza, piszącego o ochronie Kostrza i Bodzowa oraz o malowniczych nadrzecznych lasach łęgowych nad Wisłą, Petroneli Drewniak i Bożeny Wojtaszek o utworzonym w ubiegłym roku Rowerowym Szlaku Brzozowym, wiodącym m.in. przez Brzezie, Zelków, Krzemionkę, Doliny Kobylańską i Bolechowicką oraz Zabierzów. O ocalenie bioróżnorodności Jury apeluje Wiesława Grąglewska, przybliżająca akcję sadzenia starych odmian i gatunków drzew oraz krzewów owocowych w sadach i ogrodach. Ta sama autorka opisuje problematykę segregowania odpadów oraz akcję Stowarzyszenia "Środowisko i My" polegającą na prowadzeniu sieci punktów nieodpłatnego przyjmowania posegregowanych surowców wtórnych. Punkty takie znajdują się m.in. w Czajowicach, Bęble, Modlnicy i Białym Kościele.
"Jurajskie Krajobrazy" ukazują się co kwartał i są bezpłatne. Ich wydanie finansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski