Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już nie ma miejsca

Redakcja
Po niespełna roku działalności, kończą się wolne pomieszczenia dla nowych firm w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Andrychowie. Bynajmniej jednak nie dlatego, że szturmują je nowi przedsiębiorcy. Jak się okazuje - sporo pomieszczeń, z założenia zarezerwowanych dla nowo powstających firm, zostanie przeznaczonych na zupełnie inny cel.

Inkubator Przedsiębiorczości nie dla przedsiębiorców?

   Małopolski Inkubator Przedsiębiorczości urządzony został nakładem blisko 1 mln zł w byłym szkolnym internacie przy ulicy Starowiejskiej. Działa w nim w tej chwili ponad 25 firm, z tego większość to przedsiębiorstwa, które już wcześniej miały swoją siedzibę w tym budynku. W minionym roku wprowadziło się tu pięciu nowych przedsiębiorców. Teoretycznie Inkubator dysponuje jeszcze bardzo wieloma pomieszczeniami, które obecnie stoją puste i czekają na młodych biznesmenów. Ale tylko teoretycznie.
   Jak informuje Lech Kasperek, szef Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego - obecnie gospodarowanie wolnymi pomieszczeniami, choć ich nie brakuje, zostało praktycznie wstrzymane. - Możemy gospodarować jedynie pomieszczeniami uwalnianymi przez dotychczas zajmujące je firmy. Z uwagi na to, działanie Inkubatora zostało ograniczone do świadczenia usług doradczych i obsługi biurowej - mówi.
   Dlaczego w takim razie pomieszczenia, które mają służyć nowym przedsiębiorcom, nie służą im? Okazuje się, że biura przeznaczone zostaną na zupełnie inny cel. Z uzyskanych w magistracie informacji wynika, że władze miasta zdecydowały o urządzeniu w budynku Inkubatora Gminnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
   W Inkubatorze dowiedzieliśmy się, że w tej chwili w "rezerwie" są jeszcze trzy pomieszczenia dla firm. Wnioski o ich przydzielenie złożyło kilku przedsiębiorców. Na razie więc biur powinno wystarczyć. Później może być gorzej, bo jeszcze nie wiadomo, jak wiele pomieszczeń Inkubatora potrzebował będzie Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
   Jak się okazuje - to nie jedyny problem Inkubatora w pierwszym roku jego działalności. Placówka utrzymywana jest obecnie z budżetu Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą (ok. 40 tys. zł w skali roku), ale chyba nie jest to dobry pomysł. Przez to bowiem Wydziałowi brakuje pieniędzy na inną działalność.
(GM)

Naszym zdaniem

Po co w takim razie wyłożono blisko milion złotych na urządzenie Inkubatora Przedsiębiorczości, z którego już wkrótce osoby, zakładające nowe firmy i szukające pomieszczeń na działalność, nie będą mieć żadnego pożytku? Nie wiadomo. Cała ta sprawa jakoś kłóci się z powtarzanymi od lat przez samorządowców tezami, że należy tworzyć warunki sprzyjające dla nowo powstałych firm, a szybko spadnie bezrobocie. Ale to tak na marginesie. Bo później samorządowcy znowu będą zarzucać, że ci straszni dziennikarze mieszają się czy też podważają ich mądre decyzje.
MirosŁaw Gawęda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski