Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamerami prześwietlą izolację budynku - za darmo

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Kamery termowizyjne wyświetlają, którędy z budynku ucieka ciepło (to te czerwone miejsca)
Kamery termowizyjne wyświetlają, którędy z budynku ucieka ciepło (to te czerwone miejsca) Arch. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Mieszkańcy Krakowa mogą sprawdzić, czy z ich domów nie ucieka ciepło, co pozwoli zaoszczędzić energię i ograniczyć smog.

Badanie izolacji budynków to jedna z form walki o czyste powietrze, bo im lepiej ocieplamy nasze domy, tym mniej do ich ogrzewania zużywamy energii, tym samym zmniejszając emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Kraków już wie, że oprócz likwidacji pieców trzeba zadbać też o termoizolację, by ograniczyć uciążliwy smog. Dlatego pracownicy krakowskiego magistratu będą oceniać izolację cieplną budynków - za darmo, w terminach od 7 do 9 marca oraz od 13 do 17 marca. Z kamer termowizyjnych mogą jednak skorzystać wyłącznie ci, którzy mieszkają w domu jednorodzinnym. Na takie badanie trzeba zarezerwować od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin.

Widać już zainteresowanie mieszkańców - tylko do wczoraj na listę wpisało się 48 chętnych osób. To dużo, bo ekodoradcy mają do dyspozycji tylko dwie kamery termowizyjne pożyczone od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Już wiadomo więc, że nie każdy, kto zgłosi chęć badania, będzie miał taką możliwość. Pracownicy magistrackiego Wydziału Kształtowania Środowiska przewidują, że przeprowadzą ok. 30 takich badań, ale może uda się wykonać ich więcej. - Wszystko zależy od warunków.

Takie badania najlepiej przeprowadzać rano: mamy największą różnicę temperatur pomiędzy tą wewnątrz i tą na zewnątrz, a ściany budynku nie są nagrzane przez słońce- wyjaśnia Jan Urbańczyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska. - To na razie pilotażowe badanie, dzięki któremu zweryfikujemy, jakie jest zainteresowanie mieszkańców - dodaje. Urzędnicy planują sporządzić listę rezerwowych i poprosić Urząd Marszałkowski, by pożyczył kamery na kolejne badania.

Zapytaliśmy eksperta w dziedzinie termoizolacji, co jest najważniejsze podczas badania kamerą termowizyjną. - Najlepiej badania takie przeprowadzać zimą, gdyż najważniejsza jest różnica temperatur między tą w budynku a na zewnątrz - wyjaśnia Andrzej Wanat ze Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Dlaczego więc urzędnicy prowadzą badania dopiero teraz? Jak tłumaczą, Urząd Marszałkowski ma określony harmonogram wypożyczeń kamer i akurat teraz udało się je pozyskać dla Krakowa.

- O tej porze roku ekspertyza również może się udać, ale trzeba ją wykonać w pochmurny poranek. Jeśli ściany są nasłonecznione, nie ma sensu ich badać, bo pomiar będzie zafałszowany - mówi Andrzej Wanat. Najlepiej, by na zewnątrz było ok. 0 st. Badanie nie tylko pokaże, jak rozkłada się temperatura na elewacji budynku, ale i uwidoczni, którędy tracimy ciepło. - Zwykle miejsca ucieczki ciepła ujawniają się przy stolarce okiennej, w szczelinach elewacji czy przy stropie i to one wymagają uszczelnienia - tłumaczy Wanat.

Niezwykle ważne jest, by badania przeprowadzał doświadczony operator kamery termowizyjnej. Urząd Miasta zapewnia, że ci, którzy będą badać domy krakowian, zostali przeszkoleni przez Urząd Marszałkowski.

Pomiar izolacji cieplnej jest bardzo istotny, bo wpływa nie tylko na komfort mieszkania. - Ta metoda pozwala nam zmniejszyć wpływ naszego budynku na otaczające nas środowisko - wyjaśnia dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak z Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej. - Gdy ciepło nie ucieka z budynku, mamy nie tylko większe oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu zużycia energii również mniej zanieczyszczamy powietrze - zaznacza Małgorzata Fedorczak-Cisak.

Kamery, które dostaje teraz krakowski magistrat, to dwa z dziesięciu urządzeń termowizyjnych, kupionych przez urzędników wojewódzkich w ramach programu ochrony powietrza Life.

Osoby chętne na badanie izolacji cieplnej mogą się zapisać pod nr. tel. 12 616-88-48 lub osobiście w punktach informacyjno--doradczych przy al. Powstania Warszawskiego 10 lub na osiedlu Zgody 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski