Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalkulator emerytury z ZUS 2023. Jaka emerytura mi przysługuje? Jak przeliczyć brutto na netto? Oto poradnik 3.12.2023

Kaja Ostrowska
Miesięczna kwota przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 2918,16 zł.Na kolejnych zdjęciach zobaczysz, jakie dodatki do emerytury mogą ci przysługiwać i w jakiej wysokości.
Miesięczna kwota przeciętnej emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosi 2918,16 zł.Na kolejnych zdjęciach zobaczysz, jakie dodatki do emerytury mogą ci przysługiwać i w jakiej wysokości. Andrzej Banaś
Jak obliczyć emeryturę? Wielu z nas ten temat spędza sen z powiek. Teraz wysokość świadczenia możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej udostępnił w tym celu specjalne narzędzie. Zobacz, jak obliczyć, jaka przysługuje ci emerytura, a także jak przeliczyć jej kwotę brutto na netto.

Spis treści

Waloryzacja rent i emerytur 2023

Od 1 marca 2023 roku najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł brutto, co stanowi 1445 zł netto, co oznacza, że świadczenia wzrosły o 14,8 procent.

Niektórych od 1 marca objęły podwyżki kwotowe, a innych procentowe. Ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku wyniósł 14,8 proc. z minimalną podwyżką na poziomie 250 zł – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że łączny koszt tegorocznej waloryzacji wyniesie ok. 44,15 mld zł.

Jak obliczyć wysokość emerytury w 2023 roku?

Wysokość zwaloryzowanej emerytury lub renty można przeliczyć samodzielnie, jeśli dopiero planujesz na nią przejść. W tym celu należy pomnożyć kwotę brutto świadczenia przysługującego ci w dniu 28 lutego 2023 roku przez wskaźnik waloryzacji tj. 14,8 procent (jeśli objęła cię podwyżka procentowa) lub poprzez dodanie gwarantowanej kwoty podwyżki (jeśli objęła cię podwyżka kwotowa).

Kalkulator emerytalny ZUS - jaka emerytura mi przysługuje?

Od jakiegoś czasu możesz samodzielnie obliczyć wysokość przysługującej ci emerytury. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Co więcej: mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie bieżący miesiąc

Po zalogowaniu do swojej platformy PUE ZUS wystarczy wejść do panelu „Ubezpieczony”, a dalej wybrać opcję „Kalkulator emerytalny”. Na stronie internetowej ZUS kalkulator daje Ci możliwość wyboru – możesz przeprowadzić obliczenia w wersji uproszczonej lub zaawansowanej:

  • wersja uproszczona

W wersji uproszczonej masz mniejszą swobodę wyboru i podajesz mniejszą liczbę parametrów. W tej wersji Twoje wynagrodzenie (wyrażone w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) od teraz do momentu przejścia na emeryturę, nie zmienia się.

  • wersja zaawansowana

W wersji zaawansowanej kalkulatora masz większą swobodę wyboru, ale musisz podać większą liczbę parametrów niezbędnych do tego, by wyliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Możesz podać różne wynagrodzenia (wyrażone w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) w poszczególnych latach. Możesz także – poprzez wpisanie w pewnych latach wynagrodzenia równego zero – wyłączyć te lata z okresu ubezpieczenia.

Warto zaznaczyć, że kalkulator ten przeznaczony jest dla osób, które nie mają jeszcze przyznanego świadczenia emerytalnego.

Emerytura brutto - ile to netto?

Po wyliczeniu, jaka wysokość emerytury nam przysługuje, możemy przejść do przeliczenia kwoty brutto, na kwotę netto. Żeby obliczyć emeryturę netto, musimy odjąć składkę zdrowotną, a także zaliczkę na podatek dochodowy.

Warto pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Seniorzy, których emerytura nie przekracza 2500 zł brutto są zwolnieni z odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.
  2. Jeżeli ktoś korzysta z wyższych świadczeń, wówczas musi zapłacić podatek, ale tylko od kwot przekraczającej wskazany próg
  3. Stawka tego podatku wynosi 12 proc.
  4. Wszystkich seniorów obowiązuje składka zdrowotna w wysokości 9 proc.

Aby obliczyć wysokość swojej emerytury netto, należy kolejno: pomnożyć kwotę emerytury brutto przez 9 proc.; następnie pomnożyć emeryturę brutto przez 12 proc. (jeśli obowiązuje nas podatek), a w dalszej kolejności odjąć kwotę pomniejszającą podatek, która wynosi 300 zł. Wynik tego działania pokaże nam, na jaką kwotę emerytury netto możemy się nastawiać.

Dodatki do emerytury

Zobacz w galerii, jakie dodatki przysługują do rent i emerytur przyznawanych przez ZUS:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kalkulator emerytury z ZUS 2023. Jaka emerytura mi przysługuje? Jak przeliczyć brutto na netto? Oto poradnik 3.12.2023 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski