Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

red.

1791 3 maja
KONSTYTUCJA. Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową nazwaną później Konstytucją 3 maja. Reformowała ustrój w nowoczesnym duchu, ograniczała demokrację szlachecką, znosiła liberum veto i wprowadzała dziedziczny tron. Przyjęcie konstytucji wywołało sprzeciw konserwatywnej szlachty oraz zbrojną interwencję Rosji niechętnej wzmacnianiu się Polski.

1863 5 maja
ŚMIERĆ. W bitwie z wojskami rosyjskimi pod Krzykawką koło Olkusza zginął Francesco Nullo. Był przyjacielem Giuseppe Garibaldiego i dowódcą ochotników włoskich, tzw. garibaldczyków, którzy dołączyli do powstania styczniowego. Nullo zginął w krwawej bitwie pod Krzykawką, w której siły dowodzone przez gen. Józefa Miniewskigo zostały pokonane przez oddziały rosyjskie przybyłe od strony Olkusza.

1915 2 maja
OFENSYWA. W Galicji rozpoczęła się bitwa pod Gorlicami. Siły niemieckie i austro-węgierskie uderzyły na pozycje rosyjskie i po zaciętych walkach przełamały je. Front został przerwany, a Rosjanie rozpoczęli odwrót. Ścigające je siły państw centralnych zajmowały kolejne miasta, m.in. Jasło, Tarnów, Krosno, Rzeszów, Przemyśl i Lwów. Galicja została odzyskana, a armia rosyjska odepchnięta głęboko na wschód.

1931 5 maja
PRZELOT. Kpt. Stanisław Skarżyński (na zdjęciu) i por. Andrzej Markiewicz zakończyli udany lot dookoła Afryki. Wyprawa rozpoczęła się 1 lutego, a trasa przelotu objęła m.in. Warszawę, Belgrad, Ateny, Kair, Lagos, Bamako, Agadir, Casablankę i Paryż. Piloci pokonali na polskim samolocie łącznikowym PZL Ł.2 prawie 26 tys. km. Uwieńczona sukcesem wyprawa przyniosła im sławę w kraju i na świecie.

1960 7 maja
ZSRR. Leonid Breżniew został przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Breżniew - z zawodu hutnik - wstąpił do partii w 1931 r. i powoli piął się po szczeblach kariery. Był sekretarzem m.in. na Ukrainie, w Mołdawii i Kazachstanie. W 1960 r. dokonał przewrotu pałacowego, w wyniku którego odsunął Chruszczowa od władzy i sam objął rządy. Sprawował je autorytarnie aż do śmierci w 1982 r.

1981 4 maja
FILM. Odbyła się premiera komedii filmowej „Miś” w reż. Stanisława Barei. Była to satyra na PRL opowiedziana w oparciu o losy prezesa klubu sportowego „Tęcza” Ryszarda Ochódzkiego zagranego przez Stanisława Tyma. Film stał się z czasem kultowym, a wiele powiedzeń z niego weszło do języka potocznego. Później powstały dwie kontynuacje „Misia”: „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”.

ZOBACZ TAKŻE: 1 i 3 maja - dlaczego mamy wtedy wolne

źródło: naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski