Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamizelka zaalarmuje o migotaniu komór

(GEG)
Innowacje. Ponad 250 pacjentów z 11 małopolskich gmin zostanie przebadanych pod kątem rzeczywistej częstotliwości migotania przedsionków serca.

W całe Polsce w ramach innowacyjnego projektu NOMED-AF bezpłatnie zostanie przebadane 3 tys. osób w wieku powyżej 65 lat. Do tej pory akcją objęto 620 osób. W sobotę program ruszył w Małopolsce.

Losowo wybranych mieszkańców 11 gmin (m.in. Krakowa, Chrzanowa, Spytkowic, Mszany Dolnej i Tarnowa) odwiedzą specjalnie wyszkolone pielęgniarki Przeprowadzą wywiad zdrowotny, wypełnią ankiety i pobiorą krew do badań laboratoryjnych, a następnie zaproponują noszenie przez miesiąc kamizelki z rejestratorem EKG.

Urządzenie będzie przesyłać dane do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zapoznają się z nimi lekarze. Jeżeli u któregoś z pacjentów odkryją migotanie przedsionków lub inne zaburzenia pracy serca, zawiadomią lekarza rodzinnego. Każdy uczestnik badania przez kolejne 12 miesięcy będzie pod stałą obserwacją specjalistów.

Migotanie przedsionków jest najczęstszym istotnym klinicznie zaburzeniem rytmu serca. Jego częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Rozpowszechnienie tej choroby jest trudne do oszacowania z uwagi na jej niestały charakter i często bezobjawowy przebieg. Telemedycyna wprowadza jednak możliwości ciągłego badania.

- Zobaczymy skalę problemu, czyli ilu mamy pacjentów z migotaniem przedsionków. A za trzy lata po obserwacji tej grupy wskażemy metody warte wdrożenia, by uniknąć udarów mózgu, największego teraz problemu w dziale chorób naczyń w __Polsce - mówi prof. dr hab. med. Tomasz Zdrojewski z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMED.

- Niemal każdy z nas zetknął się z udarem mózgu, czy to w rodzinie czy w __najbliższym otoczeniu. Wyniki programu NOMED pomogą we wczesnym diagnozowaniu migotania przedsionków, kluczowego czynnika ryzyka udaru mózgu - dodaje prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, które jest partnerem innowacyjnego badania w Małopolsce.

Koszt całej akcji (12 mln zł) pokrywa Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, prowadzi ją firma Kardio-Med Silesia z Zabrza. Kamizelkę EKG stworzyła krakowska firma Comarch Healthcare.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski