Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus nowych technologii

Redakcja
Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwany też III Kampusem powstaje w Pychowicach, w pobliżu osiedla Ruczaj. Jego prawą część ma zająć strefa akademicka, natomiast w lewej zostanie zlokalizowany Park Technologiczny. Całość założenia znaleźć się ma na terenie o powierzchni 130 hektarów. Obecnie w części akademickiej istnieją już: Centrum Badań Przyrodniczych zrealizowane w latach 1998-99 według projektu krakowskiej pracowni IMB Asymetria, Kompleks Nauk Biologicznych powstały w latach 1999-2004 na podstawie koncepcji poznańskiego architekta prof. Mariana Fikusa, a także Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej autorstwa katowickiego biura architektonicznego Czora \* Czora, wybudowany w latach 2003-2005.

Idea powiązania ośrodka akademickiego ze strefą biznesu ma na celu owocną współpracę tych z pozoru odległych od siebie sektorów.

130 hektarów, ponad 800 milionów złotych, kilkanaście wielkokubaturowych obiektów, 15 tysięcy studentów… Te ogromne liczby opisują częściowo już zrealizowaną inwestycję Uniwersytetu Jagiellońskiego - III Kampus.

W trakcie realizacji są natomiast dwa kolejne obiekty: Wydział Matematyki i Informatyki powstający według koncepcji pracowni ARP Lesława Maneckiego oraz Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej zaprojektowany przez polsko-brytyjski zespół (krakowskie biuro EKSPO i londyńskie Anshen Dyer). Obydwa budynki mają zostać ukończone w 2008 roku. W bieżącym roku Uniwersytet Jagielloński otrzymał na ich budowę z budżetu państwa 95 milionów złotych. To mniej więcej połowa kwoty, która jest potrzebna na ich realizację. Na początku 2008 roku ruszyć ma budowa następnych budynków: Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (według koncepcji krakowskiego biura WASKO-PROJEKT) oraz Instytutu Zoologii (według projektu pracowni Czora \ Czora). W planach są także: Wydział Chemii, Instytut Nauk Geologicznych, Instytut Botaniki, Muzeum Przyrodnicze zwane również Gabinetem Historii Naturalnej, nowy Ogród Botaniczny, Małopolskie Centrum Biotechnologii oraz, być może, jedno z najważniejszych miejsc dla rozwoju współczesnej fizyki w Polsce: Centrum Promieniowania Synchrotronowego. Jak przyznaje rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Pilitowska, centrum to byłoby pierwszą tego typu jednostką w Europie Środkowej i stanowiłoby magnes przyciągający do Krakowa międzynarodową elitę naukowców.
W obrębie III Kampusu mają także znaleźć się domy akademickie mieszczące 2 tysiące studentów oraz pływalnia typu olimpijskiego z halą na 1,5 tysiąca miejsc, zawierająca w szczególności pełnowymiarowy basen o długości 50 metrów. Zakończenie całej inwestycji jest planowane na lata 2013 - 2015, a jej realizacja ma pochłonąć ponad 800 milionów złotych (z czego ponad 600 ma pochodzić z budżetu państwa). Docelowo w budynkach III Kampusu studiować będzie około 15 tysięcy studentów.
Tym, co odróżnia nowy kampus UJ od innych tego typu założeń architektoniczno-urbanistycznych jest jego połączenie z powstającym w sąsiedztwie Parkiem Technologicznym zawierającym Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ma to być miejsce przyciągające do Krakowa firmy chcące tu inwestować. Już teraz na tym obszarze znajduje się siedziba Motoroli. W przyszłości powstaną tam m.in.: budowany przez Jagiellońskie Centrum Innowacji Park "Life Science" stanowiący przestrzeń o charakterze biurowo-laboratoryjnym, serwerownia Onetu (największa w Polsce), a także siedziba firmy Ericpol Telecom - producenta oprogramowania telekomunikacyjnego. Idea powiązania ośrodka akademickiego ze strefą biznesu ma na celu owocną współpracę tych z pozoru odległych od siebie sektorów. Na terenie Parku Technologicznego powinny też powstać centra konferencyjne, usługowe i handlowe. Ważną rolę będzie tu również odgrywał Inkubator Przedsiębiorczości prowadzony przez Jagiellońskie Centrum Innowacji.
- Inkubator Przedsiębiorczości to wylęgarnia firm. Miejsce, które ma zapewnić młodym ludziom prowadzącym własną firmę pomoc administracyjno-prawno-rachunkową, tak aby ktoś, kto ma dobry pomysł, mógł zająć się jego realizacją i nie musiał martwić się innymi sprawami - mówi prof. Piotr Tworzewski, prorektor UJ do spraw rozwoju.
Wygląda więc na to, że adepci nauk przyrodniczych i ścisłych będą mieli w nowym kampusie duże pole do popisu. A co z humanistami? Z pewnością poprawią się ich warunki lokalowe, ponieważ zajmą oni budynki w centrum miasta, do tej pory użytkowane właśnie przez studentów wydziałów przyrodniczych i ścisłych. Trzeba też dodać, że specjalnie na ich potrzeby, w rejonie Auditorium Maximum zostanie wybudowany nowy kompleks - Paderevianum II. Można jednak odnieść wrażenie, że w XXI wieku władze Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowiły położyć większy nacisk na nauki ścisłe (obejmujące zwłaszcza zagadnienia nowych technologii) niż na dziedziny humanistyczne.
- Mamy ogromne tradycje w zakresie nauk humanistycznych i ich rozwój musi przebiegać równolegle - _oponuje prof. Tworzewski.- Nie możemy pomijać tej strefy, a wręcz przeciwnie, chcemy ją dostosować do tych zagadnień, którymi w tej chwili żyje świat, aby stworzyć młodym ludziom dobre warunki na rynku pracy. Nowe technologie to jest niewątpliwie kierunek, w którym powinniśmy obecnie zmierzać. Aktualnie wydziały humanistyczne również silnie się informatyzują i musimy zapewniać ich studentom możliwie najlepsze warunki kształcenia. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nauki "Life Science" potrzebują zupełnie innych warunków, których UJ z przyczyn oczywistych nie mógł im dotąd zapewnić. Teraz, wraz z rozwojem III Kampusu, to się zmienia - dodaje Katarzyna Pilitowska.
Nowy kampus UJ ma funkcjonować na podobnych zasadach, na jakich działają nowoczesne kampusy innych europejskich uczelni, coraz częściej lokalizowane właśnie na obrzeżach miast. Wątpliwości może tu jednak budzić odizolowanie studentów od życia toczącego się w miejskich centrach.
- Studenci muszą przede wszystkim czuć się dobrze w obrębie kampusu. Jeśli tak będzie i jeśli wszystko będzie zgodne z ich potrzebami, to myślę, że nudzić się tam nie będą. A do centrum miasta i tak będą jeździć, aby skorzystać z jego oferty kulturalno-rozrywkowej. To się na pewno nie zmieni - przekonuje rzeczniczka prasowa UJ.
Dużym jak na razie problemem pozostaje natomiast kwestia polepszenia komunikacji miejskiej, która sprawnie połączyłaby kampus z innymi częściami Krakowa. Problem ten będzie w najbliższym czasie silnie narastał. Prof. Tworzewski wierzy jednak, że tę sprawę władzom miasta uda się szybko rozwiązać.
- Idziemy do przodu i to jest najważniejsze. Matematycy mówią, że bez optymizmu nie udowodni się żadnego twierdzenia. Bez optymizmu też nic się nie zbuduje - _przekonuje prorektor UJ.
*MAGDA BRONIATOWSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski