MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Specjalne wydarzenia Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Wałęsa według Wałęsy"
"Wałęsa według Wałęsy" Materiały prasowe
Arcydzieło kina niemego - “Mocny człowiek” Henryka Szaro z muzyką na żywo, najstarszy “półkownik” Rzeczypospolitej, dokument “Wałęsa według Wałęsy” Andrzeja Fidyka oraz premiera książki "Andrzej Wajda. Notesy". Trzy wyjątkowe wydarzenia specjalne 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będą miały miejsce 30 i 31 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Seria pożarów w Polsce, premier reaguje

emisja bez ograniczeń wiekowych

Produkcja Henryka Szaro, to jedno z arcydzieł polskiego kina niemego. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć “Mocnego człowieka” wyświetlanego z taśmy 35 mm. Na sali postawione zostaną zabytkowe projektory, a widzowie usłyszą ich charakterystyczny terkot. Wyjątkowej projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo - wystąpią Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan i Kuba Więcek.

Z kolei dokument Andrzeja Fidyka o Lechu Wałęsie to najstarszy “półkownik” Rzeczypospolitej. Na pierwszym publicznym pokazie filmu “Wałęsa według Wałęsy” nie zabraknie specjalnych gości, obecna będzie żona Danuta Wałęsa i syn Bogdan Wałęsa. Przed pokazem filmu odbędzie się premiera książki "Andrzej Wajda. Notesy". O pracy nad tym unikatowym wydawnictwem opowiedzą autorzy opracowania - Tadeusz Lubelski i Agnieszka Morstin.

- Manggha jest dla krakowian miejscem szczególnym. To wspaniale, że możemy gościć w tym pięknym obiekcie, powołanym do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy, gdzie swoją siedzibę ma Fundacja Kyoto-Kraków, kierowana przez Krystynę Zachwatowicz-Wajdę. Trzy jakże różne wydarzenia łączą patroni tego miejsca, na stałe wpisani w historię ogólnoświatowej kultury - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

“Mocny człowiek” (reż. Henryk Szaro) z muzyką na żywo

31.05, godz. 18 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zaprasza na pokaz polskiego filmu niemego "Mocny człowiek" z muzyką na żywo. Film zaprezentowany zostanie z taśmy 35 mm, pochodzącej z archiwum FINA. Film Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Ten psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony, to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Na żywo do filmu zagrają Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan i Kuba Więcek.

Premiera dokumentu “Wałęsa według Wałęsy” (reż. Andrzej Fidyk)

30.05, godz. 18 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Pokaz specjalny najstarszego „półkownika” Rzeczypospolitej. Film zrealizowany w 2015 roku doczeka się emisji w Telewizji Polskiej 4 czerwca, w 35. rocznicę wolnych wyborów. Portret Lecha Wałęsy – przywódcy Solidarności, laureata Nagrody Nobla i prezydenta Polski – naszkicowany został z jego własnej perspektywy, w rozmowie z reżyserem, z wykorzystaniem nieznanych dotąd archiwaliów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Andrzejem Fidykiem, współscenarzystką Anną Więckowską oraz żoną bohatera Danutą Wałęsą i synem Bogdanem Wałęsą, prezesem Fundacji Instytut Wałęsy.

Premiera książki Andrzej Wajda. Notesy

30.05, godz. 16 | Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Nim Andrzej Fidyk zrealizował swój dokument o Lechu Wałęsie, w 2013 roku do kin trafił “Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. W czwartek 30 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA spotkają się te trzy nazwiska. Przed projekcją dokumentu odbędzie się tam premiera książki Andrzej Wajda. Notesy.

Andrzej Wajda zaczął tworzyć swoje codzienne notatki w kalendarzyku na rok 1942. Po kilkuletniej przerwie regularne zapisy w notesach prowadził od września 1948 roku, coraz częściej uzupełniając je rysunkami, i czynił to niemal do samej śmierci. Początkowo te odręczne notatki służyły mu głównie do roboczego zapisywania bieżących pomysłów, stopniowo zaczął je traktować jako pozostawianie świadectwa, aż stały się nieodzownym nawykiem.

Czytając wpisy z kolejnych dekad, obserwujemy, jak z wchodzącego w życie pod ciśnieniem perswazji ideologicznej młodzieńca, Wajda przeradza się w autora filmowego, by stać się jednym z najważniejszych artystów swojej epoki. O pracy nad wydawnictwem opowiedzą autorzy opracowania, Tadeusz Lubelski i Agnieszka Morstin.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Specjalne wydarzenia Krakowskiego Festiwalu Filmowego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski