MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w przyszłym tygodniu można się sprawdzić na Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty Online. To pierwszy taki w Polsce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, więc warto sprawdzić swoje przygotowanie podczas "próby generalnej" w internecie
Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, więc warto sprawdzić swoje przygotowanie podczas "próby generalnej" w internecie Andrzej Banaś
W ramach inicjatywy społeczno-edukacyjnej przygotowano pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online. Skorzystać można bezpłatnie. Ta próba generalna egzaminu - na miesiąc przed prawdziwymi zmaganiami uczniów z zadaniami z arkuszy egzaminacyjnych - będzie trwała od 16 do 18 kwietnia (czyli od najbliższego wtorku do czwartku). Przystąpić do zdawania będzie można o dowolnej porze. Trzeba się tylko wcześniej zgłosić.

Egzamin online pozwoli każdemu uczniowi przekonać się, co już umie, a co powinien jeszcze powtórzyć. A to już najwyższa pora, ponieważ prawdziwy egzamin ósmoklasisty młodzi ludzie kończący podstawówkę będą zdawać za miesiąc, w połowie maja. Co istotne - ich rezultaty będą miały decydujący wpływ na rekrutację do szkół średnich, a więc w dużej mierze będą decydować też o ich dalszej przyszłości.

Uczniowie wykorzystują ten ostatni miesiąc na powtórkę materiału z polskiego, angielskiego i matematyki - bo z tych przedmiotów zdaje się egzamin ósmoklasisty. Zastanawiają się, czy są już dostatecznie przygotowani, a także jaki wynik jest obecnie w ich zasięgu. Innowacyjny, pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online - jak podpowiadają jego twórcy - może dostarczyć takich odpowiedzi. Organizacji tego egzaminu podjęła się platforma edukacyjna ZDAY we współpracy z Polskim Instytutem Edukacji.

Można rozwiązać nawet na smartfonie

Dlaczego powstał on w takiej formie?

- Ważne było dla nas, aby próbny egzamin był dostępny dla każdego ucznia. Możliwy do rozwiązania w domu albo w szkolnej bibliotece po lekcjach. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu, choć my polecamy zdecydowanie rozwiązywanie egzaminu na komputerze, z uwagi na większą wygodę - mówi Karol Wilczyński, pomysłodawca akcji i współtwórca platformy ZDAY.

Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online organizowany jest w terminie 16-18 kwietnia. Każdego dnia będzie udostępniany arkusz z innego przedmiotu, tak jak na prawdziwym egzaminie.

- Na języku polskim będą pytania do tekstu źródłowego i wypracowanie do napisania, a na angielskim nagranie do odsłuchania. Wszystko formą i treścią zbliżone do prawdziwych egzaminów - podkreślają organizatorzy.

Aby wziąć udział w próbnym egzaminie, wystarczy się zapisać na stronie https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/. Tam również opisane są wszystkie szczegóły. Arkusze będą dostępne przez cały dzień (a dokładniej od godz. 8 do 21), tak aby każdy uczeń mógł wziąć udział w tym wydarzeniu, o dowolnej porze, gdy nie będzie to kolidowało z zajęciami w szkole.

Zmierz się z zadaniami - i z czasem

Na rozwiązanie zadań będzie się miało dokładnie tyle samo czasu, ile na prawdziwym egzaminie, czyli:

  • język polski - 120 minut
  • matematyka - 100 minut
  • język angielski - 90 minut.

Czas mierzony jest od momentu, kiedy uczeń rozpocznie egzamin. Wyjście z aplikacji nie zatrzymuje zegara. Dlatego przed rozpoczęciem trzeba się upewnić, że ma się odpowiednio dużo czasu.

Arkusze egzaminacyjne - jak podaje zespół ZDAY - zostały opracowane przez Polski Instytut Edukacji, za ich zawartość odpowiadają wykwalifikowani nauczyciele, którzy od lat skutecznie przygotowują uczniów do egzaminów.

"Możesz przetestować swoją wiedzę z każdego z trzech przedmiotów, dzień po dniu, lub tylko z dwóch, jednego, wszystko wedle Twoich potrzeb" - zachęcają organizatorzy na stronie internetowej egzaminu online.

Jak wskazują pomysłodawcy, próbny egzamin online od ZDAY daje okazję do sprawdzenia wiedzy bez stresu, w komfortowych, domowych warunkach, a jednak możliwie zbliżonych do realiów prawdziwego egzaminu - między innymi pod kątem limitu czasu. - Warto wykorzystać tę okazję, zwłaszcza że udział jest bezpłatny. Rozwiązanie Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty Online na pewno pomoże uzyskać lepszy rezultat w połowie maja - przekonują.

Zdający mają poznać wyniki próbnego egzaminu jak najszybciej, choć - co zastrzeżono na stronie egzaminu - przy dużym zainteresowaniu może to zająć aż dwa tygodnie.

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski