Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w tym roku przybędzie kilkaset rowerów miejskich i wypożyczalnie

Arkadiusz Maciejowski
Anna Kaczmarz
Inwestycje. Pięć firm chce odpowiadać w najbliższych latach za prowadzenie i rozwój wypożyczalni miejskich rowerów. Urzędnicy wybiorą teraz jedną z nich, która będzie musiała wprowadzić wiele nowości.

Przede wszystkim wybrana firma będzie miała za zadanie zwiększyć liczbę rowerów i wypożyczalni na terenie całego miasta. - Docelowo w Krakowie ma być 150 stacji KMK Bike, w których będzie można wypożyczyć 1500 rowerów (stan obecny to 34 stacje i 300 pojazdów - przyp. red.) - tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiT. Już w tym roku liczba rowerów wzrosnąć miałaby do ok. 800.

Nowym pomysłem jest także propozycja zamontowania na każdym z rowerów komputera pokładowego. Byłaby to rewolucja, ponieważ taki komputer pozwalałby użytkownikom na pozostawianie roweru praktycznie w każdym punkcie miasta, a nie tylko na wyznaczonych stacjach. Pojazd byłby bowiem widoczny na specjalnej interaktywnej mapie w internecie. Każdy, wychodząc z domu, mógłby zobaczyć, czy np. sąsiad pod naszym blokiem nie „zaparkował” miejskiego roweru.

- Tak, takie rozwiązanie byłoby możliwe, ale czy zostanie wprowadzone, dowiemy się za miesiąc, po negocjacjach - mówi Michał Pyclik.

Urzędnicy będą teraz bowiem negocjować warunki umowy z pięcioma firmami. Ostatecznie wybrana zostanie ta, która zaproponuje najlepsze rozwiązania oraz najszybsze tempo rozwoju wypożyczalni przy jednocześnie najkorzystniejszej cenie.

Firmy, które walczą o podpisanie umowy z miastem to: b Simpli GO z Warszawy, b SmartBikes z Warszawy (firma ta była operatorem krakowskich rowerów miejskich w ubiegłym roku), b konsorcjum warszawskich firm złożone z Provent Service, BikeU i Financial Center, b SkyCube Informationstechnologie GmbH z Wiednia, b NB Servis z Warszawy. A jest o co walczyć, ponieważ umowa ma zostać podpisana na minimum cztery, a być może nawet na osiem lat.

- Wybór operatora potrwa zatem jeszcze około półtora miesiąca. W założeniu zaproponowane w Krakowie rozwiązania mają być najnowocześniejsze w Polsce. Będzie to również pierwsze w naszym kraju postępowanie dotyczące roweru miejskiego prowadzone w trybie koncesji, a nie przetargu - tłumaczy Michał Pyclik.

Nowy operator, oprócz zwiększenia liczby rowerów miejskich, będzie musiał je także wymienić na nowe. A pojazdy będą musiały być bardziej wytrzymałe niż obecnie i to w różnych warunkach atmosferycznych. Plan jest bowiem taki, żeby nie były one chowane na zimę, lecz by można z nich było korzystać przez cały rok.

Minus całej operacji z wyborem jednego operatora na kilka lat jest taki, że w tym roku wypożyczalnie ruszą z opóźnieniem, prawdopodobnie dopiero w maju. Urzędnicy tłumaczą, że wybrana firma będzie potrzebowała czasu, by odpowiednio wszystko przygotować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski