MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jutro w Katowicach

DER
Związkowcy z koncernu grupującego dawne huty Sendzimira, Katowice, Florian i Cedler zapowiedzieli na jutro manifestację, która odbędzie się przed katowicką siedzibą zarządu Mittal Steel Poland.

Rozszerza się protest w Mittal Steel Poland

Związkowcy z koncernu grupującego dawne huty Sendzimira, Katowice, Florian i Cedler zapowiedzieli na jutro manifestację, która odbędzie się przed katowicką siedzibą zarządu Mittal Steel Poland.

   W MSP wciąż trwa rozpoczęty w ubiegłym tygodniu strajk okupacyjny (okupowane są pomieszczenia w katowickim biurowcu przy ul. Chorzowskiej, gdzie siedzibę mają władze hutniczego koncernu). Sobotnie rozmowy związkowców z Franciszkiem Chowańcem - prezesem MSP, nie przyniosły przełomu. - Zarząd nie wykazuje woli porozumienia, więc jesteśmy gotowi do radykalizacji protestu - powiedział nam Władysław Molęcki z NSZZ "Solidarność" w dawnej Hucie Katowice (właśnie ten związek rozpoczął strajk). W strajku okupacyjnym uczestniczyło czynnie wczoraj wieczorem 18 osób. Jak się dowiedzieliśmy, większość liczących się organizacji związkowych z czterech hut tworzących MSP czynnie poparło katowicką akcję. Najbliższe dni mogą przynieść rozszerzenie strajku. NSZZ Solidarność '80 nie wyklucza, że już jutro rozpocznie kolejną turę głodówki w Hucie Sendzimira.
   Przypomnijmy, że związki zawodowe domagają się przede wszystkim rozpoczęcia obiecanych przez właściciela (Mittal Steel) inwestycji - m.in. budowy walcowni gorącej blach w dawnej Hucie Sendzimira. Wśród postulatów wymienia się także natychmiastowe zaprzestanie radykalnych oszczędności, które - zdaniem związkowców - prowadzą do pogorszenia bezpieczeństwa pracy. Pojawiło się także żądanie wypłacenia pracownikom spółek zależnych w 100 proc. od MSP nagrody z zysku (pracownicy zatrudnieni bezpośrednio w MSP otrzymają jednorazowo ok. 600 zł).
   Tymczasem zarząd koncernu, po sobotnim spotkaniu wydał oświadczenie, którego fragment brzmi: "W sytuacji, kiedy w spółce Mittal Steel Poland systematycznie prowadzony jest dialog społeczny z reprezentującymi załogę związkami zawodowymi, kiedy na wszystkich poziomach i we wszystkich sprawach systematycznie rozwiązywane są istotne dla pracowników i przyszłości firmy kwestie; dbając o interesy pracowników spółki, czego dowodem jest niedawna decyzja zarządu o wypłacie nadzwyczajnej nagrody związanej z wynikami roku 2004 r., Zarząd Mittal Steel Poland wyraża głębokie zdziwienie i zaniepokojenie rozpoczętym w ubiegły czwartek protestem związkowym. Tym bardziej że wszystkie poruszane przez stronę związkową sprawy omawiane i rozwiązywane są na bieżąco w zespołach, w których aktywnie uczestniczą reprezentanci załogi".
   Zarząd koncernu uważa też, że "nieuzasadnione wystąpienia odbywają się ze szkodą dla spółki i jej pracowników oraz dla realizacji rządowego programu restrukturyzacji polskiego hutnictwa".
(DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski